Aktualności dla "archeologia doświadczalna"

Grodzisko w Żmijowiskach co roku zapraszało gości na cykliczne imprezy. Jedną z nich były majowe Spotkania z Archeologią, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Ten sezon jest zdecydowanie inny od poprzednich. Z wiadomych względów. Dlatego też inne są terminy poszczególnych wydarzeń. Nie powinno więc dla nikogo zaskoczeniem, że majowe Spotkania z Archeologią odbędą się w ...czerwcu! Zapraszamy do Żmijowisk!

Próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku czy też fitoterapeutyczne wykorzystanie wykorzystanie roślin przez Słowian – to tylko niewielka część zagadnień, które poruszane będą podczas tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej.

Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Oddziale Grodzisko Żmijowiska odbędą się w terminie od 27 sierpnia do 2 września 2018 roku. Ich organizację honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Opolskiego Zenon Rodzik. Wiodącym projektem będzie próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, który już jest w Grodzisku Żmijowiska budowany. Możliwe, że podczas warsztatów powstanie kolejny piec, tym razem do wypieku chleba. Nie zabraknie również garncarstwa, działań etnobotanicznych, krzesania i niecenia ognia, a także krzemieniarstwa. Swoją obecność ze specjalnymi pokazami zapowiedzieli również  partnerzy Muzeum Nadwiślańskiego z Czech i Ukrainy.

Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich: profesjonalistów archeologów, studentów archeologii, pasjonatów minionych wieków, rekonstruktorów, turystów, młodzież i dzieci (osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych). Przyjeżdżać można na cały czas trwania warsztatów, w wybrane dni, nawet na kilka godzin. Koszt to tylko 10 zł dziennie od osoby.

Istnieje możliwość rozbicia namiotu współczesnego na polu namiotowym w Żmijowiskach albo namiotu historycznego na Grodzisku Żmijowiska. Wyżywienie w zakresie własnym, przy czym można skorzystać z zaplecza kuchennego na polu namiotowym.

Zgłoszenia przyjmujemy po adresem e-mail: archeologia@mnkd.pl

Nie święci garnki lepią… Jeśli nie święci, to kto? To my możemy spróbować tej sztuki już w lipcu w ramach Warsztatów Archeologii Doświadczalnej w Żmijowiskach. Będzie można nauczyć się także, jak wzorem naszych przodków w takich naczyniach przygotować pożywienie. Poznamy też inne tajniki życia Słowian.

Pokaż stopkę