Wystawa plakatów festiwalowych

Skomentuj (2)

zobacz więcej (10)

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to przede wszystkim piękne dźwięki. Ale nie tylko. Tegoroczna edycja festiwalu okazała się świetną okazją do zaprezentowania twórczości prof. Adama Kiliana, twórcy większości festiwalowych plakatów.

W Kazimierzu Dolnym rozpoczął się 50. Już Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Oprócz różnorodnych koncertów i warsztatów, w programie pojawiły się także wystawy. Jedna z nich poświęcona jest plakatom festiwalowym i ich twórcy – prof. Adamowi Kiljanowi.

Prof. Adam Kilian to jeden z czołowych polskich scenografów, znakomity artysta i wykładowca. Artysta na przestrzeni mijającego półwiecza trwania kazimierskiego festiwalu ludowego był nie tylko autorem większości festiwalowych plakatów, ale również wielu projektów scenografii oraz słynnego Kazimierskiego Króla, który w tym roku pojawił się w odnowionych szatach „spod igły” pracowni scenografii i kostiumów Teatru Muzycznego w Lublinie.

Pojawił się więc pomysł na wystawę.

- Wydaje mi się, że jest to sprawa zupełnie naturalna, bo Adam Kiljan przez dziesiątki lat służył swoim talentem jako pomysłodawca plakatów festiwali kazimierskich – mówi Józef Obroślak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. – Stwierdziliśmy, że ta jubileuszowa edycja nie może się odbyć bez Adama Kiliana, skoro całe dziesięciolecia służył temu festiwalowi, autoryzował oprawę artystyczną i sceniczną, dekorację kamienic i budynków a także plakaty czy foldery.

Plakat promujący tegoroczny festiwal również jest autorstwa Adama Kiljana. Po raz kolejny możemy zobaczyć ten specyficzny styl, doskonale dobraną kolorystykę. A także porównać jego wszystkie prace zaprezentowane na wystawie.

Kto decydował o tym, co w danym roku znajdzie się na plakacie? Była to decyzja WOK-u czy autora? – pytamy organizatora wystawy.

- Nigdy niczego nie narzucaliśmy – mówi Józef Obroślak. – Ufaliśmy inwencji twórczej tego artysty, który przez całe lata uczestniczył w festiwalach. To były zawsze jego pomysły, jego specyficzny styl, przez niektórych nawet krytykowany. Jednak my ceniliśmy sobie jego artyzm, jego wyczucie, jego styl odpowiedni do Kazimierza, czyli trochę ludowy, trochę odpustowy, ale w tym dobrym znaczeniu tego słowa, bo nawiązujący do sztuki ludowej. Prosty, ale wyrazisty, zarówno w kolorach, jak i formach.

Wystawa plakatów festiwalowych autorstwa prof. Adama Kiliana prezentowana jest w Kamienicy Celejowskiej przy ul. Senatorskiej. Oglądać ją można podczas trwania Festiwalu Ludowego w godzinach pracy muzeum.

W sobotę na festiwal dotarła smutna wiadomość o śmierci prof. Adama Kiliana, który zmarł w wieku 93 lat.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę