Wielkie społeczne sprzątanie Miasteczka!

Skomentuj (27)

Kazimierz Dolny szykuje się do sezonu. Wielkie wiosenne sprzątanie już w najbliższą sobotę.

Posprzątaj po innych i się tym pochwal – nowe wyzwanie “#trashtag challenge” podbija Internet. Młodzi ludzie robią sobie zdjęcia w miejscach wymagających posprzątania, sprzątają je i publikują kolejne zdjęcie czystej już okolicy.

- Akcja “#trashtag challenge” opanowała Internet i media społecznościowe, my w Kazimierzu robiliśmy to, zanim stało się modne i już od 8 lat każdej wiosny sprzątamy kazimierskie ścieżki i wąwozy – mówi koordynujący akcją Mateusz Stachyra referent ds. promocji i kontaktów z mediami Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

Zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Kazimierz Dolny oraz wszystkich chętnych do udziału w kolejnej społecznej akcji sprzątania Kazimierza Dolnego, organizowanej przez Urząd Miasta przy ogromnym wsparciu lokalnych przedsiębiorców.

Wielkie społeczne porządki w Miasteczku już w najbliższą sobotę 6 kwietnia. Zbiórka o godzinie 10.00 na rynku pod studnią. Tam rozdawane będą worki i rękawice. Tam również nastąpi przydział terenów do sprzątania na terenie Kazimierza oraz całej gminy.

Jak co roku sprzątać będziemy najpiękniejsze, a więc najczęściej odwiedzane zakątki Kazimierza:
•    wąwóz cmentarny oraz Plebanka
•    wąwóz  Małachowskiego
•    ścieżka przez wzgórze Albrechtówka
•    ścieżka nad Wisłą do Mięćmierza
•    punkt widokowy na Albrechtówce
•    droga do przeprawy promowej za kamieniołomem
•    wał wiślany
•    wąwóz Korzeniowy i okolice
•    kamieniołom i teren nad kamieniołomem
•    wąwóz Norowy Dół
•    oraz inne miejsca, jeżeli dopisze frekwencja.

- Pobudki do sprzątania każdy ma swoje: jeden chce sprzątać, ponieważ czuje taką potrzebę, drugi chce pójść na spacer z psem i przy tej okazji oczyścić środowisko, inny chce zrobić sobie zdjęcie i zamieścić je w mediach społecznościowych. Ważne, że przy tej okazji zrobimy coś razem dla środowiska, dla Kazimierza – mówi Mateusz Stachyra. –Aby zachęcić także turystów do aktywnego spędzenia czasu w Kazimierzu, poznania Miasteczka od zupełnie innej strony i wzięcia udziału w tej akcji, przygotowaliśmy voucher uprawniający do licznych rabatów na kazimierskie usługi i atrakcje!

Voucher dla turystów biorących udział w sprzątaniu utrzymany w konwencji PRL-u przypomina dawne kartki na reglamentowane w tamtym czasie towary. W sobotę w roli czekolady, kostki masła czy sztuki mięsa „Czysty Kazimierz” oferuje to, co Miasteczko ma najbardziej atrakcyjnego: darmowy wstęp na Górę Trzech Krzyży, kręgle w Folwarku Walencja, koguta w Piekarni Sarzyński, lody w Kamienica Cafe, bezpłatną wycieczkę z „Przewodnik Kazimierz Dolny” i ognisko na zamku po zakończeniu sprzątania. Oprócz tego zniżki: 50 % na czerwone ekobusiki, 30 % na wycieczkę z przewodnikiem Szept Kazimierza, 20% na Nocne zwiedzanie Kazimierza, 20% w Przystanku Korzeniowa, 20 %  w Trzecim Księżycu, 10 % w restauracji Botanika. Wszystkie promocje się łączą i będą do wkorzystania do końca 19 r. Szczegóły dotyczące poszczególnych usług dostepne na www.Kazimierz-dolny.pl/sprzątanie

Miasto przygotowało 40 takich kuponów adresowanych do turystów. Kto pierwszy – ten lepszy!

- Chodzi o to, by turysta zapoznał się z ofertą lokalnych przedsiębiorców – mówi Stachyra.

Razem naprawdę można wiele! Niech nas – miejscowych i turystów kochających Kazimierz – w sobotę przy studni i podczas sprzątania nie zabraknie.


Pierwsze porządki już się w zasadzie zaczęły. Pod koniec marca teren kirkutu w Czerniawach porządkowali wspólnie – jak widać na nadesłanych zdjęciach – właściciele czerwonych busików i przewodnicy oferujący Nocne zwiedzanie Kazimierza.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • xyz
  To jest trochę szukanie frajerów, którzy posprzątają. Co w takim razie robią osoby, które biorą pieniądze za utrzymanie czystości w mieście?
  • pijany znad Grodarza
   Dziwię się, że tak myślisz.
 • Ola
  Koło młyna w Bochotnicy to dopiero jest syf, butelki po piwku i małe po wódzie. Malolaty z podstawówki tam pluczą gardła i palą papierochy a zagonić tą perłę z podstawówki niech sprząta po sobie ten syf. Nauczyciele wiedzą i pół wsi kto dokazuje.
  • Jaś
   Nie tylko podstawówka bardziej starsi mają niezłego przywódcę.
 • Zdich
  Czy to nie nazywa się przekupstwo. Jeśli ktoś uważa że trzeba to trzeba ale przyjdź bo nagroda...kto pierwszy ten lepszy
 • Krzyś
  Ciekawe czy Bochotnica się włączy na czele z panią od śmieci?
 • czepulko
  A ja mam pytanie kiedy pojawią się kosze na śmieci - poza ścisłym centrum np. Aleja Kazimierza Wielkiego ?
 • nocny marek
  @Też tam byłem. Za burmistrza Giermasińskiegho też były podobne akcje. W latach 70 były tzw. niedziele czynu partyjnego. Było nie tylko sprzątanie miasta ale rożnego typu szalwarki. Ale co z tego! Sprzątanie w ramach Dnia Ziemi miało charakter zarówno incydentalny jak i propagandowy,niestety nic poza medialna wszytką [Portalu] się nie wydarzyło.Nie ma co się licytować, kto był pierwszy, kura czy jajo. Sprzątajmy bo brud i śmieci przeokropne.
 • Jędruś
  Każdy śmieć z Kazimierza powinien zniknąć na czele z piachem przy drogach powiatowych. Już dwóch radnych wielkich w powiecie, a piach nie zmietli. Czekają jak sami za nich to zrobimy i sami zapłacimy. Kiedy to mieli posprzątać przed świętami? Może niech się pośpieszą!
 • też tam byłem
  Tradycja sprzątania jest trochę dłuższa niż 8 lat. Wychodzi że to już 11 raz. Po raz pierwszy społeczne sprzątanie Kazimierza zorganizował Urząd Miasta w kwietniu 2009 r. - z okazji Dnia Ziemi. Pomysłodawcą o ile dobrze pamiętam była Dorota.
  https://www.kazimierzdolny.pl/news/22_kwietnia_-_dzien_sprzatania_miasta_i_okolicy/7117.html
 • KrisKross
  Jestem częstym gościem Kazimierza i okolic, a od 2 lat gdy wchodzę do lasu - na spacer, na grzyby itp. - zabieram reklamówki albo worki i jak napotykam śmieci, przy okazji zbieram. W najbliższy weekend nie będę w Kazimierzu, kibicuję wszystkim tym, którzy wezmą udział w akcji. "Jeżeli dopisze frekwencja", uprzejmie proszę o zajęcie się Kamiennym Dołem i terenami powyżej, aż do Zbożowej i Nadedworce - tam ze śmieciami jest masakra, rozwleczone między drzewami albo pochowane w dołach i prowizorycznie przykryte gałęziami, a czasem nawet to nie.
  • Mieszkaniec
   Niektórzy po prostu palą śmieci na tyłach swoich pensjonatów i biznesów a nie wysypują do lasu. Nie walają przynajmniej, a że tak nie wolno to kto im co zrobi!
 • Roman
  I pomyśleć ,że jest ciągłość inicjatywy. Pomysłodawcami przedsięwzięcia w 2011 r byli radni Janusz Kowalski ,Leszek Furtas ,Rafał Suszek . Piękna i pożyteczna inicjatywa.
 • Gość
  Pomianowski z Wróblem też powinni się zaangażować.
 • OBCY 8
  SUPER POMYSŁ NA INTEGRACJĘ MIESZKAŃCÓW. MAM NADZIEJĘ ŻE WŁAŚCICIELE NOWYCH STRAGANÓW KTÓRE POWSTAJĄ NA WALE WIŚLANYM SAMI ZADBAJĄ O PORZĄDEK!!
 • EVA
  Dla pomysłodawcy vouchera wielkie brawa,REWELACJA !
  Czy możemy dowiedzieć się kto jest autorem?
  • Aranka
   To chyba nie jest najważniejsze w tej całej akcji.Nawet sprzątanie nie jest aż tak ważne, jak to, żeby ludzie wreszcie zrozumieli że sami zaśmiecili .Nie tylko Kazimierz i okoliczne trasy spacerowe .Nie tylko lasy do których wyrzucają śmieci ale całą planetę .To sprzątanie znane z internetu pod nazwą trash challenge powinno się stać początkiem nowego myślenia .Nie śmiećmy ,nie kupujmy plastiku ,nie sr... we własne gniazdo .bo tu będą jeszcze mieszkać nasze dzieci ,wnuki i wnuki naszych wnuków
  • EVA
   Nie najwaznejsze ale fajne !
   A ty tlumaczysz jak krowie na między ,żeby nie śmiecic . Kiedyś byly butelki zwrotne ,kiedys byly punkty skupu makulatury ,szkla itd.Kazdy dzieciak i dorosly oddal cos za parę groszy i mial na oranżadę u Leszkiewicza czy na kufel piwa z pianą u Goliszka . Kazdy świadomy człowiek wie jak skończy planeta Ziemia jak nie będziemy jej oszczędzać ,ale mamy tez takich którzy żyją tu i teraz i g...o ich obchodzi co będzie potem . Pis też tak rządzi jakby jutra miało nie być.
  • Ela Skoczylas
   Dziękuję - Przewodnik Kazimierz Dolny. fb #nocnezwiedzaniekazimierza
 • A fe
  Sprzątanie jest od kilku lat gdzie byli niktórzy co teraz tak namawiają. Wstyd czyżbyście dopiero teraz zaczęli brudzić po ostatnich wyborach. A fe brudasami
 • Baba Kazimierska
  Będzie ognisko...... Można przy okazji spalić kilka starych książek telefonicznych. W końcu jest ochrona danych osobowych. Niestety: tu ognisko, tam wypalanie traw i smog coraz większy.
 • pijany znad Grodarza
  Zaraz, zaraz . Widzę czerwona kurtkę a nie " Czerwone busiki". To są mieszkańcy , przedsiębiorcy z Kazimierza ?. Ten wysoki pan to " Warszawiak". Dziękował on na " marszu pamięci" tylko jednej osobie. Wymienił nazwisko.

  ps. Przez te kilka edycji sprzątania, nie spotkałem " ani czerwonych, ani zielonych, ani konnych" coby sprzątali, a powinni.
  • superowo
   już na nie już wsadzanie zębów jak ja tego w Kazimierzu nienawidzę.
  • z zagrodzia
   Ja przez tyle edycji widziałem więcej sprzątających "z warszawy" niż z nad grodarza
  • pijany znad Grodarza
   @ superowo, Gdzie to zauważyłeś, co tak bardzo nie lubisz ?. Dyć napisałem, jak jest tj. jak było. Zachęcam by było lepiej. Przyjdziesz ?
  • Ela Skoczylas
   Panie Pijany. Podziękowałem osobom które tydzień wcześniej pozbierały śmieci i inne "małpki" na Kirkucie. Tej informacji zabrakło podczas uroczystości dla tego uznałem że tak należy. Pozdrawiam z szacunkiem wszystkie strony dyskusji i zapraszam na sobotnią kontynuację akcji porządkowej .
  • pijany znad Grodarza
   Panie Ela. Czy były to osoby z " Czerwonego busika' ? Ze zdjęć nie wynika, że były, a w tekście, że to właśnie oni.

   Swoja drogą to właśnie " Czerwone busiki" sa największym przewożnikiem turystow na Kirkut. Czy " małpkują" tego nie wiem. / turyści/

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę