Zimowe Wierszobranie

Skomentuj (9)

zobacz więcej (9)

To była druga edycja kazimierskiego Wierszobrania – spotkania, które jak to bywa z poezją – narodziło się z potrzeby serca i potrzeby serca wyraża.

Przed publicznością w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki swoje wiersze prezentowały w minioną sobotę osoby mieszkające w Kazimierzu bądź z Miasteczkiem związane: Alicja i Katarzyna Barton, Weronika Romańska, której wiersze znalazły się w Antologii Poetów Polskich 2017, Joanna Wilk, Jerzy Kuna i Edward Krzyształowski. Prowadząca Wierszobranie Ewa Wolna odczytała także pisane wspólnie wiersze małżeństwa Wandy i Jana Stępków, nieobecnych na spotkaniu.

Wierszobranie zdominował poetycki obraz Kazimierza, który obecny był praktycznie w wierszach każdego z występujących: Kazimierz zimą, Kazimierz nocą, Kazimierz żydowskiego kirkutu, Kazimierz minionego dzieciństwa, Kazimierz wciąż odkrywany na nowo…

- Tu są nasze kazimierskie geny, jak było dzisiaj słychać – mówi debiutująca publicznie ze  swoimi nokturnowymi miniaturami poetyckimi Katarzyna Barton.

Niezwykle przejmujące były wiersze Weroniki Romańskiej, bardzo osobiste, niepokojące.

- Piszę od piętnastu lat – mówi Weronika Romańska. – To jest mój mały świat. Dużo nad tymi tekstami pracuję, w kółko je poprawiam. A satysfakcję przynosi to, jeśli udaje mi się trafić z moimi wierszami do ludzi tak, jak to sobie wyobraziłam.

Kazimierskie Wierszobranie to prezentacja dorobku poetyckiego kazimierzaków, wierszy od serca zatrzymujących wrażenia niczym fotografia – taka fotografia duszy…

- Pismaki, piszcie! – zachęca Edward Krzyształowski. – Krzyczmy na cały świat: w Kazimierzu jest kultura! Nie ta za sześćdziesiąt tysięcy za godzinę ci ze świata. Tu są nasze kazimierskie iskierki, które także świecą.

Wierszom towarzyszyła muzyka w wykonaniu dwóch duetów: Sławomir Doraczyński i Edward Krzyształowski oraz Sławomir Doraczyński i Jerzy Kuna.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Harry
  kolumb ameryke odkryl.....historia chwali go czule.....coz...ja chciałbym w lozu weronike odkryc....to odkryłbym naraz dwie polkole!!;)(ta z tym buzerem zielonym czy tam niebieskim)
 • Redakcja
  Panią Weronikę Romańską bardzo przepraszamy.
 • Kazimierz :(
  Od prawej: Ewa Wolna, Alicja Barton, Katarzyna Barton, Weronika Domańska, Joanna Wilk, Jerzy Kuna, Edward Krzyształowski. Fot. AS
  Anna Ewa Soria, 2018-02-20 (!) ???
 • Redakcja
  Przepraszamy za pomyłkę w nazwisku poetki. Już poprawione.
  • Kazimierz ;)
   Poprawcie jeszcze Nazwisko Poetki w opisach Zdjęć :)
 • cenzor
  Droga Redakcjo! Pani Weronika Romańska, nie Domańska!
 • Wiciu
  Próżniactwo z Warszafki nawiedza i zanudza Kazimierz D. Odbiorcy poezji to bardzo wąska grupa bo jest ciężkostrawna intelektualnie i nudna. Dowodem na to jest brak fotek z tłumem koneserów w tle. Zawiłe wiersze Norwida śpiewane przez np.Niemena czy Skaldów są przepyszne dla większości. Tak jest też z kartoflami ugotowanymi bez soli bądź z nią
  • Lolo
   Dużo w tym prawdy, Wiciu. Ale skoro jest grupka zainteresowanych to może warto i dla tej garstki? Nikt nikogo nie zmusza do uczestnictwa, więc nie trzeba się nudzić, jeśli się wierszy nie lubi. A dla tych, którzy lubią wydarzeń podobnych wielu nie ma.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę