Ludowe barwy Lubelszczyzny w kazimierskiej bibliotece

Skomentuj (3)

Zajęcia edukacyjne dla dzieci, wycieczka tematyczna oraz wystawa „Wiejska izba” - takie zadania kazimierska biblioteka zrealizuje w ramach projektu „Ludowe barwy Lubelszczyzny”.

- Miło jest nam poinformować, że projekt „Ludowe barwy Lubelszczyzny” zgłoszony  przez KOKPiT – Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym uzyskał dofinansowanie w XI edycji konkursu grantowego „Na dobry Początek” organizowanego przez Fundację BGK – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. -  Z wszystkich złożonych wniosków zarząd fundacji wybrał 50 projektów do sfinansowania. Nasza biblioteka otrzymała 9 966,00 złotych.


Na co zostanie wykorzystana ta kwota? Między innymi na zakup materiałów plastycznych potrzebnych do zajęć, organizację wycieczki tematycznej oraz zakup przedmiotów użytkowych, które będą wykorzystywane w trakcie realizacji i po zakończeniu projektu do różnego typu zajęć edukacyjnych.


- Celem projektu jest promocja i krzewienie wartości kultury ludowej wśród najmłodszych – mówi Anna Piłat. - Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję odkryć różne oblicza sztuki ludowej. Projekt, tworząc warunki do szerszego poznania dziedzictwa folklorystycznego naszego regionu, pomoże w rozwijaniu pasji i talentów wśród młodych ludzi. Planując poszczególne działania założyliśmy sobie, że powyższy projekt ma nie tylko inspirować dzieci do twórczej aktywności, oryginalnego myślenia oraz kreatywnego poszukiwania własnej drogi życiowej, ale również rozwijać umiejętność komunikacji i współpracy w grupie.


Warsztaty zostaną przeprowadzone z dwoma grupami. Pierwsza to przedszkolaki z IV grupy (wych. Anna Radziewicz), zaś druga to uczniowie klasy III (wych. Agnieszka Wawrzycka). Kultura ludowa w codzienności, stroje i tańce ludowe naszego regionu, tradycyjne zwyczaje i obrzędy wielkanocne, zabawy dawniej, a dziś oraz "Róbmy swoją ludowość" – to tematy warsztatów, które w najbliższych miesiącach odbędą się w Kazimierzu i okolicy.


Oprócz tego, w ramach projektu zaplanowane są również warsztaty dla dorosłych, pt. tradycyjna pisanka ludowa. Warto również dodać, że od lutego w kazimierskiej bibliotece oglądać będzie można wystawę pt. „Wiejska izba”, która zostanie stworzona na potrzeby projektu. Wystawa powstanie przy współpracy rodziców dzieci, które wezmą udział w projekcie oraz innych osób z lokalnej społeczności.


- Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają sprzęty, meble czy ozdoby, będące kiedyś  elementem wyposażenia wiejskich izb: może chcielibyście Państwo wypożyczyć takie przedmioty naszej bibliotece i tym samym wzbogacić przygotowywaną wystawę? - mówi Anna Piłat.

Jeśli znajdą się osoby chętne, kazimierska biblioteka prosi o kontakt, bezpośredni w siedzibie biblioteki lub też telefoniczny: 81 88 10 305.

Partnerzy: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym, Biblioteka Powiatowa w Puławach, Stowarzyszenie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym, Małgorzata Urban - właścicielka Siedliska Małgorzaty oraz z Małgorzata Knap - instruktor z zespołu „Powiśle”.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (3)

Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę