Zimowe Wierszobranie

Skomentuj (9)

zobacz więcej (9)

To była druga edycja kazimierskiego Wierszobrania – spotkania, które jak to bywa z poezją – narodziło się z potrzeby serca i potrzeby serca wyraża.

Przed publicznością w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki swoje wiersze prezentowały w minioną sobotę osoby mieszkające w Kazimierzu bądź z Miasteczkiem związane: Alicja i Katarzyna Barton, Weronika Romańska, której wiersze znalazły się w Antologii Poetów Polskich 2017, Joanna Wilk, Jerzy Kuna i Edward Krzyształowski. Prowadząca Wierszobranie Ewa Wolna odczytała także pisane wspólnie wiersze małżeństwa Wandy i Jana Stępków, nieobecnych na spotkaniu.

Wierszobranie zdominował poetycki obraz Kazimierza, który obecny był praktycznie w wierszach każdego z występujących: Kazimierz zimą, Kazimierz nocą, Kazimierz żydowskiego kirkutu, Kazimierz minionego dzieciństwa, Kazimierz wciąż odkrywany na nowo…

- Tu są nasze kazimierskie geny, jak było dzisiaj słychać – mówi debiutująca publicznie ze  swoimi nokturnowymi miniaturami poetyckimi Katarzyna Barton.

Niezwykle przejmujące były wiersze Weroniki Romańskiej, bardzo osobiste, niepokojące.

- Piszę od piętnastu lat – mówi Weronika Romańska. – To jest mój mały świat. Dużo nad tymi tekstami pracuję, w kółko je poprawiam. A satysfakcję przynosi to, jeśli udaje mi się trafić z moimi wierszami do ludzi tak, jak to sobie wyobraziłam.

Kazimierskie Wierszobranie to prezentacja dorobku poetyckiego kazimierzaków, wierszy od serca zatrzymujących wrażenia niczym fotografia – taka fotografia duszy…

- Pismaki, piszcie! – zachęca Edward Krzyształowski. – Krzyczmy na cały świat: w Kazimierzu jest kultura! Nie ta za sześćdziesiąt tysięcy za godzinę ci ze świata. Tu są nasze kazimierskie iskierki, które także świecą.

Wierszom towarzyszyła muzyka w wykonaniu dwóch duetów: Sławomir Doraczyński i Edward Krzyształowski oraz Sławomir Doraczyński i Jerzy Kuna.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Harry
  kolumb ameryke odkryl.....historia chwali go czule.....coz...ja chciałbym w lozu weronike odkryc....to odkryłbym naraz dwie polkole!!;)(ta z tym buzerem zielonym czy tam niebieskim)
 • Redakcja
  Panią Weronikę Romańską bardzo przepraszamy.
 • Kazimierz :(
  Od prawej: Ewa Wolna, Alicja Barton, Katarzyna Barton, Weronika Domańska, Joanna Wilk, Jerzy Kuna, Edward Krzyształowski. Fot. AS
  Anna Ewa Soria, 2018-02-20 (!) ???
 • Redakcja
  Przepraszamy za pomyłkę w nazwisku poetki. Już poprawione.
  • Kazimierz ;)
   Poprawcie jeszcze Nazwisko Poetki w opisach Zdjęć :)
 • cenzor
  Droga Redakcjo! Pani Weronika Romańska, nie Domańska!
 • Wiciu
  Próżniactwo z Warszafki nawiedza i zanudza Kazimierz D. Odbiorcy poezji to bardzo wąska grupa bo jest ciężkostrawna intelektualnie i nudna. Dowodem na to jest brak fotek z tłumem koneserów w tle. Zawiłe wiersze Norwida śpiewane przez np.Niemena czy Skaldów są przepyszne dla większości. Tak jest też z kartoflami ugotowanymi bez soli bądź z nią
  • Lolo
   Dużo w tym prawdy, Wiciu. Ale skoro jest grupka zainteresowanych to może warto i dla tej garstki? Nikt nikogo nie zmusza do uczestnictwa, więc nie trzeba się nudzić, jeśli się wierszy nie lubi. A dla tych, którzy lubią wydarzeń podobnych wielu nie ma.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę