Z archeologią za pan brat - warsztaty

Nie święci garnki lepią… Jeśli nie święci, to kto? To my możemy spróbować tej sztuki już w lipcu w ramach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Żmijowiskach. Będzie można nauczyć się także, jak wzorem naszych przodków w takich naczyniach przygotować pożywienie. Poznamy też inne tajniki życia Słowian.

Warsztaty archeologii doświadczalnej Żmijowiska 2012 to projekt organizowany po raz kolejny przez oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – Grodzisko Żmijowiska we wpsółpracy z Gminą wilków i Gminną Biblioteką Publiczną w Wilkowie. Po raz pierwszy natomiast  odbędą się one na terenie słowiańskiego grodziska - skansenu archeologicznego, który powstał rok temu obok reliktów wczesnośredniowiecznego grodu.

W czasie warsztatów w dniach 16 – 29 lipca poznać będzie można:

 • Tajniki wczesnośredniowiecznego garncarstwa.
  Pod kierunkiem Marty Wasilczyk poznamy najstarsze techniki garncarskie Słowian – lepienie naczyń typu praskiego bez używania koła garncarskiego i ich wypalanie w reżimie niskich temperatur ok. 500oC.
 • Tajemnice słowiańskiej kuchni.
  Pod kierunkiem Hanny Lis przejdziemy szczegółowy kurs wczesnośredniowiecznych technik kulinarnych. Dowiemy się, jak gotować w glinianym garnku, aby nie przeciekał i nie pękał, jak kontrolować temperaturę podczas gotowania czy pieczenia chleba pod glinianym kloszem, jak dobierać proporcje składników potraw i jakich używać przypraw, żeby piec i gotować z duchem ówczesnego czasu.
 • Średniowieczne dziegciarstwo i smolarstwo.
  Krzysztof Wasliczyk podejmiemy próbę zrekonstruowania jamy dziegciarskiej wg znaleziska z okolic Kurowa, którego dokonano niespełna rok temu podczas budowy trasy S17. To unikalne na ziemiach polskich urządzenie umożliwiało produkcję dziegciu i smoły tzw. metodą beznaczyniową.
 • Starożytne hutnictwo.
  - W dniach 26 - 29 lipca projekt ten będzie realizował zespół pod kierownictwem jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w tej dziedzinie: Władysława Wekera z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – mówi Paweł Lis z Grodziska Żmijowiska – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.- Już ten fakt jest istotny w dziejach Warsztatów, a poza tym dymarki zawsze są spektakularnym eksperymentem.
 • Być może program warsztatów zostanie jeszcze poszerzony o pomysły autorskie samych członków tej imprezy.


Na 21 - 22 lipca na Grodzisku Żmijowiska zaplanowano Dzień badań otwartych. Będzie to okazja do zapoznania się ze sprzętem i metodami prowadzonych tam obecnie badań niedestrukcyjnych.


Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych oraz odpłatność w wysokości 10 zł za jeden dzień uczestnictwa. Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie, przy czym istnieje możliwość skorzystania odpłatnie z pola namiotowego w Żmijowiskach. Bliższe informacje: archeologia@kazimierz-muzeum.pl tel. 517 331 553

Polecamy tę formę letniego wypoczynku.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę