Pamięci kazimierskich powstańców

Skomentuj (2)

zobacz więcej (10)

Na dworze mróz i śnieg, a oni szli. Trasa nie była ani dłuższa, ani krótsza niż przed 151 laty. I pogoda chyba nie lepsza. Młodzi legioniści z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego po raz czwarty uczestniczyli w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych Puławy – Kazimierz Dolny.

151 rocznica wybuchu powstania styczniowego była w Kazimierzu okazją do uroczystego odsłonięcia i poświęcenia odnowionego krzyża z 1892 r., który przeniesiono tu z ul. Kwaskowa Góra, oraz nowej płyty poświęconej kazimierskim powstańcom styczniowym, która – obok dawnej, teraz również odnowionej płyty położonej na Wzgórzu Zamkowym w 1917 r. – upamiętniać będzie zryw z 1863 r.

Pod płytą, która przypomina ustalone przez Kazimierza Parfianowicza nazwiska blisko 40 kazimierskich powstańców, po mszy świętej w Farze koncelebrowanej przez księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego i gwardiana Klasztoru franciszkanów ojca Artura złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Wartę honorową podczas uroczystej mszy, a potem przy tablicy na terenie dawnego cmentarza za Farą pełnili chłopcy z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego, który po raz czwarty uczestniczył w uroczystościach kazimierskich. Upamiętniając udział w powstaniu studentów puławskiego Instytutu Politechnicznego i Leśnego, którzy 23 stycznia 1863 r. dołączyli do partii Leona Frankowskiego w Kazimierzu Dolnym, młodzi legioniści trasę z Puław do Kazimierza przeszli pieszo – tak jak puławscy żacy 151 lat temu – rozpoczynając swój marsz spod Świątyni Sybilli. Uroczystości w Kazimierzu były dla nich lekcją patriotyzmu i wielkim przeżyciem, zwłaszcza , że najmłodsi wtedy właśnie złożyli swoją przysięgę członkowską.

 

Fot. Z archiwum
Nadwiślańskiego
Legionu Strzeleckiego

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    "- Staliśmy wszyscy w milczeniu, salutując flagę polską, która stała się w tej chwili flagą wszystkich Zjednoczonych Narodów - pisał w maju 1944 r. korespondent "Chicago Tribune" we Włoszech. Podobnie jak wielu innych dziennikarzy i dowódców, był pod ogromnym wrażeniem zdobycia Monte Cassino, co umożliwiło szybkie zajęcie Rzymu. Polscy żołnierze walczący we Włoszech, z których trzy czwarte pochodziło z Kresów, nie wiedzieli, że kilka miesięcy wcześniej, zachodni Alianci oddali wschodnią część Polski Związkowi Radzieckiemu. "
  • Mieszkanka
    Na blogu Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego są aktualne zdjęcia z 26 stycznia .

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę