Zapraszamy na Pardes Festival

Skomentuj (6)

Zapraszamy do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz drogą znaczoną opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu społeczności żydowskiej. W sierpniu rusza Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską.

 

Nowe wydarzenie zagości na kulturalnej mapie Kazimierza Dolnego. Od 20 do 24 sierpnia odbędzie się Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Spichlerz Kultury, która skupiła  wybitnych znawców problematyki wielokulturowości, w szczególności tradycji i kultury żydowskiej. Współpracę z Fundacją nawiązały prestiżowe instytucje polskie i zagraniczne. Autorem logotypu festiwalu jest Marcin Wicha, młody grafik związany z Kazimierzem.

Zapraszamy do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz drogą znaczoną opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu społeczności żydowskiej. Zachęcając do tej wyprawy, chcemy zainspirować do poszukiwania i poznawania tego, co dla ludzi wspólne i różne.

- Program Pardes Festival jest niemal dopięty na ostatni guzik. Jeśli dopiszą sponsorzy, do programu wpiszemy kolejne atrakcje – opowiada dr Aleksandra Markiewicz, autorka koncepcji festiwalu. - Cenne w kreowaniu programu są także moje doświadczenia z ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, ale chciałabym też podkreślić, że Pardes Festival nie próbuje konkurować z działaniami organizatorów Festiwalu Klezmerskiego,  bo obraliśmy inny kierunek i inne formy aktywności artystycznych. W programie muzycznym chcemy się skoncentrować na tzw. nowej muzyce żydowskiej i muzyce folkowej. Inspiracje muzyczne zbieramy podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i Festiwalu Nowa Tradycja organizowanego przez radiową Dwójkę.

20 sierpnia (wtorek) na inaugurację festiwalu w kazimierskiej synagodze zaplanowaliśmy w godzinach popołudniowych prezentację projektu „Gwoździec Re!Konstrucja” (projekt prezentowany jest na dzisiejszym Pikniku Naukowym w Warszawie).

Jak pisaliśmy w roku ubiegłym, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich i pracownią Handshouse rozpoczęło w 2011 roku realizację wyjątkowego projektu edukacyjnego, w ramach którego podczas cyklu warsztatów odtwarzany był dach i pokrywające go od wewnątrz polichromie dawnej synagogi z Gwoźdźca. Kazimierz Dolny został wybrany na jeden z  przystanków projektu Gwoździec Re!konstrukcja. 25 młodych osób –  w tym pięć wolontariuszek z Polski – pracowało – także w Kazimierzu od 26 czerwca do 6 lipca 2012 - nad rekonstrukcją dachu Synagogi z Gwoźdźca - dachu, który stanie się częścią ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich i będzie stanowił jedną z jego głównych atrakcji.  

Jednym z bloków tematycznych festiwalu jest historia kolonii artystycznych w Europie. Kolonia w Kazimierzu Dolnym będzie jednym z głównych tropów naszej wyprawy, ale powędrujemy także szlakiem twórców z École de Paris i przyjrzymy się działaniom artystycznym w szwajcarskiej Monte Verita. Ewa Ziembińska, kuratorka z warszawskiej Królikarni opowie o Sarze Lipskiej, fascynującej artystce z chasydzkiej rodziny z Mławy, która podbiła paryskie salony. Prezentacja Artura Winiarskiego, kuratora prywatnej kolekcji sztuki w Villa La Fleur w Konstancinie, przybliży losy i działania twórcze malarza Simona Mondzaina z Chełma Lubelskiego.

Zapraszamy na spacery kuratorskie z dr Waldemarem Odorowskim po polsko-żydowskiej kolekcji malarstwa Kamienicy Celejowskiej, na prezentację przewodnika „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, na spotkanie z Piotrem Pazińskim, laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, wystawę zdjęć z publikacji „Macewy codziennego użytku” i rozmowę z jej autorem, prezentację niezwykłej urody albumu „Renesans lubelski”, ze szczególnym  uwzględnieniem architektury synagogalnej, prezentację Centrum „Synagoga” w Zamościu i Szlaku Chasydzkiego. Spacer śladami żydowskich cmentarzy w Kazimierzu poprowadzi znawczyni judaizmu Joanna Krauze z Fundacji Nomen Omen. Do programu Pardes Festival dołączyła kazimierska artystka, Jaśmina Wójcik. Zapraszamy na multimedialną  prezentację  projektu „Akustyczny spacer po Miasteczku, którego już nie ma” – wspomnienie wydarzenia, o którym także pisaliśmy na portalu, i zapowiedź kolejnych realizacji projektu. Działania artystyczne Jaśminy Wójcik chcemy na stałe wpisać w program Pardes Festival i podczas kolejnych edycji prezentować nowe odsłony tego znakomitego projektu.

23 sierpnia (piątek) wystąpi w synagodze znany już w Kazimierzu zespół Meadow Quartet, laureat II Nagrody Festiwalu Nowa Tradycja 2013. Zespół wystąpił w Kazimierzu w 2009 r. u początków swej drogi artystycznej. Meadow Quartet anno domini 2013 to zupełnie inna stylistyka muzyczna, wzbogacona udziałem wybitnego multiinstrumentalisty z Litwy, Tomasa Dobrovolskisa. Będziemy uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu muzycznym.

Pokażemy filmy nagrodzone na ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy.

Zwieńczeniem Pardes Festival będzie atrakcja kulinarna „Lokalne smaki na żydowską nutę” na tarasie Willi Ima.

Dziękujemy Urzędowi Miasta za udostępnienie wnętrza Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Nadwiślańskiemu za organizację spacerów kuratorskich w Kamienicy Celejowskiej. Zapraszamy na spotkania do klimatycznego wnętrza Domu Architekta SARP. Pokazy filmowe – już tradycyjnie – organizujemy w Folwarku Walencja. A zaczynamy w synagodze 20 sierpnia.

Zapraszamy! O szczegółach programu będziemy regularnie informować.

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka.


Tekst: Aleksandra Markiewicz

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Ulka
  @Julka, nie przesadzajmy w żadną stronę: nie tylko, ale także :-)
 • julka
  Kazimir to przede wszystkim kultura żydowska,która przyniosła chlubę miasteczku!
 • Gosia
  Kazimierz , to dawno temu miasto z kulturą żydowską. Teraz mamy turystów , z różną kulturą albo bez niej.Po nich sprzątamy i czekamy na nowe pomysły w naszym cudownym miasteczku. Szanujmy to co było, jest i będzie!
 • Joanna Krawiec
  Czy będzie w tym roku Festiwal Tradycji Klezmerskiej i czy Pan Sulkiewicz będzie organizatorem tego festiwalu?
 • Walenty Zasówka
  Domagam się stanowczo zorganizowania Dni Kultury Eskimoskiej!!! :)
 • jankowalski
  Moda na kulturę żydowską ogarnęła również Kazimierski portal,a Kazimierz to nie tylko żydzi.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę