Festiwal ludowy już w następny weekend

Skomentuj (5)

Już za tydzień po raz 51. na kazimierskim Rynku zabrzmi ludowa muzyka. Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Już w następny weekend do Kazimierza jak co roku o tej porze zjadą artyści ludowi. Reprezentować będą 14 województw. Swój udział zadeklarowało około 120 zespołów, solistów, instrumentalistów, kapel i reprezentantów w kategorii „Duży – mały”. Ciekawostką będzie Orkiestra Kurpiowska w dużym obłożeniu harmonii pedałowych w nietypowym, zwielokrotnionym składzie.

- Będą też goście z zagranicy: z Litwy, z którymi niezmiennie współpracujemy z racji tego, ze działa tam polski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych, dzięki czemu współpraca ta rozwija się na dwóch płaszczyznach: targów sztuki ludowej, ale też i folkloru muzycznego. Będzie też – i tu nowy kierunek – zespół z Czech – mówi Andrzej Sar kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Dla uczestników festiwalu będzie ognisko na Zamku, a dla wszystkich – zabawa ludowa na Rynku z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja, która gościć będzie w Kazimierzu nie po raz pierwszy.

Ten lubelski zespół działający w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej od lat plasuje się w czołówce polskiego folku. Jego rozpoznawalną cechą jest akustyczne brzmienie i używanie m.in. białego śpiewu. Na niepowtarzalny koloryt jego brzmienia składają się używane przez muzyków grupy instrumenty: strunowe – dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i wiele tradycyjnych instrumentów dętych. Repertuar zespołu oparty jest na muzyce inspirowanej słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim, gdzie współgrają ze sobą wpływy tradycyjne i współczesne. Niewykluczone, że w Kazimierzu grupa zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty „Mody i kody”.

- Tytułowe kody to przede wszystkim źródłowy kod polskiej wsi oraz dwa inne osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i melodeklamacja, dziś naj¬bardziej znana w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu – piszą o swojej płycie muzycy Orkiestry świętego Mikołaja. – Dzięki temu połączeniu udało nam się stworzyć piosenki dość proste i melodyjne, a także opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Większość z nich da się zagrać i zaśpiewać ze znajomymi na imprezie, do czego gorąco zachęcamy.

Tak więc do tańca w sam raz na kazimierskim bruku.

Na zakończenie festiwalu wystąpi zespół Wałasi.

„Wałasi” jest kompozycją stworzona na bazie niezwykłych charakterów góralskich. Odkrywa to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabiera słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat – piszą o sobie muzycy. – Twórczość kapeli mocno zakorzeniona w kulturze jest dla współczesnego słuchacza pomostem między tym co jest mu bliskie we współczesnej muzyce a tym, co grało w duszach góralskich przodków. Potomkowie tradycyjnych rodzin prezentują światu stare, tradycyjne melodie, nadając im nowy sens i brzmienie.

W ramach koncertów towarzyszących prezentacjom konkursowym usłyszymy także: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska oraz zespoły lubelskie w ramach koncertu  „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”.

– Chcemy dać nasycić się granic możliwości graniem i śpiewaniem – mówi Andrzej Sar – zwłaszcza graniem, które dzisiaj jest towarem deficytowym, bo liczba artystów grających spada.

Akcentem teatralnym Festiwalu będzie widowisko obrzędowe „Wigilia św. Jana” w wykonaniu Zespołu Hańszczanie. Nie zabraknie też wystaw i warsztatów folklorystycznych organizowanych miedzy innymi w ramach Klubu Tyndyryndy”.

- Mocniejszym akcentem chcemy skorzystać z obecności sprawdzonych certyfikowanych twórców ludowych, którzy poprowadzą warsztaty rękodzieła dla dzieci, ale nie tylko – dorośli też będą mogli wykonać samodzielnie pod okiem mistrza jakieś cudeńko z prostej plastyki obrzędowej.

Okazją doskonałą do tego będzie 50 – lecie towarzyszących Festiwalowi Targów Sztuki Ludowej organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych niemal od początku istnienia kazimierskiego święta muzyki ludowej.

Lubelszczyznę na Festiwalu reprezentować będzie 18 muzyków – wybranych z 30 podczas eliminacji finałowych – we wszystkich kategoriach festiwalowych - zespołów, śpiewaków, instrumentalistów, „duży – mały”. Reprezentowane będzie całe województwo lubelskie od powiatu chełmskiego, przez biłgorajski, janowski, Podlasie Południowe i Małe Mazowsze, bo pojawią się muzycy i z ryckiego.

Zapraszamy na to prawdziwe święto polskiego folkloru! Pozwólmy nasycić się kolorem, graniem i śpiewaniem!

Program 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierz Dolny 2017

22 czerwca, czwartek

16.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Folklor i sacrum” (Manufaktura Muzealna, ul. Podzamcze 20)

23 czerwca, piątek

9.00 – Otwarcie jubileuszowych 50. Targów Sztuki Ludowej
11.00 – Uroczyste otwarcie Festiwalu – koncert konkursowy
13.30 – Koncert towarzyszący (Zespół Praminek z Czech, widowisko Wigilia Św. Jana w wykonaniu Zespołu Hańszczanie, Orkiestra Kurpiowska)
15.00 – Koncert konkursowy
17.30 – Koncert towarzyszący (Zespół Alda z Litwy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska)
19.00 – Koncert konkursowy
21.00 – Ognisko dla uczestników Festiwalu w ruinach Zamku
Klub Festiwalowy Tyndyryndy - program poniżej w zakładce 

24 czerwca, sobota

9.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Promocja albumu jubileuszowego pięćdziesięciolecia Festiwalu „Muzyka  najbliższa ziemi…” – Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19
        - Koncert towarzyszący (Zespoły z Czech i Litwy, Regionalny Zespół Pieśni  i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska, Orkiestra Kurpiowska)
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja

25 czerwca, niedziela

9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie wyników, koncert leureatów
15.00 – Koncert  "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"
16.00 – Koncert zespołu „Wałasi”
Wystawa fotografii Janusza Filipczaka
Wystawa ilustracji autorstwa Doroty Opolskiej – Maksym
(Biuro Festiwalu - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki)

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę