W 153. rocznicę wybuchu powstania

zobacz więcej (30)

W rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Kazimierzu Dolnym uczczono pamięć poległych. Odsłonięta została także tablica poświęcona księdzu Mateuszowi Serwińskiemu, a młodzi strzelcy z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego złożyli swoje przysięgi.

Tradycyjnie, jak co roku w Kazimierzu Dolnym odbyły się uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Choć te tragiczne wydarzenia miały miejsce 153 lata temu, pamięć o powstańcach jest wciąż żywa. W kościele farnym odprawiona została uroczysta msza św., podczas której modlono się za wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.


W nabożeństwie wzięli udział m.in.: poseł RP, prof. Krzysztof Szulowski, burmistrz Kazimierza Dolnego – Andrzej Pisula, delegaci z Puław i Lublina, przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych oraz mieszkańcy Miasteczka i Puław, w tym oddziały strzeleckie.


Po mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą księdzu Mateuszowi Serwińskiemu. Duchownemu, który był cywilnym naczelnikiem powstania styczniowego w Miasteczku. Ofiarodawcą tablicy jest anonimowy mieszkaniec Kazimierza Dolnego. Płytę wykonał rzeźbiarz Bogdan Markowski.


- Teraz chcemy odsłonić i poświęcić tą pamiątkową tablicę upamiętniającą postać jednego z największych bohaterów naszej ziemi nadwiślańskiej, naszego Miasteczka – mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej parafii. - Postaci księdza proboszcza Mateusza Serwińskiego. Temu, który wziął udział w powstaniu. Temu, który został zesłany na Sybir. Temu, który zapłacił swą godnością, utratą wszelkich praw, jak i również dobrami materialnymi. W ten sposób wyraził swój patriotyzm. Dlatego proszę, żeby Pan Bóg zesłał błogosławieństwo na tą tablicę upamiętniającą jego postać i wszystkich powstańców z tamtego czasu, którzy oddali swoje życie dla naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej.


Tu uroczystości się nie skończyły. Orszak przeszedł bowiem dalej, pod tablicę powstańców styczniowych na starym cmentarzu. Tam odbyła się przysięga młodych strzelców Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego, którzy do Kazimierza przychodzą, co roku pieszo z Puław upamiętniając w ten sposób przyłączenie się do powstania studentów z Instytutu Politechnicznego i Leśnego w Puławach.


- Obejmijmy modlitwą naszych bohaterów, których wspominamy po 153. latach, ale i tych młodych, którzy dzisiaj w naszej obecności będą składać swoje przyrzeczenie, swoją przysięgę miłości do tych ideałów, które przyświecały powstańcom. I z których wyrasta nasza tożsamość narodowa: Bóg.Honor.Ojczyzna. – mówi ks. Tomasz Lewniewski.


Dodatkowo podczas mszy św., jak i bezpośrednio po niej mogliśmy posłuchać kolęd w wykonaniu chóru „Andantino” ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie pod dyrekcją Anny Wąsak.


Współorganizatorem uroczystości było Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne Pod Wezwaniem Św. Anny.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę