Zostanie tylko duży dół... (zdjęcia i filmy)

Skomentuj (59)

zobacz więcej (45)

Trwają prace rozbiórkowe budynków szkolnych, które ucierpiały w wyniku wybuchu gazu w maju 2011 r. Właśnie znika narożna część skrzydła zachodniego.

Po skrzydle wschodnim, które zawaliło się po wybuchu gazu 31 maja 2011 r. i które rozebrano w grudniu dwa lata temu, przyszedł czas na rozbiórkę pozostałej części budynków szkolnych. W tej właśnie chwili znika narożna część skrzydła zachodniego. W miejscu, gdzie na piętrze były gabinety dyrekcji i sekretariat, teraz widać w całej okazałości… zbocze Góry nad Sitarzem.

Na terenie dawnego patio przed szkołą pracuje obecnie ciężki sprzęt. Ramię wielkiej koparki kruszy mury. Nad placem unosi się ogromny tuman kurzu. Gruz jest ładowany na ciężarówki i usuwany z placu. Szkoła znika w oczach. Zostanie tu tylko fragment części środkowej stanowiący przyporę dla skarpy i… ogromny dół, wstępnie przygotowany pod fundamenty nowej szkoły.

Na placu przed burzonym budynkiem leżą ofoliowane paczki zdjętej z budynków szkolnych dachówki i pryzmy białej opoki. To materiały budowalne odzyskane przez firmę, która tym, co nadawać się będzie do wtórnego wykorzystania, dysponować będzie według własnego uznania. To wyjaśnia, dlaczego oferta złożona przez firmę z Sosnowca, która przetarg wygrała, była tak niska i opiewała na 305 tys. zł, podczas gdy wstępnie szanowano koszt prac rozbiórkowych na około 1,5 mln zł.

- To była wycena projektancka. Taki kosztorys opracowało ArchiStudio. Nie kalkulowali oni tego, jaki będzie wykonawca, jaki będzie miał transport, jak daleko będzie odpady wywoził, ile pozyska surowców wtórnych – wyjaśnia Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym.  -  Firma, której oferta wygrała, gdyż przedstawiła najtańszą cenę, tak wyceniła koszty, wkalkulowując w nie zyski, które będzie miała z odzyskania z materiałów wtórnych.

Dzięki temu gmina oszczędzi środki z 80 % dotacji przyznanej przez państwo na rozbiórkę szkoły w kwocie ponad 900 tys. Pieniądze te pozostaną w państwowej kasie. Także wydatki gminy na ten cel będą mniejsze. 20 % wkładu własnego z 300 tys. zł a z 1,5 mln zł - to spora różnica.

Nie przewiduje się większych utrudnień w ruchu. W następnym tygodniu planowane jest tylko wyłączenie części chodnika od strony ul. Szkolnej w związku z zabezpieczeniem prac rozbiórkowych części budynku sąsiadującego z chodnikiem.

- Wyburzanie następuje do środka, nie przewiduje się jakiegokolwiek gruzu na zewnątrz – zapewnia Beata Gałek.

Ściana przy samej ulicy rozebrana będzie tylko do wysokości muru okalającego budynki i do czasu budowy nowej szkoły stanowić będzie część ogrodzenia placu.

Prace porządkowe potrwają do końca grudnia.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (59)

 • laik
  @Pijany...-Zdzisław Król napisał"w ramach lekcji wf,masz kłopot ze zrozumieniem,ktoś te lekcje prowadził,nie doszukuj się wszędzie złych intencji i zachowań.
 • Kazimierzak
  Szanowna Redakcjo
  Zwracam się z następującym zapytaniem-jaki był powód nie opublikowania mojego komentarza z 11 listopada godz. 10.03?
  Naruszyłem regulamin? Naruszyłem czyjeś dobra osobiste? Poświadczałem nieprawdę? Chciałbym wiedzieć. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  @ Laik. Nie opluwam. Jednakże zdanie :""Groby były ekshumowane przez uczniów w ramach lekcji WF" najwyrażniej jest NIEFORTUNNE, bo:
  - oczami wyobrażni widzę, jak dzieciaki NAIGRYWUJĄ się podczas ZBIERANIA tych kości. Sam swojego czasu byłem młody i pamietam, że w grupie rówieśniczej z chwela zalezienia np. czaszki , dodawalismy sobie animuszu poprzez ..... No własnie. Dzisiaj wstydzę sie tego, a "możliwości" i czas obligują do innych zachowań.
 • Kazimierzak
  @Kłonnica, a co się pan taki nerwowy zrobił? Proszę wskazać w którym moim komentarzu piszę coś o "zamachu kazimierskim" Nigdzie tak nie piszę, wskazuję tylko bezsporne fakty, a mądrzy ludzie wyciągają wnioski. Pan wyciągnął, że był zamach...,a głupi pan chyba nie jest, prawda?
 • laik
  @Pijany...-jeszcze niedawno ceniłeś Pana Zdzisława Króla,który pisze prawdę ,to że uczniowie zbierali kości,nie ma w tym nic złego,jakie jego złe działanie,teraz gotów jesteś go opluć,to zbocze zawsze się osuwało,lub też kości wypłukiwała woda,należało to w sposób godny przenieść.
 • pijany znaed Grodarza
  @ Kazia.
  Wpis p. Zdzisława Króla powtórzył się, więć i ja powtórnie tym bardziej, że w pierwszym komentarzu p. Król piszac " pani" odniosł sie do Ciebie, a nie do mnie.
  Mnie również szokuje ten Jego :"Groby były ekshumowane przez uczniów w ramach lekcji WF". Uważam, że w tej sprawie poowinien wypowiedz sie p. Burmistrz, czy t WOLUNTARYZM p. Zdzicha, czy też Jego działanie było zaaprobowane przezs stosowne władze, w co WĄTPIĘ.
  Przykro słyszeć takie wypowiedzi w Dniu Swieta Niepodległośći, ale wysłuchając ODEZWY kpr../ nazwisko wyleciało mi/, który to nazywa to świeto NARODOWYM - dziwiąc się - NIE DZIWIĘ SIĘ. Ot. PRAWDZIWY PATRIOTYZM.
 • pijany znaed Grodarza
  @ Kazia.
  Wpis p. Zdzisława Króla powtórzył się, więć i ja powtórnie tym bardziej, że w pierwszym komentarzu p. Król piszac " pani" odniosł sie do Ciebie, a nie do mnie.
  Mnie również szokuje ten Jego :"Groby były ekshumowane przez uczniów w ramach lekcji WF". Uważam, że w tej sprawie poowinien wypowiedz sie p. Burmistrz, czy t WOLUNTARYZM p. Zdzicha, czy też Jego działanie było zaaprobowane przezs stosowne władze, w co WĄTPIĘ.
  Przykro słyszeć takie wypowiedzi w Dniu Swieta Niepodległośći, ale wysłuchając ODEZWY kpr../ nazwisko wyleciało mi/, który to nazywa to świeto NARODOWYM - dziwiąc się - NIE DZIWIĘ SIĘ. Ot. PRAWDZIWY PATRIOTYZM.
 • kazia
  Brak kultury taktu delikatności wychowania wykształcenia soby podpisującej się Zdzisław Król jest przerażający . Bzdury i kłamstwa same . Nic nie jest prawdą . Duszę się od tego tekstu.
  Jak to możliwe coś podobnego napisać. Nie jestem w stanie nawet odpowiedzieć na to nieuctwo ....

  Zdzisław Król 2013-11-08 16:30
  Nie wiem czy pan wie , że te macewy nikomu nie przeszkadzają przypominają tylko o miejscu gdzie jeszcze jak dobrze pamiętam w latach sześćdziesiątych był cmentarz żydowski . Groby były ekshumowane przez uczniów w ramach lekcji Wf. Kości przewieziono w nowe miejsce na Przy ulicy Czerniawy, a na byłym cmentarzu zrobiono boisko szkolne.
 • szok
  Prokuratura Panie Klonnica nie potrafiła wyjaśnić nawet tak bzdetnej sprawy jak ten nieszczęsny taboret kuchenny.Nie trzeba żadnych tajnych służb i agentów , wystarczy spytać panie pracujące w kuchni przed wybuchem czy zgłaszały że ''cosik jest nie w porządku ''Potem ten ''cenny ''taboret zniknął , przecież to nie diamenty by warte były'' skoku''
 • Jan Klonnica
  mam taka cegielke z zeszlego roku za dyche, w koncu sie kazimierzak dowiedzial? ...przeciez prl sie skonczyl i prace spoleczne... - pan twierdzisz, moze czas najwyzszy najpierw wiedziec, a potem gardlowac? prosze dalej skutecznie rozwijac teorie "zamachu kazimierskiego", sa fani kazika zza oceanu, moze sprowadza jakiegos prof pipende i on potwierdzi domniemania na podstawie spekulacji myslowyh naukowo, no wciaz polecam wizyte w prokuraty urze by zlozyc zeznaia na temat wedzy o zamachu i o zniknieciu pieniedzy z odszkodowania.
 • Jan Dwacyce
  No i trafiła kosa na kamień :)
 • Kazimierzak
  Panie @Kłonnica nie odrobił pan lekcji, nie za bardzo orientuje się pan w temacie, ale za to ma pan dużo do powiedzenia, jest pan najmądrzejszy i na wszystkim się zna... Skąd MY to znamy...? Zaskoczę zatem pana i powiem, że w Kazimierzu funkcjonuje Społeczny Komitet Odbudowy Szkoły. Ba, były nawet zbierane fundusze w postaci sprzedaży cegiełek. Powiem panu więcej, Komitet licząc na hojną rękę wybrańców Narodu, jacy w osobach VIPów z Platformy Obywatelskiej zawitali tuż przed wyborami w 2011r do Kazimierza Dolnego również przygotował na tą okazję cegiełki. Wie pan ile zebrano od osób którzy nie ważne, czy coś robią, czy też nie, to każdego miesiąca otrzymują po kilkanaście tysięcy złotych. Wie pan? Proponuję zapytać pana Andrzeja- prezesa KOmitetu. Na parę pustaków może by starczyło...
  Czym zatem jest pańskie pustosłowie, jak nie p...em dyrdymałów?

  Co gorsza jestem przekonany, że tych dyrdymałów w miarę jak będziemy zbliżali się do terminu wyborów będzie coraz więcej. Trzeba będzie jakoś usprawiedliwić sytuację braku pieniędzy, o której, zanim była podejmowana decyzja o budowie szkoły, mówili co niektórzy radni. Tylko, że zaślepieni hurraoptymizmem nie słuchali...
 • Jan Klonnica
  Nic to, trzeba czekac na nastepne generacje, byle by prawem dziedziczenia nie przejely postaw. Kzimierzak przekonales mnie - nie nadaje sie na polityka, nie potrafie z glupcami rozmawiac z usmiechem nr5, na powazne tematy - a co dzis bylo na obiad?
 • pijany znad Grodarza


  Laik - Kazimierz 2013-11-08 18:12 (użytkownik niezalogowany IP: 5.174.75...)

  @Pijany-Zdzisław Król jest z Kazimierza,tu się urodził ,wychował ,chodził do szkoły to wie,a ty nie"
  Nie zrozumiałeś do czego mój wpis sie odnosił. Bardzo cenię p. Zdzisława Króla.
 • kazimierzak
  Jan "Konkretny" Kłonnica każdy ma swoje zadania, za które bierze pieniądze. Czasy PRLu i czynów społecznych minęły bezpowrotnie. Także proszę niech się pan nie dziwi brakiem zaangażowania społeczeństwa kazimierskiego w odbudowę szkoły. Ponadto kazimierskie społeczeństwo już doświadczyło na własnej skórze, jak kończy się zaangażowanie- paternalistyczne przekonanie władzy powoduje, że Wódz jest tylko jeden i to ON wyznacza cel, a jak się to kończy... Reasumując Nauczyciel- uczy, kucharz- gotuje, malarz- maluje, a władza ma mądrze i uczciwie rządzić. Zgodzi się pan ze mną?
 • Wacek Cycko
  Ale czadowa dyskusja! :)
 • Jan " Konkretny" Klonnica
  jakie konkrety? nic mnie nie obchodzi sledztwo w sprawie "zamachu na szkole"; powtorze raz jeszcze zdanie juz napisane - nawet tak powazna sprawa dla spolecznosci lokalnej nie jest w stanie was zmobilizowac do podjecia pozytywnych dzialan, do jakiejkolwiek sensownej aktywnosci. Funkcjonuk je kazimierz jak za PRLu - MY wiecznie poszkodowani ludzie i ONI leniwa i arogancka wladza (pewnie przywiezli wam w teczkach moskwy). Nie potraficie sie zjednoczyc zebrac i robic. Gdybym mieszkal w kaziku i mial dzieci w wieku szkolnym zapewniam ze w kolejnosci 1. sprobowal bym zorganizowac stowarzyszenie odbudowy by wesprzec zebrac pomoc finansowa i kontrololowac UM w dzialniu w tym temacie. Jesli wiekszosc by sie wypiela sprobowal by z mniejszoscia by zalozyc szkole spoleczna, dla czesci dzici - tych ktore maja aktywnych rodzicow i rozumiejacych potrzebe dobrej edukacji co zatem idzie i jakiego wkladu finansowego. (szkoly spoleczne maja dotacje panstwowe do ucznia i conajmniej drugie tyle trzeba z kieszeni co miesiac). jesli by i to spelzlo na niczem z braku chetnych przeniosl bym oczywiscie wlasne dzieci do Pulaw i przestal sobie tematem zawracac glowe. Jakie dzialania czy checi aktywnosci przejawila spolecznosc kazimierska? jednyne - scedowanie wszyskiego na ONI i klapanie dziobem bezproduktynwe jak twoje @kazimierzak czy radny tutaj piszacy - podejrzenia, gierki, insynuacje, rozgrywki, manie za zle tym co cos robia - to wasze kompetencje zycia w spoleczenstwie obywatelskim, hahahaha
 • Kazimierzak
  @Kłonnica światlejsi rodzice przenieśli swoje dzieci widząc co dzieje się w szkole, jak z każdym rokiem obniża się poziom nauczania, oraz realnie patrząc na to, co będzie z utopijnymi wizjami chorych wizjonerów, bez pieniędzy. Czas pokazał, że światli rodzice mieli rację...

  Posługuje się pan wyświechtanymi zwrotami o babie z magla i spiskowej teorii dziejów gdyż doskonale zdaje sobie pan sprawę, że nie jest w stanie nic konkretnego powiedzieć na przytoczone przeze mnie fakty, które są niepodważalne.

  Tylko na "spiep.... dziadu" pana stać? Zawiodłem się na panu i to bardzo. Czas skończyć bicie piany, jakie pan uprawia, z czego nic nie wynika, a tu przecież chodzi o dobro dzieci i nauczycieli. Proponuję porozmawiać o konkretach, których boi się pan niczym diabeł święconej wody. Są niewygodne? Przeszkadzają? Jakie bajeczki jeszcze pan wymyśli aby usprawiedliwić poczynania kazimierskiej władzy? Kto Jej przeszkadza, że brakuje sukcesów? Blisko 3 lata i stoimy prawie w punkcie wyjścia. A mogło być inaczej!
 • Jan Klonnica
  kazimierzak - twoje wynurzenia maja tak sie do tematu, na ktory ja pisalem jak wol do karety ktoremu sie ucho urwalo, piep.... prowincjonalne androny nie odnoszace sie do mojej wypowiedzi. Co ma aktywnosc spoleczna, o ktorej mowie, zastepowana pyszczeniem nieproduktywnym do twojej spiskowej terori dziejow? Jasne - swiatlejsi rodzice znajac wasze mozliwosci rozwlekania wszystkiego do nieskonczonosci i wasze podjazdowe prowincjonalne rozgrywki przeniesli swoje dzieci i nic juz ich szkola nie obchodzi, oni swoje osiagneli - zapewnili wlasnym dzieciom lepsze warunki edukacji. Swoje podejrzenia zamachu na szkole zglos do prokuratury, mnie to gie obchodzi, a co z odszkodowaniem zapytaj sie w UM, a nie paplaj dookola jak baba z magla plotkarska o swych podejrzeniach.(magla chyba wciaz w kaziku brakuje, a nikt interesu nie chce otworzyc? pytama sie innych czytelnikow). Nie jestesmy kolegami bys do mnie sie tak zwracal w zwiazku z tym, iz taki jest poziom szacunku u ciebie do innych opowiadam - spieprzaj dziadu....
 • Kazimierzak
  @Kłonica dobrze piszesz- w kazimierskiej szkole uczyło się blisko 400 dzieci.
  A wiesz ile dzieci uczy się teraz? Grubo poniżej 300!
  A wiesz jakie były wyniki egzaminów? Najgorsze w powiecie puławskim!
  A wiesz czy w szkole był wymagany system sygnalizacyjno odcinający, który uniemożliwia wybuch gazu?
  Nie, nie było tego systemu, ciekawe dlaczego?

  A wiesz na co poszło 2.5 miliona jakie gmina uzyskała z odszkodowania, skoro teraz burmistrz chodzi po jałmużnie zbierając na dokumentacje?

  A wiesz co stało się z głównym dowodem (taboretem gazowym) w dochodzeniu ws wybuchu? Wyparował...pomimo, że stojąca obok kuchenka gazowa została!

  Ciekawe, prawda? Kłonica podejmujesz się odpowiedzi, czy dalej będziesz pi....ył dyrdymały?

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę