Z archeologią za pan brat - warsztaty

Nie święci garnki lepią… Jeśli nie święci, to kto? To my możemy spróbować tej sztuki już w lipcu w ramach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Żmijowiskach. Będzie można nauczyć się także, jak wzorem naszych przodków w takich naczyniach przygotować pożywienie. Poznamy też inne tajniki życia Słowian.

Warsztaty archeologii doświadczalnej Żmijowiska 2012 to projekt organizowany po raz kolejny przez oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – Grodzisko Żmijowiska we wpsółpracy z Gminą wilków i Gminną Biblioteką Publiczną w Wilkowie. Po raz pierwszy natomiast  odbędą się one na terenie słowiańskiego grodziska - skansenu archeologicznego, który powstał rok temu obok reliktów wczesnośredniowiecznego grodu.

W czasie warsztatów w dniach 16 – 29 lipca poznać będzie można:

 • Tajniki wczesnośredniowiecznego garncarstwa.
  Pod kierunkiem Marty Wasilczyk poznamy najstarsze techniki garncarskie Słowian – lepienie naczyń typu praskiego bez używania koła garncarskiego i ich wypalanie w reżimie niskich temperatur ok. 500oC.
 • Tajemnice słowiańskiej kuchni.
  Pod kierunkiem Hanny Lis przejdziemy szczegółowy kurs wczesnośredniowiecznych technik kulinarnych. Dowiemy się, jak gotować w glinianym garnku, aby nie przeciekał i nie pękał, jak kontrolować temperaturę podczas gotowania czy pieczenia chleba pod glinianym kloszem, jak dobierać proporcje składników potraw i jakich używać przypraw, żeby piec i gotować z duchem ówczesnego czasu.
 • Średniowieczne dziegciarstwo i smolarstwo.
  Krzysztof Wasliczyk podejmiemy próbę zrekonstruowania jamy dziegciarskiej wg znaleziska z okolic Kurowa, którego dokonano niespełna rok temu podczas budowy trasy S17. To unikalne na ziemiach polskich urządzenie umożliwiało produkcję dziegciu i smoły tzw. metodą beznaczyniową.
 • Starożytne hutnictwo.
  - W dniach 26 - 29 lipca projekt ten będzie realizował zespół pod kierownictwem jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w tej dziedzinie: Władysława Wekera z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – mówi Paweł Lis z Grodziska Żmijowiska – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.- Już ten fakt jest istotny w dziejach Warsztatów, a poza tym dymarki zawsze są spektakularnym eksperymentem.
 • Być może program warsztatów zostanie jeszcze poszerzony o pomysły autorskie samych członków tej imprezy.


Na 21 - 22 lipca na Grodzisku Żmijowiska zaplanowano Dzień badań otwartych. Będzie to okazja do zapoznania się ze sprzętem i metodami prowadzonych tam obecnie badań niedestrukcyjnych.


Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych oraz odpłatność w wysokości 10 zł za jeden dzień uczestnictwa. Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie, przy czym istnieje możliwość skorzystania odpłatnie z pola namiotowego w Żmijowiskach. Bliższe informacje: archeologia@kazimierz-muzeum.pl tel. 517 331 553

Polecamy tę formę letniego wypoczynku.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę