Przepustka do wolności

zobacz więcej (6)

Blisko 200 tysięcy listów w obronie praw człowieka napisano w Polsce podczas XIV Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Jeden ze sztabów tej międzynarodowej akcji znajdował się w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym.

W około 430 miejscach w całej Polsce, w tym także w Kazimierzu Dolnym przez 24 godziny – od południa 14 grudnia do południa dnia następnego – trwał XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International. Podczas tej największej akcji w obronie praw człowieka na świecie w samej tylko Polsce napisano 190 029 listów, ale nie jest to jeszcze liczba ostateczna. W sztabie kazimierskim w tym roku napisano 163 listy.

- W tym roku mamy dwie sprawy z Polski: sprawę dotyczącą Romów z Wrocławia oraz sprawę dotyczącą więzień CIA, które tutaj na terenie Polski się mieściły. Były już akcje polskie w poprzednich latach, ale nigdy nie było dwóch równocześnie mówi Katarzyna Ponikowska – szef sztabu w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Były też sprawy z innych części świata: Honduras, Meksyk, Kambodża, Białoruś – po raz kolejny. Wśród 12 pilnych akcji była także akcja z ostatniej chwili z Ukrainy w związku z ostatnimi wydarzeniami na Majdanie.

W Kazimierzu listy pisano nie tylko w samym budynku Koszczyca, ale także przy stoliku ustawionym przy koszczycowym stoisku serwującym podczas VII Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego ciasta i inne smakołyki.

Maraton – którego idea narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. – organizowany jest zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Maraton – dziś akcja o charakterze ogólnoświatowym organizowany w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach – uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Skomentuj


Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę