Wiwat Maj! Trzeci Maj!

Skomentuj (3)

To było 3 maja 1791 r. Polska uchwaliła ustawę zasadniczą, która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. W Kazimierzu świętowano 223 rocznicę tego wydarzenia wspólnie z delegacją z partnerskiego miasta Staufen.

Tradycyjnie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się mszą świętą w kazimierskiej Farze koncelebrowana przez ks. Wojciecha Stasiewicza z Ukrainy i ks. proboszcza Tomasza Lewniewskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z Kazimierza i partnerskiego Staufen z burmistrzami obu miast na czele, a także poczty sztandarowe instytucji z terenu gminy Kazimierz.

Po mszy spod Fary zebrani udali się kolumną marszową pod mury Klasztoru Ojców Franciszkanów, gdzie w miejscu pamięci narodowej złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów. Wieniec z wstęgami w barwach narodowych Niemiec złożyła pod pomnikiem także delegacja z partnerskiego miasta Kazimierza – Stafen.

W swoim przemówieniu burmistrz Grzegorz Dunia podkreślał znaczenie Konstytucji 3 Maja.

Głos zabrał także Graf Karl Eugen von Hohenthal – burmistrz Staufen, który 20 lat temu podpisywał porozumienie o partnerstwie pomiędzy Staufen i Kazimierzem. W miejscu, gdzie na kamiennych tablicach wyryto nazwiska ofiar II wojny światowej, po raz kolejny publicznie wyraził głębokie ubolewanie z powodu krzywd, jakie doznali Polacy i Żydzi od narodu niemieckiego. W ten sposób po raz kolejny przeprosił kazimierzaków za zbrodnie II wojny.

Po oficjalnych uroczystościach przed gmachem głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Rynku wystawiono dębową beczkę ze słynnym niemieckim winem „Weingut Koepher” z XVIII - wiecznej winnicy pod Staufen, znanym m.in. na stołach pałacu Buckingham. I nastąpiła publiczna degustacja trunku, który delegacja niemiecka przywiozła do Kazimierza w prezencie z okazji 20 – lecia partnerstwa miedzy Kazimierzem i Staufen.

Uroczystości 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zbiegły się więc w Kazimierzu z obchodami 20 – lecia partnerstwa pomiędzy Kazimierzem i Staufen, a także z piknikiem historycznym „Spotkanie z Historią” zorganizowanym z okazji 70. rocznicy spektakularnego zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andresa pod Monte Cassino oraz zwycięskich walk polskiej 1. Dywizji Pancernej w Normandii, Belgii i Holandii. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas uroczystości trzymali właśnie straż przed pomnikiem w lokalnym miejscu pamięci.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Smutny
    Beczkę wina ? ciekawe .a my zawieziemy im kilo kiełbasy i miłość będzie kwitła po wieczne czasy.
  • Ab-Z
    @Pijany-masz racje ,a co z ustawą o wychowaniu w trzeżwości picie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem,prawo obowiązuje również burmistrza.
  • pijany znad Grodarza
    Było zimno. Do końca uroczystości nie byłem, a szkoda. Ta beczka nie daje mi spokoju.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę