Oszpeci, a problemu nie rozwiąże

Skomentuj (5)

Jest już gotowy projekt instalacji mobilnego systemu przeciwpowodziowego na Grodarzu oraz montażu dwuspadowego daszku betonowego na istniejącym murze. Takiej inwestycji w Kazimierzu jednak nie chcą. Mieszkańcy organizują protest.

- Chcielibyśmy wyrazić sprzeciw wobec planowanej formy zabezpieczenia przeciwpowodziowego Kazimierza Dolnego w postaci mobilnego systemu na murach cieku Grodarz - piszą w proteście do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie przedstawiciele Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Właśnie rozpoczęli zbieranie podpisów.

- Chcielibyśmy podkreślić, że proponowana inwestycja dotyczy ścisłego centrum zabytkowego Miasteczka, które stanowi istotne dziedzictwo kulturowe Polski. Zatem niezwykle ważne są kwestie estetyczne, które całkowicie zostały pominięte w proponowanej koncepcji. Koryto Grodarza, wymagające obecnie rewitalizacji, powinno stanowić dopełnienie krajobrazowe historycznej tkanki miejskiej oraz atrakcję turystyczną. Wykonanie nawet najprostszej śluzy umożliwi dodanie dodatkowych funkcji np. spacerowych w okresie, kiedy koryto jest suche. Tymczasem podwyższanie murów, choćby czasowe, oszpeci przestrzeń historycznego Miasteczka. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków proponowanych rozwiązań nie zaakceptował – czytamy w petycji.

Względy estetyczne, które wymagają jednak przede wszystkim remontu istniejących murów Grodarza, to jedno. Sprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – to kwestia kolejna.

- Nieustannym problemem, z jakim borykają się mieszkańcy jest zalewanie piwnic budynków w najbliższej okolicy Grodarza, usytuowanych wzdłuż ulic Senatorskiej i Nadrzecznej. Ma to miejsce w okresie wyższych stanów wody, gdy koryto Grodarza wypełnia cofka z Wisły, sięgająca aż po ulicę Plebanka. Wtedy to wody zgromadzone w Grodarzu infiltrują do piwnic okolicznych budynków. Niestety proponowana forma zabezpieczenia, w żaden sposób tego problemu nie uwzględnia, a raczej sankcjonuje obecną, niekorzystną sytuację.

Mieszkańcy proponują, by zamiast podwyższania murów Grodarza, zastosować inne rozwiązania alternatywne.

- Uważamy, że należy wziąć pod uwagę wykonanie śluzy, wrót przeciwpowodziowych lub najprostszych szandorów – piszą mieszkańcy. – Zależy nam jedynie, aby owo zabezpieczenie było skuteczne. Skoro podobne rozwiązania funkcjonują powszechnie w Europie zachodniej na dużo większych rzekach, jak choćby Thames Barrier chroniąca Londyn przed zalaniem wodami Morza Północnego, to dlaczego nie zastosować podobnych, co do istoty rozwiązań na niewielkim cieku, jakim jest Grodarz?

Projekt śluzy na Grodarzu powraca więc jak mantra. Ale Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie jako właściciel Grodarza realizuje własne rozwiązania. Projekt budowlany mobilnego podwyższania murów jest już w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i czeka na opinię. Jeżeli będzie pozytywna, WMiUW wystąpi o wydanie pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na realizację inwestycji. Czy do tego jednak dojdzie? Protest mieszkańców Kazimierza trwa. Samorząd Mieszkańców zbiera podpisy pod przygotowaną petycją do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, zachęcając wszystkich do udziału w akcji i pomocy w jej rozszerzaniu.

- Ze względu na interes społeczny oczekujemy, że w ramach prowadzonego postępowania zmierzającego do wydania decyzji środowiskowej Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przeprowadzi otwartą rozprawę administracyjną z udziałem nie tylko mieszkańców Kazimierza Dolnego, ale także niezależnych ekspertów, którzy wypowiedzą się w kwestii proponowanych rozwiązań. Żywimy nadzieję, że ostatecznie uda się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące każdą ze stron – piszą mieszkańcy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • andrzej
  Ktoś wie ile litrów na sekundę przepływa normalnie Grodarzem, kiedy jest tylko zwykłym małym strumykiem?Ile metrów sześciennych wody zgromadziłoby się po "miejskiej"strony przegrody w ciągu doby, a w ciągu tygodnia? Czy woda ta gromadząc się w korycie Grodarza nie przesiąkałaby do piwnic?
  Nie mówię o jakichś opadach, które mogłyby wystąpić dodatkowo tylko zwykłym napływie.
  Czy są możliwości "zatrzymania"Grodarza, podobnie jak przysłowiowe zawracanie kijem Wisły.
 • Milczek
  Mieszkańcy maja rację. Nie widzę żadnego uzasadnienia dla pomysłu WZMiUW. Przytaczany czasami argument o ważności betonowego koryta Grodarza dla odprowadzania jego wód i opadowych jest bez sensu. Jeżeli będzie wysoka cofka to te wody i tak nie zmieszczą się w korycie.
 • Wiktor
  Jeśli Wojewódzki Zarząd Melioracji i urządzeń wodnych jest właścicielem Grodarza to dlaczego go nie sprzątają?
  • pijany znad Grodarza
   bo nie śmiecą.
 • siaska
  Może urządźmy konkurs przeciw czemu jeszcze pozbieramy podpisy. Chętnie się podpisujemy zbierający będą mieli radość. Tylko co to da.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę