Wiwat Maj! Trzeci Maj!

Skomentuj (3)

To było 3 maja 1791 r. Polska uchwaliła ustawę zasadniczą, która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. W Kazimierzu świętowano 223 rocznicę tego wydarzenia wspólnie z delegacją z partnerskiego miasta Staufen.

Tradycyjnie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się mszą świętą w kazimierskiej Farze koncelebrowana przez ks. Wojciecha Stasiewicza z Ukrainy i ks. proboszcza Tomasza Lewniewskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z Kazimierza i partnerskiego Staufen z burmistrzami obu miast na czele, a także poczty sztandarowe instytucji z terenu gminy Kazimierz.

Po mszy spod Fary zebrani udali się kolumną marszową pod mury Klasztoru Ojców Franciszkanów, gdzie w miejscu pamięci narodowej złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów. Wieniec z wstęgami w barwach narodowych Niemiec złożyła pod pomnikiem także delegacja z partnerskiego miasta Kazimierza – Stafen.

W swoim przemówieniu burmistrz Grzegorz Dunia podkreślał znaczenie Konstytucji 3 Maja.

Głos zabrał także Graf Karl Eugen von Hohenthal – burmistrz Staufen, który 20 lat temu podpisywał porozumienie o partnerstwie pomiędzy Staufen i Kazimierzem. W miejscu, gdzie na kamiennych tablicach wyryto nazwiska ofiar II wojny światowej, po raz kolejny publicznie wyraził głębokie ubolewanie z powodu krzywd, jakie doznali Polacy i Żydzi od narodu niemieckiego. W ten sposób po raz kolejny przeprosił kazimierzaków za zbrodnie II wojny.

Po oficjalnych uroczystościach przed gmachem głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Rynku wystawiono dębową beczkę ze słynnym niemieckim winem „Weingut Koepher” z XVIII - wiecznej winnicy pod Staufen, znanym m.in. na stołach pałacu Buckingham. I nastąpiła publiczna degustacja trunku, który delegacja niemiecka przywiozła do Kazimierza w prezencie z okazji 20 – lecia partnerstwa miedzy Kazimierzem i Staufen.

Uroczystości 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zbiegły się więc w Kazimierzu z obchodami 20 – lecia partnerstwa pomiędzy Kazimierzem i Staufen, a także z piknikiem historycznym „Spotkanie z Historią” zorganizowanym z okazji 70. rocznicy spektakularnego zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andresa pod Monte Cassino oraz zwycięskich walk polskiej 1. Dywizji Pancernej w Normandii, Belgii i Holandii. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas uroczystości trzymali właśnie straż przed pomnikiem w lokalnym miejscu pamięci.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • Smutny
    Beczkę wina ? ciekawe .a my zawieziemy im kilo kiełbasy i miłość będzie kwitła po wieczne czasy.
  • Ab-Z
    @Pijany-masz racje ,a co z ustawą o wychowaniu w trzeżwości picie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem,prawo obowiązuje również burmistrza.
  • pijany znad Grodarza
    Było zimno. Do końca uroczystości nie byłem, a szkoda. Ta beczka nie daje mi spokoju.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę