Znowu o Lubelskiej

Skomentuj (31)

Problemy z parkowaniem, problemy z przejazdem, miejsce chuligańskich wybryków. Ulica Lubelska ostatnio dość często gości jako temat na naszym portalu.

Miała być to cicha uliczka spacerowa zapewniająca jedynie dojazd do posesji. Miał być bezpłatny parking dla mieszkańców. Tymczasem niektórzy traktują ulicę jako darmowy parking, gdzie auta ze specjalnymi identyfikatorami gwarantującymi bezpłatny parking co prawda się zdarzają, ale wcale nie należą do większości. 

- Założeniem przyjętym w zeszłym roku było i zresztą nadal jest, by parking przy ulicy Lubelskiej był przeznaczony tylko i wyłącznie dla mieszkańców naszej gminy, stąd pojawił się pomysł, aby wydawać identyfikatory, bo dotychczasowe ograniczenia – zakaz ruchu z wyłączeniem dojazdu do posesji – ewidentnie nie sprawdziły się – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski. – Identyfikator to nic innego jak odpowiednik dawnego znaczka naklejanego na szybę pojazdu. Wydawany jest nie na osobę, a na konkretne auto. Właściciele pojazdów, które nie będą posiadały identyfikatora, muszą mieć świadomość ukarania mandatem. Zmiany i przyzwyczajenie do nich nie następują niestety z chwilą wprowadzenia. Widać to na przykładzie Lubelskiej.

By zdobyć identyfikator uprawniający do bezpłatnego parkowania na ulicy Lubelskiej, który w obiegu jest już od sierpnia ubiegłego roku, wystarczy złożyć wniosek w Urzędzie Miasta. Blankiet można pobrać w sekretariacie lub na stronie internetowej Urzędu. To nic skomplikowanego. Warto jednak zadbać o ten identyfikator, zwłaszcza że stref bezpłatnego parkowania dla mieszkańców ma być w mieście więcej.

- Ulicę Lubelską traktujmy jako początek – mówi burmistrz Artur Pomianowski. –  Chcielibyśmy wyznaczyć jeszcze inne strefy, gdzie można by zorganizować bezpłatny parking przeznaczony dla mieszkańców. Na identyfikatorze nie jest napisane, że dotyczy on tylko i wyłącznie ulicy Lubelskiej – napisane jest, że obowiązuje w miejscach wskazanych przez Burmistrza.

Identyfikatory przeznaczone są tylko i wyłącznie dla mieszkańców gminy. Nie mogą się o nie starać osoby pracujące w Kazimierzu i dojeżdżające do pracy autem.

- Niektórzy nasi goście przyzwyczaili się do darmowego parkingu i uważają, że im się on należy. Proszę zauważyć, że w centrach miast obowiązuje albo zakaz ruchu albo płatne strefy. Nawet ich mieszkańcy muszą, chociażby chcąc zaparkować pod pracą muszą płacić za parking. Rolą miast w tym naszego, nie jest przecież zapewnienie darmowego parkingu każdemu kto na jego obszarze pracuje. Nawet i tak śmiałe żądania pojawiają się względem Kazimierza. Podkreślam - naszym celem jest zapewnienie jak największej ilości miejsc do parkowania dla naszych mieszkańców – podkreśla burmistrz Pomianowski.

Lubelska miała być też drogą pożarową zapewniającą wygodny dojazd służb do budynku szkoły. A mamy zastawione nawet tzw. mijanki, czyli specjalnie wyznaczone miejsca, które miały umożliwiać sprawny przejazd służbom ratunkowym, a traktowane są jako dodatkowe miejsca postoju.

- Miejsca te są zaznaczone pasami, ale nikt tego nie przestrzega – mówi Waldemar z Kazimierza.

- Jednym z warunków odbioru szkoły było ustalenie drogi pożarowej dla nowo wybudowanego budynku. Projektant wyznaczył w tym celu ulicę Lubelską, która jest jednokierunkowa. Strażacki wóz bojowy wjeżdżając w tę ulicę od strony Rynku wjeżdża pod prąd,  związku z tym projektant przewidział trzy miejsca wyłączone z ruchu, oznaczone ukośnymi pasami o długości około 25 m. W przypadku dojazdu wozu bojowego, w razie jakiejś nagłej sytuacji te powierzchnie służą do tego, by pojazdy zjechały z drogi umożliwiając przejazd wozowi strażackiemu – wyjaśnia burmistrz Pomianowski. – Pomysł drogi pożarowej ulicą Lubelską uważam za mało trafiony i nie jestem w tym odosobniony. Dlatego wkrótce rozpoczniemy prace nad zmianami – myślimy o przygotowaniu innej drogi pożarowej do szkoły. Jest to złożony proces, dlatego nie zrobimy tego w perspektywie miesiąca czy dwóch. Muszą być spełnione odpowiednie parametry.

Jednak póki nie zostanie wytyczona nowa droga pożarowa do szkoły taką rolę nadal pełnić będzie ulica Lubelska. Ale problem dotyczy nie tylko samej ulicy. 

– Lubelska w planach miała być drogą dojazdową dla straży, ale nawet jeśli strażacy dojadą do szkoły, to w weekendy teren przed budynkiem to jeden wielki parking, łącznie z chodnikiem, i cienko tam widzę sprawną akcję gaśniczą… - mówi Waldemar z Kazimierza.

A przecież ten „dziki” parking przed szkołą to plac manewrowy dla strażackich wozów bojowych. Jak to się ma do zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku? Wkrótce ma tu powstać parking płatny. W jaki sposób wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa?

- Chcieliśmy, żeby parking przed szkołą przynosił dochody, bo w tej chwili jest on bezpłatny, i po rozmowie z panem burmistrzem od marca będzie ten parking obsługiwał konserwator i pobierał opłaty parkingowe odprowadzane do Urzędu Miasta – mówi Janusz Raczkiewicz dyrektor Gminnego Zespołu Szkół. – Obecnie trwają uzgodnienia, jak pogodzić sprawy organizacji tego parkingu i kwestie bezpieczeństwa.

Czy to oznacza, że wynajmowany będzie jedynie tzw. „dolny” parking, a „górny” będzie zabezpieczony przed zastawianiem?

- Zmierzamy w takim kierunku, aby wokół szkoły wygospodarować cześć zgodnie z przepisami, ale też analizujemy inne rozwiązania - wyjaśnia burmistrz Artur Pomianowski. - Natomiast teren po szkole kontenerowej po zakończeniu zimy chcemy uporządkować i czerpać z niego zyski do naszego budżetu. Przed nami dyskusja, na jaki cel go dodatkowo zabezpieczyć, ale siłą rzeczy nie stanie to się z dnia na dzień, dlatego warto to miejsce wykorzystać jako parking.


Czy kazimierska policja dostrzega tu problem?

- Policjanci z Posterunku Policji w Kazimierzu Dolnym regularnie dokonują kontroli miejsc objętych zakazem parkowania, w tym ulicy Lubelskiej i podejmują działania w celu wyeliminowania tego zjawiska. Od początku 2019 roku funkcjonariusze z Kazimierza Dolnego wystawili blisko 120 mandatów karnych za parkowanie w miejscach objętych zakazem. Należy przy tym pamiętać, że mandaty karne nie są jedynym sposobem zakończenia postępowania w sprawie o wykroczenia. Część spraw została zakończona pouczeniem lub skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie - mówi Ewa Rejn - Kozak rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach. - W celu poprawy sytuacji związanej z parkowaniem na terenie Kazimierza Dolnego, w tym na ul. Lubelskiej, kierowane są tam też patrole ruchu drogowego. Podjęto również współpracę z Burmistrzem Kazimierza Dolnego zmierzającą do zorganizowania dodatkowych patroli pieszych finansowanych przez gminę. Jednocześnie zachęcamy do bieżącego zaznaczania zagrożeń związanych z przedmiotową tematyką, tj. parkowaniem w miejscach objętych zakazem na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W przypadku miejsc będących własnością prywatną, za parkowanie na tym terenie odpowiadają właściciele działek.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (31)

 • emigrantka
  Nie ma takiej obietnicy, ktorej nie da kandydat aby sie dorwac do koryta ,Mieszkancy rlozliczajcie konsekwentnie urzedasow .Obiecal a nie dotrzymal slowa wywalic na zbity pysk nie czekac do wyblorow
 • Robert
  @Maria co z tego że nie mogą 😁jak parkują! Wcale im się nie dziwię że to robią..... nie ma za to żadnej kary
 • tom
  Zrobić duże płatne parkingi na obrzeżach i darmowy (za okazaniem biletu parkingowego) transport (np melekso-busami) do Centrum (np na PKS) i z wahadłowo w drugą stronę.
 • Zdzisław Lewków.
  Zdzisław do Róży; dziewczyno tyś nie róża wręcz pokrzywa lub zaściankowa kura która nie wystawia nosa poza Kazimierz. Ludzie odwiedzający Ten uroczy gród to nie tylko zawalidrogi ale i osoby z których żyjecie, nie będzie turystów nie będzie i bejmów, jak to działa możecie sprawdzić w Zakopanym, Tam tez chcieli grodzić stawiać tablice teren prywatny i kto na tym skorzystał Słowacja turyści przenieśli się na Słowację, i zakopiańczycy szybko zrozumieli, ze bez turystów kurorty staja się martwe. Pozdrawiam serdecznie.
  • Rafał
   Ale Kazimierz nie jest,nie był i nie będzie kurortem :):):)
  • Maria
   Już nie strasz. Od kilkudzisieciu miejsc dla mieszkańców nic się złego nie stanie. A turyści nie muszą parkować na Lubelskiej. I dobrze że nie mogą.
  • okoj
   Jeżeli z was żyjemy, to płaćcie za parkowanie. Będzie więcej na nasze życie
  • Harry
   kazimierz BYL miejscem(kiedys)dla ludzi myslacych...i co pozostalo??...trafi sie taki....jeden z drugim(nie chce jechac po nickach--a MOGLBYM!!)--i co??....pozostlby wstyd i ....nie powetowana chamowa....i tyle w temacie!!
 • studentka
  Wszystko jedno jak byleby tylko mniej osób wjeżdzało do centrum - to powinien być cel. Jakoś w Krakowie nikt nie chce wjeżdząć na Rynek i nie uważa że powien parkować 15 metrów od Rynku. Nikomu tam zakazy nie przeszkadzają. W Kazimierzu każdy by chciał wjechać, parkować i jeszcze mieć pretensję, że miejsce na niego nie czeka. Miasteczko jest ileś razy mniejsze niż Starówka w Krakowie a wokół niej jakoś sobie wszyscy radzą. Dlatego mam nadzieje, że rzeczywiście zajmiecie się miejscami dla mieszkańców, a reszta niech sobie radzi. To nic niezwykłego. Niezwykły jest tylko to przekonanie, że u nas każdy musi mieć wszystko i już!
 • Małżeństwo M.
  Trzymamy kciuki panie burmistrzu i niech pan tak dalej działa to naprawdę lepiej będzie. Tam gadać też będą ale to tam nie ma co, zawsze gadają. Ale widzimy że panu się chce coś zrobić jak z tym prakowaniem chociażby.
  • Maleństwo A
   Żeby mi się chviało chcieć to tego nie widać w żadnej kwestii. Okłanał ludzi i wyniósł się do Puław. Czyż Nochotnica żle pachnie. To jest prôżny człowiek odpokutują zachcianki swojego otoczenia. Nigdzie go nie widać
 • Aga
  Mam pytanie poza tematem... Czy ktoś się orientuje co się dzieje z inwestycją mieszkaniową przy ul. Doły 4?
  • Harry
   aga...czy ty moze mieszkasz na ul.Plebanka?
 • róża
  I bardzo dobrze. Zrobić wreszcie postoje dla mieszkańów a nie tylko myśleć o państwu z Warszawy albo o państwu spod Wilkowa co to zastawia wszystkie ulice bo musi mieć blisko do roboty.
  • bee
   Ty pokrzywa a nie róża

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę