Uporządkują polski cmentarz na Ukrainie

Skomentuj (10)

Grupa kazimierzaków wyrusza dziś do miejscowości Kisielin na Ukrainie, gdzie podczas Rzezi Wołyńskiej w 1943 r. zamordowano podczas mszy świętej w kościele około 90 Polaków. Wolontariusze uporządkują cmentarz polski oraz teren wokół kościoła, gdzie dokonano zbrodni.

To kolejny wyjazd grupy kazimierzaków na Wołyń w celu porządkowania cmentarzy polskich. Latem ubiegłego roku grupa wolontariuszy pod auspicjami Stowarzyszenia Wołyń – Pamiętamy porządkowała teren cmentarza w ukraińskim Turzysku. Teraz czeka ich podobne wyzwanie. Dawny cmentarz polski w Kisielinie jest nie mniej zarośnięty, o teren kościoła również coraz wyraźniej upomina się przyroda.

W pracach porządkowych pomogą kazimierzakom przedstawiciele Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu oraz Centrum Kulturalno-Edukacyjnego z Równego.

Przed Wielkanocą na uporządkowanych grobach zapłoną znicze zebrane przez dzieci i młodzież z obu kazimierskich szkół.

Stowarzyszenie Wołyń – Pamiętamy już planuje podobny wyjazd na Wołyń w czasie tegorocznych wakacji. Chętni o udziału w akcji porządkowania cmentarzy polskich na Ukrainie mogą się zgłaszać do Henryka Kozaka prezesa stowarzyszenia tel. 609 609 700. Mile widziane jest także każde wsparcie wyprawy.

 

Fot. Monika Glińska
Stowarzyszenie Wołyń - Pamiętamy

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • sten
  @Pijany-dobrze,że umiesz przeprosić.
  • pijany znad Grodarza
   jest to dla mnie NATURALNE.
 • Ulka - Kazimierz
  Dlaczego okres przedświąteczny wszyscy muszą przeżywać tak samo? A może te porządki już zrobione? A może wyjechali przy akceptacji bliskich? Przecież nie uciekli przed porządkami, skoro jadą daleko... właśnie sprzątać. Cel szczytny. Poręwybrali dla siebie dogodną. I tyle.
  • pijany znad Grodarza
   prawdopodobnie tak było. Przepraszam.
 • abc
  ty,"dobrze wychowany",czy może choć raz zostawić temat na portalu w spokoju i leczyć swoje kompleksy w innym miejscu ?
  • abc
   literówka, "możesz"
  • pijany znad Grodarza
   odpowiem, ale wczesniej zapytam. Brałeś kiedyś udział w przygotowaniach do świąt. ?
   Stwierdzasz, że mam kompleksy. Jakie to niby ?> Tez mój wpis odnośnie NIEFORTUNNEGO terminu, wydaje sie LOGICZNY. Czyż nie ?
 • abc
  każdotematowy sfrustrowany trol...
  • pijany znad Grodarza
   Aaa. To ty?. Zle wychowany i nielogiczny.
   Nie uwierzę, że jedziesz na groby.
 • pijany znad Grodarza
  Termin AKURATNY. Żony bedą ŁKAĆ przy myciu okien i przygotowywaniu światecznych potraw. Alleluja.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę