Wystawa plakatów festiwalowych

Skomentuj (2)

zobacz więcej (10)

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to przede wszystkim piękne dźwięki. Ale nie tylko. Tegoroczna edycja festiwalu okazała się świetną okazją do zaprezentowania twórczości prof. Adama Kiliana, twórcy większości festiwalowych plakatów.

W Kazimierzu Dolnym rozpoczął się 50. Już Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Oprócz różnorodnych koncertów i warsztatów, w programie pojawiły się także wystawy. Jedna z nich poświęcona jest plakatom festiwalowym i ich twórcy – prof. Adamowi Kiljanowi.

Prof. Adam Kilian to jeden z czołowych polskich scenografów, znakomity artysta i wykładowca. Artysta na przestrzeni mijającego półwiecza trwania kazimierskiego festiwalu ludowego był nie tylko autorem większości festiwalowych plakatów, ale również wielu projektów scenografii oraz słynnego Kazimierskiego Króla, który w tym roku pojawił się w odnowionych szatach „spod igły” pracowni scenografii i kostiumów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Pojawił się więc pomysł na wystawę.

- Wydaje mi się, że jest to sprawa zupełnie naturalna, bo Adam Kiljan przez dziesiątki lat służył swoim talentem jako pomysłodawca plakatów festiwali kazimierskich – mówi Józef Obroślak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. – Stwierdziliśmy, że ta jubileuszowa edycja nie może się odbyć bez Adama Kiliana, skoro całe dziesięciolecia służył temu festiwalowi, autoryzował oprawę artystyczną i sceniczną, dekorację kamienic i budynków a także plakaty czy foldery.

Plakat promujący tegoroczny festiwal również jest autorstwa Adama Kiljana. Po raz kolejny możemy zobaczyć ten specyficzny styl, doskonale dobraną kolorystykę. A także porównać jego wszystkie prace zaprezentowane na wystawie.

Kto decydował o tym, co w danym roku znajdzie się na plakacie? Była to decyzja WOK-u czy autora? – pytamy organizatora wystawy.

- Nigdy niczego nie narzucaliśmy – mówi Józef Obroślak. – Ufaliśmy inwencji twórczej tego artysty, który przez całe lata uczestniczył w festiwalach. To były zawsze jego pomysły, jego specyficzny styl, przez niektórych nawet krytykowany. Jednak my ceniliśmy sobie jego artyzm, jego wyczucie, jego styl odpowiedni do Kazimierza, czyli trochę ludowy, trochę odpustowy, ale w tym dobrym znaczeniu tego słowa, bo nawiązujący do sztuki ludowej. Prosty, ale wyrazisty, zarówno w kolorach, jak i formach.

Wystawa plakatów festiwalowych autorstwa prof. Adama Kiliana prezentowana jest w Kamienicy Celejowskiej przy ul. Senatorskiej. Oglądać ją można podczas trwania Festiwalu Ludowego w godzinach pracy muzeum.

W sobotę na festiwal dotarła smutna wiadomość o śmierci prof. Adama Kiliana, który zmarł w wieku 93 lat.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę