Czy będzie śluza na Grodarzu?

Skomentuj (24)

Temat poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wciąż powraca. Omawiany był także podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Jednym z punktów spotkania było omówienie koncepcji zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym po raz kolejny poruszany był temat bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W spotkaniu z władzami miasta, radnymi oraz mieszkańcami uczestniczył dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Jedną z omawianych spraw była koncepcja zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

- Moim zdaniem wpuszczanie do miasta wody jest po prostu niezrozumiałe – mówi radny Janusz Kowalski. – Cały czas próbuję przemówić do sumień i do rozsądku wszystkich tych, którzy mają w tej sprawie decydujący głos. Śluza byłaby idealnym rozwiązaniem, dzięki niej do miasta nie wpływałaby woda. Co więcej można tu dodać?

- A dlaczego do tej pory takiej śluzy na Grodarzu nie ma? Proszę Państwa, nikt takich rzeczy nie robi – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. – Bowiem najlepsze są rozwiązania grawitacyjne. Można oczywiście zrobić śluzę, wybudować przepompownię, jednak każde dodatkowe urządzenie jest kłopotliwe, bo w najmniej oczekiwanym momencie może się zepsuć. I co wtedy?

- Ale po co nam przepompownia? – pyta Janusz Kowalski. – Przecież Grodarz, to nie jest Chodelka. To maleńki strumyk.

- Zgadza się – tłumaczy dyrektor WZMiUW w Lublinie. – Jednak niech Pan sobie wyobrazi, że podczas gdy śluza na Grodarzu jest zamknięta, nad miastem spadnie gigantyczny deszcz. Co wtedy? Woda nie będzie miała gdzie wypłynąć. Zaleje więc miasto.

- Uważam, że zamontowanie rozbieralnych parapetów na Grodarzu jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż śluza – mówi dyrektor WZMiUW w Lublinie. – Bo choć oczywistym jest, że nie ma stuprocentowego zabezpieczenia i nikt z kataklizmem nie wygra, najlepsze są rozwiązania proste.

- Woda sobie poradzi z każdym wałem, choćbyśmy do nieba go wznosili, to ten żywioł sobie z nim poradzi – podsumowała spotkanie radna Ewa Wolna.

Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie jest zdecydowany na to, by kazimierski Grodarz zabezpieczyć poprzez montowanie w razie potrzeby parapetów rozbieralnych, takich, jakie mamy na fragmencie wału wiślanego. Czy rzeczywiście jest to najlepsze z możliwych rozwiązanie? Zdania są oczywiście podzielone, a decyzja zapadnie zapewne na najbliższej sesji Rady Miasta.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • bywalec
  idzie Grześ przez Kazimierz worek piasku niesie ....jak skończy w Kazimierzu rządy smród pójdzie za Grzesiem?
 • Mieszkaniec
  Grzesia to masz w sklepie miedzy batonami
  wierzysz w program wyborcze mamy narodowego klamce na czele rzadu wiec jest przyklad do brania
 • piotr
  Budowa śluzy i remont kamienicy Gdańskiej było w programie wyborczym Grzesia.
 • Obama
  zrobic sluze i P Burmistrza postawic na straży on sobie rade da jak ze wszystkim w tym miescie
 • pijany znad Grodarza
  @OLA. Zanim NASTAŁO :" po raz pierwszy", właśnie było :" najsampierw" i było fajnie. To tak, jak z nastaniem Świata wg. Biblii. Wpierwej Adam i Ewa zgrzeszyli, a pozniej I*nni. Też Święci.
  No i powstało przysłowie:' " jabłko spada przy jabłoni"
 • LOLA
  link-najsampierw?-z jakiego to jezyka ?gdzie ty chodzisz,jakimi ulicami?przesadziles z tymi LAJNAMI
 • ormo wiec
  i dla Bolka kawalek styropianu zeby sie chlopina zdrzemnal
 • Olek
  Bolek skakałeś przez płot ,milicjant też cię nie upilnował a może płynąłęś motorówką jak mówią niektórzy.
 • Bolek
  Zrobić śluze i postawić z boku milicjanta żeby pilnował
 • król
  Nie ma brzydkich kobiet,czasem tylko wina brak...
 • Ulka
  @pijany znad Grodarza, a jak Esterka była brzydka? Może król jegomość w brzydkich gustował? ;-)Co wtedy zrobisz?
 • pijany znad Grodarza
  a pensyja jaka ?.
  żartowałem. Nie wział dukatów Kazimierz Wielki, to ja takowym się pozbędę../ no, ale imć Esterką nie pogardzę, choć w miarę sprawne u mnie chucia , to WZROK/
 • operator
  i bedzie @pijany znad sluzy?!
 • walowy
  waly....hahaha.Juz sporo panstw waly rozbiera a u nas "do nieba"
 • Link
  oj zapomniałem napisać początek 1997 roku
 • Link
  Parafialna czy nie racje ma przed wodą zabezpieczenia 100% nie ma. Taka anegdodka/wspomnienie: zima, początek roku ks. proboszcz (obecny) podczas kazania mówi: (coś w sensie) " jest taka pieśń -płynie Wisła płynie, a dopóki płynie Polska nie zaginie- a w Wiśle coraz niższy stan wody coraz mniej" mineło kilka miesięcy i mieliśmy powódź tysiąclecia, także do najwyższej instancji trzeba się ostrożnie odwoływać :).
  A jeżeli chodzi o śluzę, nie lepiej najsampierw właśnie się zająć sprawą przepływu na ulicach, żeby przy każdym większym deszczu nie brodzić po kostki w wodzie, ba żeby tylko w wodzie, ale i w końskim łajnie którego nikt nie sprząta, a przynajmniej nie Ci co powinni!
 • pijany znad Grodarza
  " Woda sobie poradzi z każdym wałem, choćbyśmy do nieba go wznosili, to ten żywioł sobie z nim poradzi – podsumowała spotkanie radna Ewa Wolna."
  Ot " rozwiazenie?. ZOSTAWIĆ, JAK JEST. Niebiosa wiedzą, kto z Nimi, a kto nie. Pani radna Wolna zajeła pozycję AMBIWALETNĄ. : " Niech się dzieje wola Nieba, a z nią się zawsze zgodzić trzeba"
  ps. Rada parafialna czy co?.
 • hehehe
  smieszniejszej argumentacji od owego dyrektora nie slyszalem dawno, to na dyrektory przyjmuja znowu absolwentow wydzialu logiki inaczej?
 • Aristo
  w Holandii jak wieje od morza to też spiętrza wodę o parę metrów nawet. napór myślę porównywalny. wystarczy przeliczyć objętośc koryta Grodarza przez potencjalną zlewnię i opad nawalny średni w czasie burzy a nawet maksymalny taki do 20litrów na m2. i zobaczyć ile minut potrzeba do napełnienia koryta. Pomysl też upaprany jak często zdarzy się koincydencja wysokiego stanu na Wiśle z takim oberwaniem chmury, tylko wtedy jak rozumiem bedzie problem. myślę że ktoś to już kiedys rozwiązał i my laicy nie powinniśmy wchodzić w szczegóły. Ważne jest jedno. Sluza moze uratować miasteczko i trzeba ją zbudowac i tyle.
 • upaprany w błocie
  @Aristo, a jakie deniwelacje(geografia poziom licealny) występują na terenie Holandii?
  Co dzieje się z wodami opadowymi w czasie nawalnego deszczu na terenach płaskich a co mocno pofałdowanych(odsyłam do zdarzeń z lipca tego roku, np.zniszczona przez ulewę droga do Zbędowic,namuły na Rynku,Nadrzecznej).
  "Czeka się na wyrównanie stanu wody po obydwu stronach i wtedy otwiera..."
  To Ty nie wiesz, jak szybko i w jakiej ilości w czasie nawałnicy płynie woda Zamkową, Czerniawami,ile wpływa do Grodarza z wąwozów na Dołach,Kwaskowej.
  Nie zdążyłbyć wstać od stolika na Rynku, a już byś od niego odpływał.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę