Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020

W tym roku pandemia covid – 19 wprowadziła poważne zmiany nie tylko w kazimierskim kalendarzu imprez kulturalnych. Tym bardziej cieszy fakt, że odbędzie się festiwal organowy, który jednak zmieni trochę swoją formułę.
Kazimierski Festiwal Organowy 2020 odbędzie się nie tylko w przestrzeniach fary, ale także przeniesie się do sieci i telewizji, dzięki czemu tegoroczna edycja zyskuje miano Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020. Na taką jego formę organizator Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki pozyskał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu dotacyjnego „Kultura w sieci” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
- Konkurs grantowy był konkursem rekordowym, wzięło w nim udział 5 948 wniosków. Wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty, wśród nich i nasz. Konkurs też był rekordowo krótki: było zaledwie 3 tygodnie od ogłoszenia konkursu do jego zamknięcia. Ale jesteśmy! – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. –Tym sposobem prawie pięćdziesięcioletnia tradycja organowych koncertów zostaje nie tylko utrzymana, ale przeniesiona również do rzeczywistości wirtualnej.
W ramach festiwalu zaplanowano 8 koncertów w sobotnie wieczory lipca i sierpnia. 27 sierpnia odbędzie się dodatkowy dziewiąty koncert na zakończenie festiwalu, który w tym roku upływa pod hasłem 400 lat kazimierskich organów zbudowanych w 1620 r. przez włoskiego organmistrza przybyłego do Kazimierza z Warszawy – Szymona Liliusza. Organy te wespół ze swym wspaniałym prospektem są obiektem szczególnie wartościowym i stanowią unikat w skali światowej.
W tym roku koncerty rozpoczynać się będą nietypowo o godzinie 19:00, co związane jest z faktem ich transmisji w TVP Lublin i w sieci.
- Koncerty będą transmitowane w czasie rzeczywistym nie tylko w TVP Lublin, ale także na stronie KOKPiT, na kanale YouTube i w mediach społecznościowych – mówi dyrektor KOKPiT.
Transmisje będzie można obejrzeć także i na naszym portalu. Kazimierski Portal Internetowy jest patronem medialnym festiwalu.
Artyści przyjadą z Polski, Niemiec i Włoch. Dyrektorem artystycznym i wykonawcą koncertu inaugurującego festiwal jest Roman Perucki. Koncerty poprowadzi Jan Popis.
Program koncertów:
4 lipca Roman Perucki – organy; Maria Perucka – skrzypce; Łukasz Długosz – flet
11 lipca  Bjorn O. Wiede – organy
18 lipca Julian Gembalski – organy
25 lipca Arkadiusz Bialic – organy; Mirosław Pachowicz – fagot; Łukasz Perucki – skrzypce | 1 sierpnia Matthias Bohlert – organy; Krzysztof Karpeta – wiolonczela
8 sierpnia Marek Stefański – organy; Milena Sołtys  - sopran liryczny z koloraturą
15 sierpnia Krzysztof Urbaniak – organy
22 sierpnia Gabriele Giacomelli – organy


Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę