Ludowe barwy Lubelszczyzny w kazimierskiej bibliotece

Skomentuj (3)

Zajęcia edukacyjne dla dzieci, wycieczka tematyczna oraz wystawa „Wiejska izba” - takie zadania kazimierska biblioteka zrealizuje w ramach projektu „Ludowe barwy Lubelszczyzny”.

- Miło jest nam poinformować, że projekt „Ludowe barwy Lubelszczyzny” zgłoszony  przez KOKPiT – Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym uzyskał dofinansowanie w XI edycji konkursu grantowego „Na dobry Początek” organizowanego przez Fundację BGK – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. -  Z wszystkich złożonych wniosków zarząd fundacji wybrał 50 projektów do sfinansowania. Nasza biblioteka otrzymała 9 966,00 złotych.


Na co zostanie wykorzystana ta kwota? Między innymi na zakup materiałów plastycznych potrzebnych do zajęć, organizację wycieczki tematycznej oraz zakup przedmiotów użytkowych, które będą wykorzystywane w trakcie realizacji i po zakończeniu projektu do różnego typu zajęć edukacyjnych.


- Celem projektu jest promocja i krzewienie wartości kultury ludowej wśród najmłodszych – mówi Anna Piłat. - Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję odkryć różne oblicza sztuki ludowej. Projekt, tworząc warunki do szerszego poznania dziedzictwa folklorystycznego naszego regionu, pomoże w rozwijaniu pasji i talentów wśród młodych ludzi. Planując poszczególne działania założyliśmy sobie, że powyższy projekt ma nie tylko inspirować dzieci do twórczej aktywności, oryginalnego myślenia oraz kreatywnego poszukiwania własnej drogi życiowej, ale również rozwijać umiejętność komunikacji i współpracy w grupie.


Warsztaty zostaną przeprowadzone z dwoma grupami. Pierwsza to przedszkolaki z IV grupy (wych. Anna Radziewicz), zaś druga to uczniowie klasy III (wych. Agnieszka Wawrzycka). Kultura ludowa w codzienności, stroje i tańce ludowe naszego regionu, tradycyjne zwyczaje i obrzędy wielkanocne, zabawy dawniej, a dziś oraz "Róbmy swoją ludowość" – to tematy warsztatów, które w najbliższych miesiącach odbędą się w Kazimierzu i okolicy.


Oprócz tego, w ramach projektu zaplanowane są również warsztaty dla dorosłych, pt. tradycyjna pisanka ludowa. Warto również dodać, że od lutego w kazimierskiej bibliotece oglądać będzie można wystawę pt. „Wiejska izba”, która zostanie stworzona na potrzeby projektu. Wystawa powstanie przy współpracy rodziców dzieci, które wezmą udział w projekcie oraz innych osób z lokalnej społeczności.


- Zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają sprzęty, meble czy ozdoby, będące kiedyś  elementem wyposażenia wiejskich izb: może chcielibyście Państwo wypożyczyć takie przedmioty naszej bibliotece i tym samym wzbogacić przygotowywaną wystawę? - mówi Anna Piłat.

Jeśli znajdą się osoby chętne, kazimierska biblioteka prosi o kontakt, bezpośredni w siedzibie biblioteki lub też telefoniczny: 81 88 10 305.

Partnerzy: Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym, Biblioteka Powiatowa w Puławach, Stowarzyszenie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym, Małgorzata Urban - właścicielka Siedliska Małgorzaty oraz z Małgorzata Knap - instruktor z zespołu „Powiśle”.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • zdzisław
    Pamiętam w ten sposób tkane były chodniczki w domach, czy coś w formie dywanów. Pamiętam nakrycie na łóżko utkane z wygarbowanych skórek króliczych. Jedynym mankamentem takiej Kapy było to że łatwo zjeżdżała z łóżka na podłogę.
  • pijany znad Grodarza
    Pani kierowniczka Anna Piłat wykazuję wysoką aktywnośc w propagowaniu wiedzy o kulturze tworzonej przez mieszkańców naszego regionu. Szczery podziw i gratulacje.
  • ludwik
    w okolicy Kazimierza mówiło się na to co na załączonym zdjęciu po prostu gałganiorz bo utkany był z kolorowych gałganków

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę