Zachować piękno. Ułatwić życie

Skomentuj (45)

Gmina Kazimierz Dolny przymierza się do utwardzenia dna kolejnych wąwozów. Pozwoli na to ponad półmilionowa dotacja ze specjalnej rezerwy celowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na zadania związane z usuwaniem klęsk żywiołowych – na poprawę nawierzchni dróg przebiegających przez wąwozy czy likwidację szkód będących następstwem np. opadów deszczu.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni pozytywnie zaopiniowali zmianę w budżecie umożliwiającą realizację utwardzenia dna i odwonienia kolejnych dwóch wąwozów: jednego w Kazimierzu i drugiego w Bochotnicy.


- Przygotowaliśmy odpowiednie wnioski dotyczące utwardzenia dwóch wąwozów i w efekcie osiągnęliśmy dofinansowanie w wysokości, aż 80%. Przyznano nam ponad 500 tysięcy złotych! Przy 15 milionowym zadłużeniu i 27 milionowym budżecie, to przecież olbrzymi zastrzyk pieniędzy. Muszą one być przeznaczone na wyłącznie na dwa wąwozy ujęte w specjalnym rządowym programie, a nie na inne wąwozy czy inwestycje drogowe. Pierwszy z nich położony jest w Bochotnicy prowadzący do ruin Esterki, drugi wąwóz jest między Dołami, a Jeziorszczyzną. Przeprowadzając utwardzenie dwóch dróg, o co zabiegali latami mieszkańcy niezwykle ważne jest zachowanie waloru przyrodniczego tych miejsc - mówi burmistrz Artur Pomianowski.


Wątpliwości wobec tej inwestycji zgłaszał radny Janusz Kowalski, sugerując, by przenieść przyznaną dotację na remont Norowego Dołu, na co jednak nie pozwala prawo, bo to miejsce nie jest ujęte w rządowym programie ochrony wąwozów lessowych, a gmina nie może zmieniać lokalizacji inwestycji. Ostatnio postulował objęcie tego wąwozu „formą ochrony przyrody – pomnikiem przyrody”.


- Głębocznica ta jest jedną z ostatnich tak dobrze zachowanych tego typu obiektów w obrębie Kazimierza Dolnego. Dotyczy to zarówno samej morfologii wąwozu jak i drzewostanu porastającego jej ściany – napisał Janusz Kowalski w piśmie z 19 kwietnia do przewodniczącego Rady Miejskiej. – Mój wniosek dotyczy, żeby Rada Miejska podjęła uchwałę o wpisaniu tego wąwozu jako pomnika przyrody, co nie przeszkadza, żeby był on utwardzony, natomiast będzie trudność, jeżeli ktoś chciałby wycinać drzewa i robić wyjazdy, z posesji, bo takie są plany – mówił radny Kowalski na sesji 26 kwietnia.


Jak będzie wyglądało utwardzenie dna tego wąwozu, by nie naruszyć charakteru tego miejsca?


- Ważne jest, aby biorąc pod uwagę ewidentnie różne w tej sprawie głosy, znaleźć możliwie kompromisowe rozwiązanie. Chcemy wykonać utwardzenie w ten sposób, aby less przestał się osuwać i jednocześnie przez wąwóz łatwo można mógł być łatwy w korzystaniu. Opadające liście naturalnie przykryją tak jak w innych wąwozach jego utwardzone dno - mówi burmistrz Pomianowski.


Jak pogodzić interesy mieszkańców i kwestię ochrony krajobrazu w tym wąwozie?


- Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego materiału do utwardzenia, a z pomocą, jak mówią sami mieszkańcy, przyjdzie nam przyroda. Jak zauważyła jedna z mieszkanek, ilość liści, jakie opadają do tego wąwozu pozwolą przykryć jego dno - odpowiada burmistrz Pomianowski.


Co dalej z inicjatywą radnego Janusza Kowalskiego – by w tym miejscu utworzyć pomnik przyrody, by uchronić stare drzewa przed wycinką związaną z wykonywaniem nowych dojazdów do posesji?

Pismo zostało skierowane do Przewodniczącego Rady Miejskiej i sprawą zajmie się obecna rada - mówi burmistrz.


Rada Miejska na ostatniej sesji przegłosowała projekt zmian w uchwale budżetowej gminy na rok 2019, który umożliwi realizację inwestycji we wspomnianych wąwozach w związku z przyznaną promesą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • Smutne
  Dużo więcej szkody robią wpisy ekipy z otoczenia Pomianowskiego. Tutaj na bieżąco jest śledzenie komentarzy i atak tylko nie taki jak wcześniej na portalu. Ci ludzie nie boją się niczego.
 • obserwator
  Pozytywne jest to, ze przestaliscie sie bac JK RR
  • Janusz Kowalski
   @ober: Jest wręcz odwrotnie :)
   Nie jestem pierwszej młodości ale żebym straszył to chyba przesadzasz.
   @Rozsądny - 90% to opłacani przez sitwę trolle.
 • Rozsądny
  W głowie się nie mieści ,jakim cudem jeden intrygant piszący pod wieloma nickami wodzi za nos i wciąga do dyskusji tak wielu ludzi .Kazimierzacy ,co z wami?? nie karmcie tego trolla .Sam nie śpi tylko klika durnoty ,a wy dajecie sobą manipulować .Nie widzicie tego, że ten człowiek jest ogólnie ze wszystkiego niezadowolony?
  • nierozsądny Januszek
   "Sam nie śpi.."- To i tam zaglądasz? Pozostało ci to pewnie z milicji.
  • Skąd
   Skąd wiesz ,ze to wielu ludzi odpisuje a nie np. jedna osoba pod wieloma nickami. ?
  • Haha
   Przecież to o panu radnym haha Wodzi on, wodzi. I lejcy nie ma
 • .....
  Puk puk... kazimierski park krajobrazowy, TPK itp - czy jest tam kto?
 • Z okolicy
  Piękny wąwóz, jak niegdyś korzeniowy. Szkoda go niszczyć dla małej głośnej grupki.
 • Obserwator
  Dlaczego Sz. P. Kowalski, czy Sz. P. Rupiewicz nie postulują za przywróceniem naturalnego stanu rzeczy w wąwozie,, na Wiktora", który został kilka ładnych lat temu utwardzony? A no tak, prowadzi na ul. Góry i codziennie z niego korzystają...
  • Anoda
   No właśnie pan Wawer lubi tam jeździć samochodem. Jakoś nie protestował. Hipokryta? Czy jak go nazwać? A może protestował... ciekawe. Co na to Pan Janusz? Będzie pisał o hipokryzji elit w postaci Krzyśka Wawra i Romany Rupiewicz,?
 • Metalowy Król
  Problem Korzeniowego Wąwozu zapewne na przestrzeni kilku lat rozwiąże się sam - z roku na rok jest on głębszy, wymywany, zadeptywany, ludzie wieszają się na korzeniach jak małpy - zwyczajnie się zacznie obsuwać i straci swój urok. Turyści zaczną wchodzić bokami, zacznie się bałagan, deptanie działek i w końcu ktoś zrobi z tym porządek - obecnie jest status quo - i zapewne domowe wojenki nic tu nie zmienią... Smutne ale prawdziwe
 • Janusz Kowalski
  Żaden z komentarzy moich adwersarzy nie odniósł się poniższego posta,który zamieściłem na początku.
  Nie ma jednego mocarza....który miałby coś rozsądnego po zaproponowania ?
  Redakcji dziękuje za artykuł - jak nie wiem co :) .
  Ciekaw jestem komentarzy. Przypomnę, że dwa lata temu ukazało się w prasie dziesiątki artykułów na temat planów utwardzania Korzeniowego - historyczna nazwa Głąbocznica Kobiałki.
  Jak pamiętamy w 2017 r o Korzeniowym pisała prasa centralna, lokalna odbywały się debaty .
  Z pod głąbocznicy nadawano relacje na żywo, a budowane emocje i napięcie dorównywało sytuacji z czasu procesu i egzekucji Ceaușescu -to taki rumuński Jaruzelski .
  Jak to mówią Karma wraca. Ciekaw jestem opinii osób,które wówczas darły szaty, a obecnie milczą.
  Przypomnę głos radnej Ewy Wolnej dot. Korzeniowego . Artykuł ukazał się na kazimierskim portalu.
  „- Po pierwsze, jest to zupełnie inny typ wąwozu - mówi radna Ewa Wolna. - To nie były głębocznice. Po drugie, wąwozy te były jedynymi drogami dojazdowymi do poszczególnych rejonów Kazimierza. Tymczasem jeśli chodzi o Wąwóz Korzeniowy, jest on sporadycznie wykorzystywany jako dojazd do pól. Takim wąwozem, który zapewnia bezpośrednią komunikację, jest następny wąwóz, tuż za Korzeniowym Dołem. Poza tym, nie oszukujmy się, natura poradzi sobie i z kocimi łbami i z lampami w podłożu. Wystarczy jedno większe oberwanie chmury. Co potrafi natura zrobić, to sobie można zobaczyć w Norowym Dole”.
  A także:
  „Radni mają do burmistrza pretensje, gdyż ich o opinię pyta się na samym końcu - w momencie, gdy jest już gotowy projekt i rozpoczęte wszelkie działania mające na celu jego realizację.”
  Na ostatniej sesji ( 26.04.2019 )radna Wolna nie miała nic do powiedzenia, a radna Magdalena Grabczak ( Skowieszynek ) sugerowała, mój sprzeciw utwardzaniu „Czarnego” wynika z obawy o konkurencję - maja powstać obiekty hotelowe, wieżowce?
  Przypuszczam, że pani radna chyba nie bardzo jest zorientowana gdzie jest wąwóz Czarny, nie mówiąc o tym, że najprawdopodobniej w nim nie była.
  • My Kazimierzacy....
   Słuchajcie Kowalski! Zejdźcie nam z oczu i dajcie Nam Kazimierzakom PRZENAJŚWIĘTSZY SPOKÓJ. Zrozumiano!!!!!
 • Z oddali
  Cała ta dyskusja pokazuje jaki dziwacznym Kazimierz staje się miejscem. Z jednej strony Janusz Kowalski, który gra w swoją grę w tej sprawie i to nie tylko w tej. A z drugiej powiedzmy jego krytycy mający go dosyć. Wychodzi więc na to, że jeden facet ma aspirację by kręcić całą gminą a ludzie którzy do tego przywykli nagle wrzeszczą, że mają tego dosyć.

  Ciekawe jak by tak gmina oddała 200 tysięcy czy coś koło tego i nie robiła tego wąwozu to jaki byłby raban. A kto by go podniósł... Chyba wszyscy wiemy kto. Nie trzeba pisać. Trzeba tylko znieść te kolejne intrygi, bo widać bez dawki intryg nic w Kazimierzu zrobić się nie da.
  • wścibski
   Jest jeszcze jeden w Polsce co ma cały kraj na głowie.Nawet do Brukseli niema czasu polecieć.
 • felix
  Ja nie pojmuję już o co chodzi Radny Kowalski był za wybrukowaniem i wstawieniem latarni w Korzeniowym?! a jest przeciw płytom ażurowym w innym wąwozie?! O co chodzi???
 • Maria
  Status Quo dla Wąwozów. Jedynie sekator, motyczka i szpadel do zasypania szczelin po ulewach. Zostawić ten Dar Przyrody innym pokoleniom w takim stanie - w jakim jest. Nie wracać i nie rozgrzewać szalonych i raptusowatych pomysłów uzdrowicieli
 • Ryszard
  Problem ochrony walorów wąwozów jak też krajobrazowych jest istotnym zagadnieniem w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wiadomo, że na terenie Lubelskiego Parku Krajobrazowego do którego należy Kazimierz należy chronić szczególnie wąwozy, piękne widoki, gdyż decydują one o atrakcyjności i wartości (również materialnej) obszaru Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast sposób, w jaki można to czynić, nie jest dokładnie określony ustawami, ponieważ walory te są trudne do jednoznacznego zdefiniowania i ochrony. Świadczą o tym liczne akty normatywne mające tę kwestię regulować - np. ustawa o ochronie przyrody, ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jak również podpisany przez Prezydenta RP (21 maja 2013 r.) projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu .Zadaniem władz samorządowych jest dbałość o wszelkie dobra kultury do których należą niewątpliwie kazimierskie krajobrazy i lessowe jary i wąwozy .
 • miszmasz
  Kochani zmieńmy płytę.Z komentarzy wynika ,że Janusz Kowalski zabrał wam szczęście i poczucie własnej wartości.Olej to spacer ,pływanie ,dieta. A co na to psychologia? Załóż rodzinę. Patrz ufnie w przyszłość.Zadbaj o to aby wokół ciebie były osoby z których nie uszło szczęście.Jesteś brzydka,nic to. To nie koniec świata.Zostawił cię mąż, znajdź drugiego ( ą) .Jesteś gruba? zapewniam cię ,że wokół ciebie znajdzie się 50 grubszych. Patrz na życie z radością serca. Wówczas zmieni się twój stosunek do innych.
  • Anonimowy Alkoholik
   @ miszmasz Masz rację. Uzupełnię to desyderatą, która podpowiada jak żyć w pokorze z sobą i otoczeniem aby mieć dobre samopoczucie ( czytana jest zawsze na każdym mityngu AA)
   Dezyderata Tekst

   Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu,
   pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

   Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie,
   bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

   Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

   Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

   Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

   Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

   Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

   Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.
   Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni.
   Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

   Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

   Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

   Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...

   Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.
 • obserwator
  Zastanawia dlaczego cała dyskusja dotyczy Janusza Kowalskiego? Post z jk 08:41 jest celny i dosadni i w tej sprawie powinni wypowiedzieć się wywołani do tablicy.Brakuje własnie wypowiedzi innych rajców.Sprawa marginalizowania problemu nic dobrego nie przyniesie.
  Uważam,że problem jest i w tej sprawie powinny wypowiedzieć się instytucje.
  • Berdyczów Post
   Ani celny, ani dosadny. Inaczej - jakby go nie było.
 • Janusz Kowalski
  Uwielbiam Takie hejtowanie. G....a się gotują :) I tak ma być.Taki jest cel moich komentarzy.Obnażam bowiem hipokryzję osób i środowisk ,które mają wpływ na życie Naszego miasta. Obłuda,perfidia,kuglarstwo itepe,osób i organizacji. Wykorzystywane instrumentalnie prawo, które ma służyć służyć wyłącznie dużym pieniądzom i wpływowym osobom. Dwa wąwozy , dwie moralności tych samych osób.
  • Rumcajs
   Waść nie taki ważny, srogi i mocny. W moim Rzaholeckim lesie koło Ycina szarogęsił się książe pan. Jaki był finał ? No jaki ?
  • pan tu nie stał
   Nie wiem jaki był finał ale boję się źe zly i pan JK zaraz powie ze mu grożą. Od dawna taką ciemotę wciska jak to go zewsząd atakują. Bardzo sie cieszę się że wreszcie ludzie reagują na to co wypisuje i wyprawia ten człowiek. Super, że są tacy, którym się chce tak jak jemu pisać i pisać. Przykre źe sa teź jeszcze ostatni dający mu wiare, którzy sie na niego nabierają.
  • Haneczka
   @ pan tu nie stał. Finał był bardzo niedobry bo Rumcajs wygonił księcia pana i hajduków z lasu. Ci uciekając wzniecili tumany kurzu przez co ptaki nie mogły śpiewać a książe pan przeklinał brzydko po francusku SACREBLE.
  • Januszek kłamczuszek
   Panie Januszku miło przeczytać jak pana nosi i cieszę się, że prawda w oczy kole. I to mocno kole? Bezradny się Pan robi jak te Pana kłamstw, hipokryzję i manipulację się punktuje. Z przyjemnością bronię prawdy walcząc z tym o czym Pan pisze czyli hejtem. Pańskim oczywiscie hejtem, którym z lubością zadżumia Pan Kazimierz. No daruję Panu emocje pelne złości ale ta moralność. W Pana ustach boje się, że to słowo jest jak granat w szambie.

   Moralny Pan Januszek się znalazł to chyba nie kłamie? A jednak... Nie wmawiaj wymyślonych elit, że wąwóz wąwozowi równy, te same cele spełnia i tak samo ma być wykorzystywany. Panie dyżurny manipulatorze ponoc obnażający klamstwa przyjmij ze Pana kłamtwa są obnażane bo przecież Korzeniowym od dawna nikt nie jeździ więc można różnić się w ocenach. Latarniami też nikt teraz oświetlać nie chce. Więc nie kłam proszę, że zdanie w tej sprawie zwykli ludzie a nie Pańskie elity muszą mieć takie samo.
 • Arek
  Panie Kowalski daj Pan już spokój.... cały czas mafia, paramafia, sitwa, bananowe elity.... jesteś Pan milicjantem byłym, to idź Pan z kwitami gdzie trzeba i zrób porządek. A jeżeli takowych Pan nie masz to nie obrażaj Pan ludzi
  • Współczuję
   Oni chyba dalej nie doszli do siebie po wyborach. Najbardziej zapłakany to wydaje się sam Wawer. Duże dzidzi. Oj pewnie trzyma ścisk czterech liter.

   No muszą odreagować z wujem i panią Romaną zatem pokazują raz po raz na co ich stać. Jak z tymi drzewami na Górach. Zęby suszyli. O karze trąbili. I co im z tego wyszło. Nic poza nagłośnieniem.
 • Janusz Kowalski
  Drodzy moi heiterzy. Ja nie rawie szat z powodu betonowania wąwozu. Wytykam obłudę bananowych elit miasta ,jak również brak reakcji mediów.Do chwili obecnej o czarnym napisał jedynie Dzienik Wschodni i Portal.O Korzeniowym pisali Rzepa,Wyborcza, Wirtualna Polska i wiele innych mediów.
  Merytorycznie betonowanie "Czarnego" jest chybione,ponieważ jest dwie drogi dojazdowe do czterech - a nie 11 - posesji.
  Temat o tyle ciekawy,że firmy komercyjnych przewodników nie są Czarnym zainteresowane,a chyba być powinny.Tak wiec hipokryzja i obłuda.
  • Zofia
   Kowalski nie szukaj rozgłosu i problemu.Parcie na szkło pana rozpiera.Dostali dotację na wąwóz niech go wyłożą ażurowymi płytami,nic się nie będzie działo ,a jesień wszystko wyrówna.Nie-tak nie może być-trzeba poruszyć niebo i ziemię
  • Januszek Kłamczuszek powraca
   Jak się odezwie to pęknąć ze śmiechu można. Pan Kowalski o obłudzie. On o obłudzie! I to nie swojej tylko jakiś elit. Jak to ktoś napisał sam tworzy łżeelite. Korzeniowy przecież jest bardziej znany i chciano takze oświetlić latarniami. Cóż dziwnego że pisali. No ale zawsze można tworzyć takie cudne porównania jak pan Januszek a sam wie najlepiej jaka jest prawda. Po drugie to za kogo się pan uważa że wszyscy mają grać jak Pan sobie życzy. Ale najlepszy i tak jest mój pupil jak to pisze, że nie rwie szat. A ile już razy puścił teksty judzące przeciwko utwardzeniu? No ale to nie on przeciw. On tylko pomaga krytykom. Role przeciwnika zapewne Krzysiunio Wawer czy które tam pierwsze skrzypce gra wyznaczył Romance i sobie. Spryciarze. Zawsze będą mogli leżeć szaty ekologów a w razie czego to też dodać ale Januszek Kowalski szat nie darł.
 • Janusz Kowalski
  Mając pod uwagę powyższe i poniższe,zasadnym jest złożyć wniosek o utwardzenie Korzeniowego.
  • Kostek
   Zasadnym jest we wszystko się wtrącać. Oj to jest zasadne. Zasadne jest budowanie drogi w Nurmowym Dole. Też jest zasadne.
  • sarenka
   Każdy pod siebie. Im głupszy pomysł tym większa determinacja. Tego wąwozu nie dać a inny robić. Kowalski zachowuje się jak Dunia z kiblem. Jeden wart drugiego. Zaprarcie ma.
  • Szkolniak
   Biorąc pod uwagę powyższe i poniższe to zasadne jest żeby pan zlożyl wniosek o drogę na Wolnego to dziwne, że nie chce Pan drogi na Wolnego. W ten sposób zyska pan autostradę do pańskiego pensjonatu ze Szkolnej. Coś w tym temacie pan niemrawy. Czemuż to? Czy nie chce pan tlumów gości docierajacych do pana od tyłu?
 • kazimierz
  Skoro są już pozyskane na ten cel pieniądze nie widzę przeszkód żeby utwardzić ten wąwóz. Płyty i tak po pewnym czasie pokryje warstwa lessu i będą one niewidoczne. Fakt faktem ze głupotą było składanie wniosku przez Pisule na utwardzenie akurat tego wąwozu ale mleko sie rozlało. Nie ma co płakać. Pomysłów radnego Kowalskiego nie skomentuje bo jego działania nigdy nie miały żadnego związku z logiką...
 • Anonim
  A i słowo do Pana burmistrza - less tam się nie osuwa - zachęcam do spaceru

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę