Wiejska izba w kazimierskiej bibliotece

Skomentuj (15)

zobacz więcej (20)

Kolorowe chodniki, stare drewniane meble i wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku, które służyły naszym babciom i prababciom, obejrzeć możemy w kazimierskiej bibliotece, która tymczasowo zamieniła się w wiejską izbę.

W kazimierskiej bibliotece otwarta została wystawa pt. „Wiejska izba” stworzona w ramach projektu „Ludowe barwy Lubelszczyzny” dofinansowanego w XI edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” organizowanego przez Fundację BGK.

Na wystawie zobaczymy dawny sprzęt i narzędzia codziennego użytku: międlnicę, zgrzebło, kołowrotek, nieckę na ciasto, tarę, misy i dzbany; wytwory sztuki ludowej: tkaniny, hafty, koronki, chodniki, makatki; wyploty ze słomy i wikliny oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

- Dzięki życzliwości przyjaciół biblioteki udało nam się odtworzyć wnętrze izby z czasów naszych babć i dziadków, a nawet pradziadków. łącznie z meblami – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. – Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie wystawy i wypożyczyli nam swoje pamiątki rodzinne. Jednocześnie zachęcamy do ciągłego wzbogacania wystawy o eksponaty, których nie mamy.

W kazimierskiej bibliotece naprawdę możemy się teraz poczuć jak w wiejskiej izbie. Chciałoby się przysiąść na chwilę i poczuć ten niezwykły spokój bijący od tych wszystkich przedmiotów wykonanych rękami naszych przodków.

Wystawę oglądać można codziennie (poza niedzielą) w godzinach pracy biblioteki do końca marca, a może nawet dłużej?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • turysta
  W gąsiorkach jest wino czy zacier ?
 • Ząb czasu
  To nie jest "wiejska izba" a uporządkowany magazynek elementów wyposażenia z byłych izb wiejskich.Koniec XIXw do lat 60-ych XXw
  - ściany - biel gipsowa na gładko
  - oświetlenie elektryczne
  - podłoga - cała w dywanie (wykładzinie)
  W epoce używania tych rzeczy rodziny były przeważnie wielodzietne. Łóżek było więcej a pod każdym stał NOCNIK. Niezbędny element ówczesnego życia - nawet w pałacu - którego nie widzę tu.
  • pijany znad Grodarza
   "To nie jest "wiejska izba" a uporządkowany magazynek elementów wyposażenia z byłych izb wiejskich"
   Ale żeś spostrzegawczy. Faktycznie. To wszystko dzieje się w bibliotece. Byłeś kiedyś w muzeum ?. Nawet w Luwrze ELEKTRYKA jest, a udają Króla Słońce.

   ps, kliknij : "dywany" a zobaczysz, jak one wygladaja. Młody jesteś i pewnikiem nie byłeś w Persji.
  • Ząb czasu
   @ Pijany znad Grodarza Nocnik i sławojkę to Ty widziałeś kiedykolwiek? W sławojkach światła elektrycznego nie było a były dziury w deskach po sękach i haczyk w środku. Przeważnie dobrze rosły tam łopiany. Była gazeta - Proletariat - ale droga i trzeba było to jeszcze czytać - jak ktoś umiał.
  • Ulka-Kazimierz
   @Ząb Czasu, dwie uwagi: w sławojce to mogła być co najwyżej gazeta "Prawda" w języku rosyjskim, a wspomniany prze siebie nocnik mógłbyś po prostu - po uprzednim wyszorowaniu - do biblioteki przynieść, tak z czystej ludzkiej życzliwości. Lepiej budować... ;-)
  • Ząb czasu
   @ Ulka-Kazimierz Niestety zabytek przepadł. Ja w dzieciństwie byłem bardzo posłusznym chłopczykiem i na patriotyczny apel nauczycieli, że socjalistyczna Ojczyzna potrzebuje też mojej pomocy, ochoczo przekazywałem złom i makulaturę. Przetopiła go pewnie Huta B.Bieruta w Częstochowie na blachy okrętowe i pływa sobie po morzach, oceanach.
  • pijany znad Grodarza
   Ale z Ciebie kłamczuszek. Niby, kiedy to oddaleś rzeczony nocnik na zlom ?. Kiedy byleś " grzecznym chłopczykiem" ?. Dyć mamusia by Ci nie pozwolila, no bo w cosik bys siusiał.

   ps. W sławojce nie moglo być gazety " Proleteriat" bo takowa nie była drukowana. Jednym słowem PIEP[...]SZ farmazony. Czyżbys " zęby" stracil? Tylko nie pisz, ze stracileś je w walce z KOMUNĄ, bo będzie to kolejna bzdura.
  • Ząb czasu
   @ Pijany znad Grodaża Ja jestem na starość taki mało rozgarnięty i tak" z sufitu" napisałem "Proletariat". Na zebraniach POP przysypiałem a Ty byłeś na nich bardziej wyrywniejszy do nauki o walce klas, wyzysku burżujów i kułaków. Słusznie zwróciłeś mi uwagę, że błądzę. Składam samokrytykę.
  • pijany znad Grodarza.
   Za to Ty, jak widzę, byleś piratem bo pisząc " ,,, Grodaża " najprawdopodobniej myslaleś o " abordażu". Oj, ty mój " zębny piracie". Powstała nowa jakość. Do tej chwili obowiazywał " pirat jednooki" . No cóż. W Polsce mogli zmienić ustroj to i i w świecie piratow musiala nastąpić zmiana. Ahoj.

   ps. Gdybys chciał powtórzyć moje pzdrowienie to pamiętaj! , Nad " o" nie stawia się kreski.
  • Ząb czasu
   @ Pijany spod Grodarza No ręce mi opadają. Co ja się z Tobą mam. Mówiąc o abordage, w niechciany sposób trącasz o moją służbę wojskową w JW 4101 Dziwnów 1971-73. Nie będę komentował. Wejdź na Google, wpisz j/w są opisy, są filmiki wspomnień starszych i młodszych kolegów
  • pijany znad Grodarza
   Choroba. Tyś nie pirat. Tyś komandos, przeznaczony był do zdobycia Danii.
   "Przeznaczenie Jednostki Wojskowej 4101[edytuj | edytuj kod]
   1 Samodzielny Batalion Szturmowy był samodzielną jednostką powietrznodesantową przeznaczoną do prowadzenia głębokiego rozpoznania oraz działań dywersyjnych na głębokim zapleczu nieprzyjaciela na rzecz Frontu Polskiego. W przypadku konfliktu między wojskami Układu Warszawskiego i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego samodzielny batalion miał działać na kierunku duńskim. "
   Andersen by Cię straszył po nocach. Przeżegnaj się.
 • Tumasz
  Co za bzdura.
 • z kd
  Gratuluję p.Ani ciekawych pomysłów i chęci !
 • pijany znad Grodarza
  1.Za rok może dwa schodami na strych
  odejdą z ołowiu żołnierze
  przeminie jak wiatr uśmiechów twych świat
  kolory marzeniom odbierze
  za rok może dwa schodami na strych
  za misiem kudłatym poczłapią
  beztroskie te dni I zobaczysz
  że jednak wspaniały był on ...
  ref.Konik - z drzewa koń na biegunach
  zwykła zabawka mała huśtawka
  a rozkołysze rozbawi
  konik - z drzewa koń na biegunach
  przyjaciel wiosny uśmiech radosny
  każdy powinien go mieć
  2.kłopotów masz sto I zmartwień masz sto
  bez przerwy to trwa karuzela
  nie lalka co łka ni piłka co gra
  bez reszty twój czas dziś zabiera
  ulica szeroka wystawa - to tu
  na chwilę przystajesz zdumiony
  uśmiechnij się więc I zawołaj
  jak wtedy gdy na grzbiecie cię niósł ...
  ref...
  3.Radosny to dzień wspaniały to dzień
  wracają z ołowiu żołnierze
  ze strychu znów w dół schodami aż tu
  wracają lecz już nie do ciebie
  by ktoś tak jak ty radosne miał dni
  powrócił przyjaciel ten z wiosny
  dlaczego to każdy już powie
  na plecach przyniosłeś go tu ...
  • BLK
   Tak czułem że jest pan sentymentalny poza tym fajna wystawa pozdro.

Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę