Trzymamy kciuki za Dwa Brzegi

Skomentuj (19)

Na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przyszły chude czasy, chociaż nikt pewnie nie przypuszczał, że aż tak chude, by organizacja obecnej dziesiątej edycji stanęła pod znakiem zapytania. Ale na szczęście organizatorzy nie składają broni: Chcemy, by festiwal się odbył. Szukamy dla niego nowej formuły, żeby w tych pieniądzach, które mamy, zrobić coś sensownego – mówi Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi odpowiadającego za organizację festiwalu.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi ściąga co roku rzesze miłośników kina. Na tydzień Kazimierz zmienia się w wielkie festiwalowe kino pod chmurką – wszystkie projekcje organizowane są w montowanych tuż przed festiwalem namiotach kinowych. Tak musi być też i w tym roku – miłośnicy Dwóch Brzegów nie przyjmują innej opcji.

I tak miało być. Do kwietnia, kiedy nagle ze współpracy z Festiwalem wycofała się telewizja publiczna.

- Otrzymałem negatywną odpowiedź w sprawie współorganizacji koncertu otwarcia festiwalu od dyrektora Programu 2 TVP (uzasadnienia nie było) – pisze Zbigniew Dobrosz, producent Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. – Dla mnie prywatnie niezrozumiałe jest przekreślenie dziewięciu lat twórczej, partnerskiej współpracy przy budowaniu marki Dwa Brzegi. Jest mi bardzo przykro. Żal, że w naszym zespole nie spotkamy wielu fajnych ludzi, dobrych dusz. Tą drogą dziękuję Wam, Przyjaciołom z TVP, za pomoc i zaangażowanie. Zawsze możecie liczyć na naszą gościnność. Do zobaczenia!

Chociaż miejsce TVP2 zajęła już telewizja TVN – jednak bez wsparcia finansowego – to nie koniec kłopotów festiwalu.

 - Wkład finansowy TVP (licencja i dofinansowanie) stanowił niecałe 10% budżetu festiwalu. Jego brak nie stanowi więc aż tak dużego kłopotu – mówi Zbigniew Dobrosz.

Największym problemem jest fakt, że jak podaje na swoim profilu facebookowym Zbigniew Dobrosz, ze współpracy z festiwalem wycofały się wszystkie spółki skarbu państwa, w tym główny sponsor imprezy – spółka PGE, a także Totalizator Sportowy.

Czyżby znowu zadziałała pechowa dla Kazimierza filmowa dziesiątka, która po jubileuszowej edycji wyłączyła z Miasteczka pamiętne „Lato Filmów”?

Organizatorzy Dwóch Brzegów jednak nie składają broni.

- Chcemy, by festiwal się odbył. Szukamy dla niego nowej formuły, żeby w tych pieniądzach, które mamy, zrobić coś sensownego – mówi Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi odpowiadającego za organizację festiwalu.

Stowarzyszenie Dwa Brzegi ma w tym roku na organizację festiwalu 40 % ubiegłorocznego budżetu. Na szczęście, mimo że dla firm czy instytucji nie jest to czas planowania budżetowego, udaje się też pozyskiwać nowe środki finansowe.

- W tej chwili otrzymałem pismo, że Państwowy Instytut Sztuki Filmowej dodał nam do poprzedniej dotacji 40 tys. zł, w sumie - 170 tys. zł. Wspomogło nas też Stowarzyszenie Filmowców Polskich Jacka Bromskiego, chociaż nie miało tego w planach budżetowych. Szukamy innych jeszcze możliwości.

Organizatorzy chcieliby, żeby odbył się na pewno przegląd filmów krótkometrażowych, których do konkursu wpłynęło już ponad 700. Projekcje mogłyby się odbywać tradycyjnie na Małym Rynku, a także – nowość – w Muzeum Nadwiślańskim. Chcieliby, żeby na placu przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza stanął także duży namiot, gdzie zwykle pokazywane są filmy pełnometrażowe.

- Szukamy pomysłów, partnerów, sponsorów, darczyńców. Będziemy wdzięczni za sugestie i pomoc ze strony organizacji samorządowych, podmiotów gospodarczych oraz widzów i sympatyków festiwalu – mówi Zbigniew Dobrosz. – Aktualnie nasz dział programowy jest w Cannes. Na pewno będzie się działo.

Dyrektor programowa Dwóch Brzegów Grażyna Torbicka w Cannes wybiera dla Dwóch Brzegów propozycje festiwalowe, wstępnie je kontraktuje. Ale dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja o formule kazimierskiej imprezy, nie będzie zgody na ich zakup.

- Muszę mieć jasność co do finansów, ponieważ to ja osobiście, swoim majątkiem, odpowiadam za wszelkie przekroczenia budżetowe – mówi Jerzy Zieliński, zaznaczając jednocześnie, że jego praca przy organizacji festiwalu ma charakter jedynie społeczny. – A odpowiadać własnym majątkiem, kiedy się nie zarabia, to dość ryzykowna sytuacja, prawda?

Trzymamy kciuki za tegoroczną edycję Dwóch Brzegów. Liczymy, że znajdąsięnowi sponsorzy. Liczymy, że organizatorom uda się wypracować atrakcyjną formułę. Liczymy, że  festiwal się odbędzie. Liczymy, że będzie okazja, by zdmuchnąć dziesięć świeczek na dwubrzegowym jubileuszowym filmowym torcie. Liczymy, że nas z Państwem na nim też nie zabraknie. Bo my kochamy kino, prawda?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • raf
  W koncu będzie troche spokoju w wakacje hehe
 • mewa śmieszka
  Dwa Brzegi, które łączą nie są po drodze kaczce dziwaczce.
  Jeden brzeg nasiejszy lepszy niż ich dwa.No to ciach.
  Alleluja i do przodu.
 • niezapominajka
  @Mieszkaniec
  :) każdy może chodzić gdzie chce- jeszcze...
  Chciałbyś, aby było inaczej ?
  Jesteś pewien, że to zawsze będzie Twój kierunek ?!
  Odcięci od kasy to będą Kazimierzacy- może się wreszcie ruszą:)
 • Mieszkaniec
  Już wiadomo czemu tak maszeruje pan Dobrosz razem z Kijowskim i Petru bo zostal odcięty od kasy ciekawe czemu p.soria również tam gania
  • pijany znad Grodarza
   przeczytaj co napisałeś. " Czemu tak czemu" , a temu tam temu.
 • z brzegu
  Spółki skarbu pisu mają dotować patologię a nie kulturę.
  Dla pisu to mały pikuś jakieś Dwa Brzegi, dla Kazimierza i Janowca to wielka strata wizerunkowa a w perspektywie i gospodarcza.
  A co na to poseł Szulowski, toć on nasz,puławski?
  Ogon pod siebie i ręce po lampasach.
  Byle tylko preziowi nie podpaść.
  z
 • echa
  PIS to popsuć i skopać. Skopią Dwa Brzegi potem latami trzeba będzie to odbudowywać. Była to w sumie dochodowa dla mieszkających impreza
 • Kazikowa
  Ze wstydem przyznaję, że nie opłacało sie glosowac za dobrą zmianą...
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.
 • Kocham PIS
  PIS wykancza nie tylko Dwa Brzegi. Wykancza caly kraj jak ruscy podczss zaborow. zobaczcie co wyprawiaja z pulawskim szpitalem i jak marginalizuja Azoty zeby w koncu je wykonvzyc
  • pijany znad Grodarza
   to wyżej to NIE MOJE.
   ps. mozesz uscislić ?
  • kazimierzanin
   Marginalizują azoty? a to nie za czasów "słońca Peru" i jego przybocznego "..uj, ..pa i kamieni kupa". Szpital też ma zapewne kłopoty od jesieni 2015? Weź się człowieku najpierw zastanów
 • abc
  nieprawda. może to opatrzność też nie chce by to miasteczko zostało zadeptane i zasikane
  • pijany znad Grodarza
   abc. Nie po ta Pan Bóg stworzył Kazimierz coby tacy, jak Ty go zawłaszczyli. Kazimierz to miasteczko wielu kultur, ale żle sie stało, że ubikacja oddalona o 250 metrów. Jak myslisz. Opatrzność ?
  • ała
   Ej, weź. Zadeptanie to ja pamiętam za czasów dawnego festiwalu. To było naprawdę zadeptanie! 100tys ludzi w dwa dni! A teraz sobie dzwonisz i zamawiasz kwaterę na czerwiec (prawie) gdzie chcesz, jak chcesz.
 • Musimur
  I co, mieszkańcy Kazimierza! Opłacało się tłumnie głosować za "dobrą zmianą"? Dobra zmiana ma Kazimierz tam, gdzie Czarne słońce Narodu nie zagląda!
 • pijany znad Grodarza
  " Otrzymałem negatywną odpowiedź w sprawie współorganizacji koncertu otwarcia festiwalu od dyrektora Programu 2 TVP (uzasadnienia nie było) - pisze Zbigniew Dobrosz, producent Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. - Dla mnie prywatnie niezrozumiałe jest przekreślenie dziewięciu lat twórczej, partnerskiej współpracy przy budowaniu marki Dwa Brzegi. Jest mi bardzo przykro. Żal, że w naszym zespole nie spotkamy wielu fajnych ludzi, dobrych dusz. Tą drogą dziękuję Wam, Przyjaciołom z TVP, za pomoc i zaangażowanie. Zawsze możecie liczyć na naszą gościnność. Do zobaczenia! "
  Drodzy Kazimierzanie, Wyborcy PiS wywieście baner na daszku " Rozmaitości" ze stosownym hasłem. Ja proponuję. : ŻADAMY OD PREMIER objęcia patronatem FESTIWALU " DWA BRZEGI.
  ps. może inne propozycje ?
  • miastowy
   Jeden brzeg Jeden Wódz Jedna Partia - taki baner byłby lepszy. Nazwa Dwa Brzegi źle się kojarzy bo sugeruje że są dwa punkty widzenia a w totalitarnym państwie z totalitarną i zakłamana telewizją musi być Jedn słuszny punkt widzenia. I jeden brzeg.
  • maciek
   Z Panią Sadurską razem.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę