Festiwal ludowy już w następny weekend

Skomentuj (5)

Już za tydzień po raz 51. na kazimierskim Rynku zabrzmi ludowa muzyka. Zapraszamy na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Już w następny weekend do Kazimierza jak co roku o tej porze zjadą artyści ludowi. Reprezentować będą 14 województw. Swój udział zadeklarowało około 120 zespołów, solistów, instrumentalistów, kapel i reprezentantów w kategorii „Duży – mały”. Ciekawostką będzie Orkiestra Kurpiowska w dużym obłożeniu harmonii pedałowych w nietypowym, zwielokrotnionym składzie.

- Będą też goście z zagranicy: z Litwy, z którymi niezmiennie współpracujemy z racji tego, ze działa tam polski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych, dzięki czemu współpraca ta rozwija się na dwóch płaszczyznach: targów sztuki ludowej, ale też i folkloru muzycznego. Będzie też – i tu nowy kierunek – zespół z Czech – mówi Andrzej Sar kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Dla uczestników festiwalu będzie ognisko na Zamku, a dla wszystkich – zabawa ludowa na Rynku z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja, która gościć będzie w Kazimierzu nie po raz pierwszy.

Ten lubelski zespół działający w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej od lat plasuje się w czołówce polskiego folku. Jego rozpoznawalną cechą jest akustyczne brzmienie i używanie m.in. białego śpiewu. Na niepowtarzalny koloryt jego brzmienia składają się używane przez muzyków grupy instrumenty: strunowe – dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i wiele tradycyjnych instrumentów dętych. Repertuar zespołu oparty jest na muzyce inspirowanej słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim, gdzie współgrają ze sobą wpływy tradycyjne i współczesne. Niewykluczone, że w Kazimierzu grupa zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty „Mody i kody”.

- Tytułowe kody to przede wszystkim źródłowy kod polskiej wsi oraz dwa inne osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i melodeklamacja, dziś naj¬bardziej znana w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu – piszą o swojej płycie muzycy Orkiestry świętego Mikołaja. – Dzięki temu połączeniu udało nam się stworzyć piosenki dość proste i melodyjne, a także opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Większość z nich da się zagrać i zaśpiewać ze znajomymi na imprezie, do czego gorąco zachęcamy.

Tak więc do tańca w sam raz na kazimierskim bruku.

Na zakończenie festiwalu wystąpi zespół Wałasi.

„Wałasi” jest kompozycją stworzona na bazie niezwykłych charakterów góralskich. Odkrywa to, co najpiękniejsze w muzyce tradycyjnej i zabiera słuchaczy w niezapomnianą podróż po łuku Karpat – piszą o sobie muzycy. – Twórczość kapeli mocno zakorzeniona w kulturze jest dla współczesnego słuchacza pomostem między tym co jest mu bliskie we współczesnej muzyce a tym, co grało w duszach góralskich przodków. Potomkowie tradycyjnych rodzin prezentują światu stare, tradycyjne melodie, nadając im nowy sens i brzmienie.

W ramach koncertów towarzyszących prezentacjom konkursowym usłyszymy także: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska oraz zespoły lubelskie w ramach koncertu  „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych”.

– Chcemy dać nasycić się granic możliwości graniem i śpiewaniem – mówi Andrzej Sar – zwłaszcza graniem, które dzisiaj jest towarem deficytowym, bo liczba artystów grających spada.

Akcentem teatralnym Festiwalu będzie widowisko obrzędowe „Wigilia św. Jana” w wykonaniu Zespołu Hańszczanie. Nie zabraknie też wystaw i warsztatów folklorystycznych organizowanych miedzy innymi w ramach Klubu Tyndyryndy”.

- Mocniejszym akcentem chcemy skorzystać z obecności sprawdzonych certyfikowanych twórców ludowych, którzy poprowadzą warsztaty rękodzieła dla dzieci, ale nie tylko – dorośli też będą mogli wykonać samodzielnie pod okiem mistrza jakieś cudeńko z prostej plastyki obrzędowej.

Okazją doskonałą do tego będzie 50 – lecie towarzyszących Festiwalowi Targów Sztuki Ludowej organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych niemal od początku istnienia kazimierskiego święta muzyki ludowej.

Lubelszczyznę na Festiwalu reprezentować będzie 18 muzyków – wybranych z 30 podczas eliminacji finałowych – we wszystkich kategoriach festiwalowych - zespołów, śpiewaków, instrumentalistów, „duży – mały”. Reprezentowane będzie całe województwo lubelskie od powiatu chełmskiego, przez biłgorajski, janowski, Podlasie Południowe i Małe Mazowsze, bo pojawią się muzycy i z ryckiego.

Zapraszamy na to prawdziwe święto polskiego folkloru! Pozwólmy nasycić się kolorem, graniem i śpiewaniem!

Program 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych Kazimierz Dolny 2017

22 czerwca, czwartek

16.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Folklor i sacrum” (Manufaktura Muzealna, ul. Podzamcze 20)

23 czerwca, piątek

9.00 – Otwarcie jubileuszowych 50. Targów Sztuki Ludowej
11.00 – Uroczyste otwarcie Festiwalu – koncert konkursowy
13.30 – Koncert towarzyszący (Zespół Praminek z Czech, widowisko Wigilia Św. Jana w wykonaniu Zespołu Hańszczanie, Orkiestra Kurpiowska)
15.00 – Koncert konkursowy
17.30 – Koncert towarzyszący (Zespół Alda z Litwy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska)
19.00 – Koncert konkursowy
21.00 – Ognisko dla uczestników Festiwalu w ruinach Zamku
Klub Festiwalowy Tyndyryndy - program poniżej w zakładce 

24 czerwca, sobota

9.00 – Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
14.00 – Promocja albumu jubileuszowego pięćdziesięciolecia Festiwalu „Muzyka  najbliższa ziemi…” – Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19
        - Koncert towarzyszący (Zespoły z Czech i Litwy, Regionalny Zespół Pieśni  i Tańca Markowianie, Kapela Goleniowska, Orkiestra Kurpiowska)
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Zabawa ludowa z udziałem kapel festiwalowych oraz Orkiestry Św. Mikołaja

25 czerwca, niedziela

9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – Ogłoszenie wyników, koncert leureatów
15.00 – Koncert  "Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych"
16.00 – Koncert zespołu „Wałasi”
Wystawa fotografii Janusza Filipczaka
Wystawa ilustracji autorstwa Doroty Opolskiej – Maksym
(Biuro Festiwalu - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki)

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę