W Święto Koguta

Skomentuj (3)

zobacz więcej (17)

Za nami pierwsze w historii Kazimierza Dolnego Święto Koguta. Przez dwa dni w Piekarni Sarzyńskich odbywały się warsztaty z formowania i dekorowania kogutów a na wszystkich gości odwiedzających w tym dniu piekarnię czekały miłe niespodzianki.

Przez dwa dni w Piekarni Sarzyńskich w Kazimierzu Dolnym odbywało się pierwsze w historii Kazimierza Święto Koguta. Wydarzenie to skierowane było głównie do turystów chcących poszerzyć swoją wiedzę o kazimierskim kogucie oraz przeistoczyć się w mistrzów piekarstwa i cukiernictwa.

- Święto Koguta jest kontynuacją naszych tematycznych weekendów – mówi Iga Sarzyńska. - W zeszłym roku organizowaliśmy weekend jagodowy, dyniowy, śliwkowy, truskawkowy i stwierdziliśmy, że skoro nasza firma słynie głównie z kogutów, to dlaczego by nie zorganizować Święta Koguta.

Głównym punktem programu były warsztaty formowania i zdobienia kogutów. Tego rodzaju zajęcia to przede wszystkim dobra zabawa, uczta dla ducha i ciała. Do wspólnego formowania organizatorzy zaprosili dorosłych, zaś do zdobienia dzieci. Można było poznać tajniki sztuki piekarskiej i cukierniczej a wszystkie wyprodukowane w tym czasie koguty zabrać ze sobą do domu.

- Wspaniale, że udało nam się wziąć udział w tych warsztatach – mówi jedna z uczestniczek. – Nie planowaliśmy tego, ale nie żałujemy. Fajna przygoda. A poza tym, może spróbuję swoich sił w domu? Zaskoczyłabym tym wszystkich gości.

Warsztaty to nie jedyna atrakcja przygotowana w ramach Święta Koguta. Ponadto goście Piekarni Sarzyńskich mieli niepowtarzalną okazję, by spróbować specjałów piekarni w nowym wydaniu czy też nowego „koguciego” trunku.

- Z mojej inicjatywy wypuściliśmy nową kolekcję kogutów piernikowych, bardzo misternie zdobionych lukrem – mówi Iga Sarzyńska. – I właśnie teraz, podczas Święta Koguta, możemy zaprezentować i pokazać naszym klientom swego rodzaju alternatywę dla tego koguta tradycyjnego.  Oprócz tego jest specjalne menu śniadaniowe z kogutem w roli głównej oraz jako dodatek, do każdej kawy i herbaty nasi klienci otrzymują w ten weekend małe piernikowe koguciki.

Kazimierskie koguty od lat są symbolem zarówno Piekarni Sarzyńskich, jak i również całego Kazimierza Dolnego. Turyści odwiedzający Miasteczko nie wyobrażają sobie, by wyjechać z miasta bez tego ozdobnego drożdżowego ciasta. Bo co najlepszego można podarować komuś wracając z Kazimierza? Odpowiedź jest tylko jedna: koguta.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Restauracje

Restauracja Sarzyński NA PIĘTRZE


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2022.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę