Pomoc dla kazimierskiej szkoły

Skomentuj (12)

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym to ogromne przedsięwzięcie. Dlatego też władze miasta szukają różnorodnych rozwiązań. W Ministerstwie Finansów odbyło się ostatnio spotkanie dotyczące możliwości pomocy z budżetu państwa w budowie nowej szkoły w Miasteczku.

W minionym tygodniu w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie w sprawie odbudowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. W spotkaniu tym uczestniczył Grzegorz Dunia – burmistrz Kazimierza Dolnego oraz Anna Kęczkowska – Dyrektor Departamentu Budżetu Państwa, Jerzy Arbuz – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym i Joanna Mucha – Posłanka na Sejm RP.

 

Potrzeby finansowe w zakresie odbudowy szkoły są olbrzymie. Należy je jednak podzielić na trzy części. Pierwsza obejmuje finansowanie kontenerów, w których tymczasowo będą uczyły się dzieci. Wojewoda Lubelski wystąpił o finansowanie tego przedsięwzięcia do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak wiadomo, wniosek został przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Finansów. Jednak to nie rozwiązuje wszystkich problemów – jest to tylko jeden z trzech punktów.

 

Druga część, równie ważna, to środki na odgruzowanie zniszczonej szkoły. W tej sprawie wnioskowano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednak opinia jest negatywna. Jak zapewniają władze miasta, złożony zostanie wniosek o odwołanie od tej decyzji. Jednak czy to pomoże? Nie wiadomo.

 

Trzecia i najważniejsza część finansowania to zapewnienie środków na budowę nowej szkoły. Spotkanie w Ministerstwie Finansów dotyczyło właśnie tej sprawy. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że jest spora szansa na dofinansowanie z budżetu państwa. Nawet w wysokości do 80% kosztów budowy. Stosowny wniosek o dofinansowanie gmina złoży poprzez Wojewodę Lubelskiego po opracowaniu niezbędnych kosztorysów inwestycji. Z harmonogramu wynika, że wniosek ten będzie złożony prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Pozostałe 20% będzie prawdopodobnie pochodziło ze środków uzyskanych z ubezpieczenia.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • mario
  bystry - idąc za twoim tokiem rozumowania, radny z Gór musiałby być prymusem, bo ma wielki sentyment do szkoły :) Ci, co się z nim uczyli pamiętają jak było... ;))
 • bystry
  Widocznie ci co w szkole sami mieli kłopoty a teraz są prominentami wolą oddać,sprzedać byle tylko zapomnieć o swoich porażkach.Mała szkoła mały kłopot.Własne dzieci kształcą w Puławach...stać ich na to.
 • miś
  Mieszkaniec, gubisz się w zeznaniach. Najpierw piszesz 8 mln, potem 24 mln. Bagatelna różnica. A szkoła ma być od razu z salą gimn., zaś basen ma być później.
 • mieszkaniec
  Nie chodzi o lęk przed hotelami ale o oddawanie terenów za darmo, koszta odbudowy szkoły 16 milionów budowa nowej 24 miliony takie informacje są podawane oficjalnie wystarczy poczytać wypowiedzi radnych, a nowa szkoła ma być niby z przyszłościową opcją na salę gimnastyczną i basen też są o tym informacje. Pewnych informacji pewnie dowiemy się od burmistrza w czwartek. Co do niżu demograficznego wystarczy pójść do przedszkola i tam go zobaczyć.
 • pijany znad Grodarza
  "
  ojciec
  2011-08-21 21:35
  Co to za paranoja z tym lekiem przed hotelami."

  Możesz przybliżyć. "kto leczy i za ile?"
 • orient
  mieszkaniec - czy możesz podać źródło swoich informacji, czy może sobie coś zmyślasz. Po pierwsze nowa szkoła szkoła ma być z salą gimnastyczną, a projekt ma również uwzględniać basen. Szacunkowy koszt budowy to ok.20 mln. Centrum Sztuki Audiowizualnej to na razie pomysł b. mglisty i nie ma w tej sprawie zadnych decyzji. Co do ubezpieczenia, to ubezpieczasz się od czegoś, a nie na coś, więc nikogo nie obchodzi, co zrobisz z pieniędzmi. Do @agent - pieniądze zbierają nie rządzący, tylko Społeczny Komitet Odbudowy Szkoły.
 • ojciec
  Co to za paranoja z tym lekiem przed hotelami. Czy wiecie ile hotel daje miejsc pracy? A ile wpłaca podatku od nieruchomości co miesiąc do kasy miasta? Nie wiecie? To sie dowiedzcie!
  A szkoła powinna być całkiem nowa, z nowych materiałów, według nowych projektów, widna, ciepła, energooszczędna i dostosowana do potrzeb : czytaj NIŻU DEMOGRAFICZNEGO!
 • agent
  z tego co wynika to 805%da budżet państwa a 20% ubezpieczyciel na budowę szkoły to po jaka cholerę zbierać jakieś pieniądze i udawać biedaka chyba ze ta kasa od darczyńców
  pójdzie na premie dla naszych rządzących
 • mieszkaniec
  Odbudowa - burmistrz za darmo oddaje budynek szkoły Centrum sztuki audiowizualnej ( czytaj nowy hotel z dwoma salami konferencyjnymi )i buduje nową szkołę bez sali gimnastycznej za jedyne 8 milionów więcej niż koszt odbudowy + remont całego budynku starej szkoły. To jest interes. Jeszcze zapytam - czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jeżeli szkoła nie będzie odbudowana ?
 • feel
  Odgruzowywanie byłoby zbyt niebezpieczne, żeby robić to ręcznie. Ten budynek ciągle "pracuje", odpadają fragmenty ścian, pojawiają się nowe pęknięcia, więc do tego trzeba będzie specjalistycznego sprzętu.
 • pijany znad Grodarza
  Nic ni e rozumiem. Raz w artykule : ODBUDOWA, drugi raz : BUDOWA.
 • Zbigniew
  Nie bardzo rozumiem, dlaczego MEN w takim wypadku, nie wystąpiło automatycznie z dofinansowaniem szkoły, chyba, że to jest szkoła prywatna? Co do odgruzowywania, to przecież mogłyby pomóc jakieś firmy. Jedna dałaby nieodpłatnie ciężarówkę, inna kilku swoich pracowników. Fakt, byłby to czyn społeczny, oczywiście niesłuszny, w dzisiejszych czasach, a może takie działanie byłoby niezgodne z prawem? Warto jednak spróbować. Pozdrawiam.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę