Zima 13 malarzy (uzup.)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (14)

Jedyny świąteczny wernisaż odbędzie się w Kazimierzu Dolnym. W Galerii Mit 13 artystów pokaże zimowe pejzaże. Wernisaż w niedzielne popołudnie

Galerię Mit prowadzi Agnieszka Mitura, znana z wytrwałej działalności galeryjnej w Kazimierzu Dolnym przy ul. Lubelskiej, a od niedawna przy ul. Senatorskiej 1, gdzie właśnie 26 grudnia o godz. 14 artyści zapraszają na wernisaż wystawy "Zima", pierwszej z cyklu "Cztery pory roku". Będą prace 13 autorów, którzy reprezentują różne pokolenia, różną stylistykę, preferują różne techniki i w różny sposób trafiły do kazimierskiego środowiska. Mimo tych różności łączy ich jeden malarski motyw zimowego pejzażu, niewątpliwie inspirowany urokiem, jaki o tej porze potrafi roztaczać Kazimierz nad Wisłą. Zimowy pejzaż inaczej niż letni, nie epatuje paletą barw, przeciwnie - jest często monochromatyczny, dlatego wymaga od malarza umiejętności wyszukiwania subtelności i niuansów tonacji, albo opanowania tej charakterystycznej, ostrej gry zimowego światła.

Zobaczymy więc zimę w wersji następujących artystów: Marek Andała, Marta Andała, Jerzy Gnatowski, Roman Gruszecki, Halina Kołodziejska, Jacek Kośmiński, Mirosława Marcinek, Agnieszka Mitura, Krzysztof Raczyński-Krzyr, Slawa Radow, Daniel de Tramecourt, Waldemar Wojczakowski-Diabeł, Elwira Woźniak.

Gospodyni galerii Agnieszka Mitura najpierw ukończyła lubelskiego "plastyka", potem Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom obroniła w 1997 r. roku, więc w porównaniu z nestorem i mistrzem Jerzym Gnatowskim, który wystawia od 1955 roku, należy do pokolenia młodych. Roman Gruszecki zaczynał od malowania portretów na Rynku - co zresztą robi nadal. Daniel de Tramecourt jak i Krzysztof Raczyński-Krzyr należą do starszego pokolenia, które kilkadziesiąt lat temu budowało kolejne wcielenie i magię Kazimierza jako miasta malarzy i bohemy. Ma w tym swój udział także Waldemar Wojczakowski znany jako Diabeł (patrz reprodukcja). Natomiast Marta i Marek Andałowie jako pierwsi pokazali nowe wcielenia Kazimierza w technice pasteli. Swoją odrębność wizji wprowadzają do tego grona także Halina Kołodziejska, Mirosława Marcinek, Elwira Woźniak i Slawa Radow. Wystawa czynna do 9 stycznia 2011.

Źródło: Grzegorz Józefczuk

Gazeta Wyborcza w Lublinie

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę