Wiejska izba w kazimierskiej bibliotece

Skomentuj (15)

zobacz więcej (20)

Kolorowe chodniki, stare drewniane meble i wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku, które służyły naszym babciom i prababciom, obejrzeć możemy w kazimierskiej bibliotece, która tymczasowo zamieniła się w wiejską izbę.

W kazimierskiej bibliotece otwarta została wystawa pt. „Wiejska izba” stworzona w ramach projektu „Ludowe barwy Lubelszczyzny” dofinansowanego w XI edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” organizowanego przez Fundację BGK.

Na wystawie zobaczymy dawny sprzęt i narzędzia codziennego użytku: międlnicę, zgrzebło, kołowrotek, nieckę na ciasto, tarę, misy i dzbany; wytwory sztuki ludowej: tkaniny, hafty, koronki, chodniki, makatki; wyploty ze słomy i wikliny oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

- Dzięki życzliwości przyjaciół biblioteki udało nam się odtworzyć wnętrze izby z czasów naszych babć i dziadków, a nawet pradziadków. łącznie z meblami – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. – Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie wystawy i wypożyczyli nam swoje pamiątki rodzinne. Jednocześnie zachęcamy do ciągłego wzbogacania wystawy o eksponaty, których nie mamy.

W kazimierskiej bibliotece naprawdę możemy się teraz poczuć jak w wiejskiej izbie. Chciałoby się przysiąść na chwilę i poczuć ten niezwykły spokój bijący od tych wszystkich przedmiotów wykonanych rękami naszych przodków.

Wystawę oglądać można codziennie (poza niedzielą) w godzinach pracy biblioteki do końca marca, a może nawet dłużej?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • turysta
  W gąsiorkach jest wino czy zacier ?
 • Ząb czasu
  To nie jest "wiejska izba" a uporządkowany magazynek elementów wyposażenia z byłych izb wiejskich.Koniec XIXw do lat 60-ych XXw
  - ściany - biel gipsowa na gładko
  - oświetlenie elektryczne
  - podłoga - cała w dywanie (wykładzinie)
  W epoce używania tych rzeczy rodziny były przeważnie wielodzietne. Łóżek było więcej a pod każdym stał NOCNIK. Niezbędny element ówczesnego życia - nawet w pałacu - którego nie widzę tu.
  • pijany znad Grodarza
   "To nie jest "wiejska izba" a uporządkowany magazynek elementów wyposażenia z byłych izb wiejskich"
   Ale żeś spostrzegawczy. Faktycznie. To wszystko dzieje się w bibliotece. Byłeś kiedyś w muzeum ?. Nawet w Luwrze ELEKTRYKA jest, a udają Króla Słońce.

   ps, kliknij : "dywany" a zobaczysz, jak one wygladaja. Młody jesteś i pewnikiem nie byłeś w Persji.
  • Ząb czasu
   @ Pijany znad Grodarza Nocnik i sławojkę to Ty widziałeś kiedykolwiek? W sławojkach światła elektrycznego nie było a były dziury w deskach po sękach i haczyk w środku. Przeważnie dobrze rosły tam łopiany. Była gazeta - Proletariat - ale droga i trzeba było to jeszcze czytać - jak ktoś umiał.
  • Ulka-Kazimierz
   @Ząb Czasu, dwie uwagi: w sławojce to mogła być co najwyżej gazeta "Prawda" w języku rosyjskim, a wspomniany prze siebie nocnik mógłbyś po prostu - po uprzednim wyszorowaniu - do biblioteki przynieść, tak z czystej ludzkiej życzliwości. Lepiej budować... ;-)
  • Ząb czasu
   @ Ulka-Kazimierz Niestety zabytek przepadł. Ja w dzieciństwie byłem bardzo posłusznym chłopczykiem i na patriotyczny apel nauczycieli, że socjalistyczna Ojczyzna potrzebuje też mojej pomocy, ochoczo przekazywałem złom i makulaturę. Przetopiła go pewnie Huta B.Bieruta w Częstochowie na blachy okrętowe i pływa sobie po morzach, oceanach.
  • pijany znad Grodarza
   Ale z Ciebie kłamczuszek. Niby, kiedy to oddaleś rzeczony nocnik na zlom ?. Kiedy byleś " grzecznym chłopczykiem" ?. Dyć mamusia by Ci nie pozwolila, no bo w cosik bys siusiał.

   ps. W sławojce nie moglo być gazety " Proleteriat" bo takowa nie była drukowana. Jednym słowem PIEP[...]SZ farmazony. Czyżbys " zęby" stracil? Tylko nie pisz, ze stracileś je w walce z KOMUNĄ, bo będzie to kolejna bzdura.
  • Ząb czasu
   @ Pijany znad Grodaża Ja jestem na starość taki mało rozgarnięty i tak" z sufitu" napisałem "Proletariat". Na zebraniach POP przysypiałem a Ty byłeś na nich bardziej wyrywniejszy do nauki o walce klas, wyzysku burżujów i kułaków. Słusznie zwróciłeś mi uwagę, że błądzę. Składam samokrytykę.
  • pijany znad Grodarza.
   Za to Ty, jak widzę, byleś piratem bo pisząc " ,,, Grodaża " najprawdopodobniej myslaleś o " abordażu". Oj, ty mój " zębny piracie". Powstała nowa jakość. Do tej chwili obowiazywał " pirat jednooki" . No cóż. W Polsce mogli zmienić ustroj to i i w świecie piratow musiala nastąpić zmiana. Ahoj.

   ps. Gdybys chciał powtórzyć moje pzdrowienie to pamiętaj! , Nad " o" nie stawia się kreski.
  • Ząb czasu
   @ Pijany spod Grodarza No ręce mi opadają. Co ja się z Tobą mam. Mówiąc o abordage, w niechciany sposób trącasz o moją służbę wojskową w JW 4101 Dziwnów 1971-73. Nie będę komentował. Wejdź na Google, wpisz j/w są opisy, są filmiki wspomnień starszych i młodszych kolegów
  • pijany znad Grodarza
   Choroba. Tyś nie pirat. Tyś komandos, przeznaczony był do zdobycia Danii.
   "Przeznaczenie Jednostki Wojskowej 4101[edytuj | edytuj kod]
   1 Samodzielny Batalion Szturmowy był samodzielną jednostką powietrznodesantową przeznaczoną do prowadzenia głębokiego rozpoznania oraz działań dywersyjnych na głębokim zapleczu nieprzyjaciela na rzecz Frontu Polskiego. W przypadku konfliktu między wojskami Układu Warszawskiego i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego samodzielny batalion miał działać na kierunku duńskim. "
   Andersen by Cię straszył po nocach. Przeżegnaj się.
 • Tumasz
  Co za bzdura.
 • z kd
  Gratuluję p.Ani ciekawych pomysłów i chęci !
 • pijany znad Grodarza
  1.Za rok może dwa schodami na strych
  odejdą z ołowiu żołnierze
  przeminie jak wiatr uśmiechów twych świat
  kolory marzeniom odbierze
  za rok może dwa schodami na strych
  za misiem kudłatym poczłapią
  beztroskie te dni I zobaczysz
  że jednak wspaniały był on ...
  ref.Konik - z drzewa koń na biegunach
  zwykła zabawka mała huśtawka
  a rozkołysze rozbawi
  konik - z drzewa koń na biegunach
  przyjaciel wiosny uśmiech radosny
  każdy powinien go mieć
  2.kłopotów masz sto I zmartwień masz sto
  bez przerwy to trwa karuzela
  nie lalka co łka ni piłka co gra
  bez reszty twój czas dziś zabiera
  ulica szeroka wystawa - to tu
  na chwilę przystajesz zdumiony
  uśmiechnij się więc I zawołaj
  jak wtedy gdy na grzbiecie cię niósł ...
  ref...
  3.Radosny to dzień wspaniały to dzień
  wracają z ołowiu żołnierze
  ze strychu znów w dół schodami aż tu
  wracają lecz już nie do ciebie
  by ktoś tak jak ty radosne miał dni
  powrócił przyjaciel ten z wiosny
  dlaczego to każdy już powie
  na plecach przyniosłeś go tu ...
  • BLK
   Tak czułem że jest pan sentymentalny poza tym fajna wystawa pozdro.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę