Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020

W tym roku pandemia covid – 19 wprowadziła poważne zmiany nie tylko w kazimierskim kalendarzu imprez kulturalnych. Tym bardziej cieszy fakt, że odbędzie się festiwal organowy, który jednak zmieni trochę swoją formułę.
Kazimierski Festiwal Organowy 2020 odbędzie się nie tylko w przestrzeniach fary, ale także przeniesie się do sieci i telewizji, dzięki czemu tegoroczna edycja zyskuje miano Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020. Na taką jego formę organizator Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki pozyskał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu dotacyjnego „Kultura w sieci” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
- Konkurs grantowy był konkursem rekordowym, wzięło w nim udział 5 948 wniosków. Wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty, wśród nich i nasz. Konkurs też był rekordowo krótki: było zaledwie 3 tygodnie od ogłoszenia konkursu do jego zamknięcia. Ale jesteśmy! – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. –Tym sposobem prawie pięćdziesięcioletnia tradycja organowych koncertów zostaje nie tylko utrzymana, ale przeniesiona również do rzeczywistości wirtualnej.
W ramach festiwalu zaplanowano 8 koncertów w sobotnie wieczory lipca i sierpnia. 27 sierpnia odbędzie się dodatkowy dziewiąty koncert na zakończenie festiwalu, który w tym roku upływa pod hasłem 400 lat kazimierskich organów zbudowanych w 1620 r. przez włoskiego organmistrza przybyłego do Kazimierza z Warszawy – Szymona Liliusza. Organy te wespół ze swym wspaniałym prospektem są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej.
W tym roku koncerty rozpoczynać się będą nietypowo o godzinie 19:00, co związane jest z faktem ich transmisji w TVP Lublin i w sieci.
- Koncerty będą transmitowane w czasie rzeczywistym nie tylko w TVP Lublin, ale także na stronie KOKPiT, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych – mówi dyrektor KOKPiT.
Transmisje będzie można obejrzeć także i na naszym portalu. Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym festiwalu.
Artyści przyjadą z Polski, Niemiec i Włoch. Dyrektorem artystycznym i wykonawcą koncertu inaugurującego festiwal jest Roman Perucki. Koncerty poprowadzi Jan Popis.
Program koncertów:
4 lipca Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet
11 lipca  Bjorn O. Wiede – organy
18 lipca Julian Gembalski – organy
25 lipca Arkadiusz Bialic – organy; Mirosław Pachowicz – fagot; Łukasz Perucki – skrzypce | 1 sierpnia Matthias Bohlert – organy; Krzysztof Karpeta – wiolonczela
8 sierpnia Marek Stefański – organy; Milena Sołtys  - sopran liryczny z koloraturą
15 sierpnia Krzysztof Urbaniak – organy
22 sierpnia Gabriele Giacomelli – organy


Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę