Słowiańskie Babie Lato 2011

W Muzeum Dawnych Słowian w Żmijowiskach ostatnimi czasy wiele się dzieje. Tak też będzie w najbliższy weekend. W sobotę 3 września odbędzie się tam „Słowiańskie Babie Lato”.

„Słowiańskie Babie Lato” to wydarzenie mające na celu podsumowanie i zakończenie tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej oraz złożenie podziękowań na ręce wszystkich przyjaciół Muzeum Dawnych Słowian.

 

Tuż po godzinie 17.00 na grodzisku w Żmijowiskach będzie miała miejsce tzw. część finalna, czyli podsumowanie warsztatów. Co się będzie działo? Mnóstwo rzeczy. Wypróbowywany zostanie w końcu piec garncarski, w którym wypalane będą naczynia. Oprócz tego odbędzie się pokaz produkcji szklanych paciorków. Późniejszą porą do Żmijowisk przybędą wczesnośredniowieczni wojowie, którzy zaprezentują swoje zbroje oraz specjalny pokaz walk. Na zakończenie, gdy zapadnie już mrok, odbędzie się pokaz tańca ognia.

 

- Tak naprawdę, efekt finalny naszych prac będzie możliwy do uchwycenia dopiero następnego dnia - w niedzielę, rano – mówi Paweł Lis. – Spowodowane jest to tym, że po tych wszystkich działaniach piec garncarski musi zostać nietknięty do wystygnięcia. Dopiero następnego dnia, około godziny 10.00 piec będzie rozbierany, a naczynia wyjmowane.

 

Może więc warto przybyć do Żmijowisk również w niedzielę?.. Ta kwestia pozostaje do przemyślenia. A może uzależniona od tego, do której potrwa sobotnia zabawa?..

 

Warto jednak zaznaczyć, że wydarzenie to nie jest imprezą masową czy festynem. Nie będzie tam stoiska z zabawkami ani karuzeli. Ale wszechobecna będzie za to przyroda i duchy naszych przodków. Tak więc wszystkich zainteresowanych, organizatorzy gorąco zapraszają.

 

- „Słowiańskie Babie Lato” to takie spotkanie podsumowujące tegoroczne działania – tłumaczy Paweł Lis. - W wydarzeniu tym wezmą więc udział wszyscy przyjaciele grodziska, m.in. władze samorządowe.

 

Jak zaznacza Paweł Lis, głównym organizatorem imprezy jest gmina Wilków, z wójtem Grzegorzem Teresińskim na czele.

 

- Będziemy chcieli podziękować podczas tej imprezy władzom gminy Wilków i powiatu opolskiego, z którym wspólnie realizujemy ten projekt unijny, za wszelaką pomoc – mówi Paweł Lis.

 

„Słowiańskie Babie Lato” bez wątpienia nie jest idealnym rozwiązaniem na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich. Ale dla każdego, kto lubi swój wolny czas spędzać w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny, bez wątpienia jest to pomysł najlepszy z możliwych. Zapraszamy.

 

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę