Twoje wsparcie - ich wolność

Skomentuj (4)

Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce 13 lat temu. Kazimierz włączył się w tę akcję w 2004 r. XV Między narodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International kończy się dziś w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Między narodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia - okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W Kazimierzu do tej akcji przystąpił najpierw Gminny Zespół Szkół, potem przejął ją Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, gdzie co roku w grudniu pisane są listy w obronie praw człowieka.

W tym roku z Kazimierza apelowano w sprawie następujących osób:


Raif Badawi z Arabii Saudyjskiej jest założycielem forum internetowego dotyczącego praw społecznych i politycznych „Saudi Arabian Liberals”. Skazano go za obrazę religii i złamanie prawa dotyczącego Internetu. W maju 2014 roku otrzymał wyrok 10 lat więzienia, 1000 batów, karę pieniężną, 10 letni zakaz podróżowania i zakaz publicznego wyrażania opinii w mediach internetowych i tradycyjnych

Liu Ping z Chin - była torturowana w areszcie i została skazana na 6,5 roku więzienia w czerwcu 2014 roku w ramach rządowego planu walki z korupcją. Jest jedną z wielu osób związanych z Nowym Ruchem Obywatelskim, które były nękane i/lub aresztowane w ramach akcji władz chińskich.

Paraskevi Kokkoni - Romka mieszkająca w Grecji. Ona i jej niepełnosprawny umysłowo 23 - letni siostrzeniec zostali pobici przez lokalnych mieszkańców w rasistowskim ataku. W listopadzie 2013 roku trzej mężczyźni zostali oskarżeni o poważne uszkodzenia ciała Paraskevi i jej siostrzeńca. Jednak sąd nie uwzględnił poprzednich rasistowskich ataków.

Społeczność w Bhopal/ Indie - W tym roku mija 30 lat od tragedii w Bhopalu w Indiach. Katastrofa miała poważne długotrwałe i międzypokoleniowe negatywne skutki dla sytuacji praw człowieka członków lokalnej społeczności. Ponad 500 000 ocalałych jest rannych lub niepełnosprawnych. Szczególny niepokój budzi trwałe skażenie środowiska na terenie fabryki w Bhopalu, która została porzucona po wycieku gazu. Katastrofa w Bhopalu jest studium przypadku nieudanych prób rozliczenia korporacji, która dopuściła się złamania praw człowieka.

Moses Akatugba z Nigerii - Moses miał 16 lat, kiedy w listopadzie 2005 roku został aresztowany pod zarzutem rozboju z bronią w ręku – czego według niego nigdy nie zrobił. Przez 3 lata przebywał w areszcie. Po dotkliwych torturach przyznał się do zarzutów.

John Jeanette Solstad Remø z Norwegii dołączyła do Norweskiego Stowarzyszenia Osób Transseksualnych (FTP - N) w 1986 roku, ale oficjalnie ujawniła swoją tożsamość w 2010 roku. Była w stanie zmienić w świetle prawa swoje imię, ale nie płeć. Jej wniosek został odrzucony ze względu na brak zgodności z procedurą opisaną przez Norweski Uniwersytet Państwowy. Wiąże się to z diagnozą psychiatryczną i obowiązkowym leczeniem, w tym operacją narządów płciowych i sterylizacją. Jej prawo do życia prywatnego jest codziennie łamane, ponieważ jej dokumenty tożsamości nie odzwierciedlają jej tożsamości płciowej.

Kobiety i dziewczęta z Mkhondo w RPA
- Przypadek miejscowości Mkhondo w RPA pokazuje problem dostępu do opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży. W 25% przypadków śmierci kobiet podczas ciąży i porodu dałoby się uniknąć, gdyby miały one dostęp do opieki w czasie ciąży. W ramach Maratonu będziemy się domagać poszanowania praw kobiet i dziewcząt z Mkhando.

Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych – Szeregowa amerykańskiej armii, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, została w dniu 21 sierpnia 2013 r. skazana na 35 lat pozbawienia wolności. Niektóre z ujawnionych przez Manning materiałów wskazują na potencjalne przypadki pogwałcenia praw człowieka i naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przez oddziały amerykańskiej armii, stacjonujących poza granicami kraju. Manning była przetrzymywana w izolacji przez siedem miesięcy w bazie wojskowej w Wirginii, którą specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur określił jako miejsce okrutnego i nieludzkiego traktowania.

Erkin Musaev z Uzbekistanu został oskarżony o szpiegostwo, był przetrzymywany w odosobnieniu w areszcie Służb Bezpieczeństwa Narodowego przez kilka tygodni i prawdopodobnie codziennie bity i przesłuchiwany nocą. Erkin Musaev został skazany na 20 lat więzienia za zdradę i nadużycia urzędu po trzech nieuczciwych procesach w 2000 i 2007 roku.

Daniel Quintero z Wenezueli był 21-letnim studentem, kiedy brał udział w antyrządowej demonstracji w lutym 2014 roku w Maracaibo, Zulia. Daniel był torturowany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy Boliwariańskiej Gwardii Narodowej, którzy próbowali uzyskać od niego nazwiska członków organizacji pozarządowej Wenezuela bez kul (Venezuela Sin Balas) - walczącej o poprawę bezpieczeństwa i ukrócenie bezkarności), do której należał.

- Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e - maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka i listów solidarnościowych do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane – mówią organizatorzy akcji. 

Chociaż maraton dobiega końca, listy w obronie praw człowieka można pisać nadal – cały rok. Wzory listów są dostępne na stronie http://www.amnesty.org.pl/maraton/ przy zdjęciach osób na mapie „Kogo bronimy?”. Taki list wysłany np. do ambasady kraju, w którym łamane są prawa człowieka na pewno nie pozostanie bez echa. Szczególnie, gdy będą ich tysiące.

- To naprawdę działa – przekonują organizatorzy akcji.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  Informacja o maratonie była w zapowiedziach od poniedziałku. Ponowiliśmy ją w formie newsa, by zwrócić większą uwagę na tę kwestię. Może ktoś zechce, zamiast iść na maraton, napisać list lub mail w domu :-)
 • pijany znad Grodarza
  to i Maraton nie jest potrzebny, więc po co pisać?>
 • Redakcja
  Listy można wciąż wysyłać.
 • pijany znad Grodarza
  I proszę. Dziś zakończenie Maratonu i dzis w SAMO POŁUDNIE informacja o tym wydarzeniu.
  "
  - To naprawdę działa - przekonują organizatorzy akcji."

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę