Temat na weekend: Wiosenne porządki i odpoczynek przy kawie

Skomentuj (5)

zobacz więcej (7)

Mamy lato. Na Rynek coraz śmielej wypełzają kawiarniane stoliki. W ten weekend przy kawie będzie można usiąść już normalnie w kawiarnianym ogródku. Ach ten Kazimierz!

Jeszcze tydzień temu mieliśmy chłód i śnieg. Królowa Zima panowała nam – miłościwie czy nie, to już nieważne – o wiele dłużej niż zwykle. W końcu jednak palenie i topienie Marzanny poskutkowało. Przyszła zmiana. Mamy lato. A gdzie wiosna? Pozimowe porządki wykonywane są pospiesznie, ale czy zdążymy z tym przed sezonem? Uwijają się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego. Nawet radni przyglądają, się jak Miasteczko przygotowuje się na przyjęcie turystów. Już wysprzątano rynek, naprawiono dziury w chodnikach. Czy wszędzie – to już inne pytanie. Trwa sprzątanie Czerniaw i Kwaskowej. W kolejce czekają już kolejne ulice. Rozejrzyjmy się wokół siebie, gdzie jeszcze potrzebna jest jakaś interwencja? Co trzeba naprawić, poprawić, posprzątać?

Imprezy na weekend:

Sobota 20 kwietnia

Godz. 10.00 -  „Cztery wieki renesansowej Fary w Kazimierzu" - sesja naukowo- konserwatorska
- Nowa Plebania, ul. Zamkowa 6 w Kazimierzu Dolnym   

Program:
10.00-10.15 Powitanie Gości
10.15-10.30 ks. Tomasz Lewniewski – proboszcz parafii „Stan obiektów sakralnych przed remontem”
10.30-10.50 mgr inż. arch. Tadeusz Michalak „Fazy budowy Fary w Kazimierzu Dolnym”
10.50-11.10 Przerwa
11.10-11.30 ks. prof. dr hab. Jan Chwałek „Problem budowniczego kazimierskich organów”
11.30-11.50 mgr Edmund Mitrus „Prezentacja wyników archeologicznych prac badawczych w Farze”
11.50-12.10 mgr Jerzy Kowalski, mgr Elżbieta Welter „Prace konserwatorskie przy obrazach i retabulach w Farze i Kościele św. Anny”
12.10-12.30 mgr Elżbieta Pytlarz „Manierystyczne ołtarze Fary kazimierskiej na tle sztuki polskiej XVII wieku”
12.30-12.50 mgr Elżbieta Pytlarz „Osiemnastowieczne wyposażenie Fary w Kazimierzu Dolnym”
13.00-14.00 Przerwa obiadowa
14.00-14.20 prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza-Kuczyński „Nowe wyposażenie prezbiterium Fary – liturgia a przestrzeń”
14.20-14.40 dr Andrzej Pawłowski „Kazimierska Fara jako markowy produkt turystyczny”
14.40-15.00 dr Dariusz Kopciowski „Fara kazimierska – powrót do dawnej świetności. Podsumowanie i wnioski”
II. PREZENTACJA ZABYTKOWYCH OBIEKTÓW 15.00-15.40
III. PODSUMOWANIE 15.40-16.00


Organizatorzy:

 • Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym
 • Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”
 • Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Lubelski

Sekretarz naukowy i organizacyjny: dr Andrzej Pawłowski

 


Godz. 19.15 - impreza SKA - Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa ul. Doły 43 Kazimierz Dolny (wąwóz Korzeniowy Dół)

W sobotę w Korzeniowa gra SKA, jeżeli nie masz siły nie przychodź_twoje nogi będą tańczyć_twoja głowa będzie drgać_twoje serce będzie śpiewać. Zapraszamy z głębi korzeniowego serca. Zagramy radośnie jak śpiewające wiosennie ptaki_nakarmimy Was duchowo i fizycznie, napoimy magicznie. Przybywajcie zatem! Start 19:00. SKA zreggaeneruje cię w 100%! Bawmy się, tańczmy i radujmy! Wstęp: tylko dla wtajemniczonych...

Niedziela 21 kwietnia

Godz. 9.00 - Warsztaty Sztuki Ludowej
– Rynek

Godz. 15.00 – Organowy koncert charytatywny – Kościół Farny

Na organach gra ks. Attila Honti

W programie:

Tabulatura Jana z Lublina
Mikołaj z Krakowa Preambullum F          Anonim Preambulum d
Anonim Preambulum g
Anonim "Jeszcze Marcinie"
Christian Ritter Sonatina d
J.S. Bach Alle Menschen müssen sterben
Charles Gounod Ave Maria
J.S. Bach Wen nur den lieben Gott lasst walten
J.S. Bach Christ lag in Todesbanden BWV 625
J.S. Bach Ich ruf yu dir Herr Jesu Christ BWV 639
J.S. Bach Fantazja i Fuga a BWV 561
J.S. Bach Koncert organowy d cz. II Largo e spiccato BWV 596
Attila Honti Wariacja na temat La Folia op.2
G.F. Hendel Alleluja z oratorium Mesjasz

Ks. Attila Ádám Honti urodził się 6 grudnia w 1987 roku w Debreczynie na Węgrzech. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie gdzie uczęszczał do klasy fortepianu I stopnia, następnie do klasy organów II stopnia w klasie dr Jadwigi Kowalskiej. Jako uczeń Szkoły Podstawowej grał już wiele koncertów na fortepianie, zaś od dwunastego roku życia również na organach. Koncertował w Polsce, na Węgrzech, Niemczech oraz Holandii. Po skończeniu Szkoły Średniej i uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Ks. Attila interesuje się wirtuozerią organową, interpretacją dawnej literatury organowej oraz wiedzą z zakresu budownictwa i konserwacji organów. 2 czerwca 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie i jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej.

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pod wezwaniem. św. Anny powstało, aby przywrócić historię oraz kontynuować tradycję pomocy ludziom biednym i potrzebującym pielęgnowaną przez społeczność kazimierską w ramach działalności dawnej Fundacji św. Anny. 
Wśród członków Stowarzyszenia znajdują się osoby niepełnosprawne, ich bliscy oraz osoby starsze mieszkające na terenie gminy Kazimierz Dolny.
Jako organizacja chcemy walczyć z izolacją i wykluczeniem osób niepełnosprawnych i starszych z życia społecznego dając im jednocześnie szansę na aktywność i rozwój osobistych umiejętności.
Głównym celem jest dla nas działanie na rzecz powstania ośrodka dziennego pobytu dla tej dotąd niezauważalnej w naszym miasteczku grupy społecznej. Przekonani o słuszności naszej racji dążymy do celu podejmując kolejne wezwania.
Zachęceni „uchwałą w sprawie przeciwdziałania wykluczeniu osób niepełnosprawnych” przyjętą przez Sejm RP dnia 7.12.2012 – rok 2013 inaugurowaliśmy charytatywnym koncertem noworocznym na cele statutowe Stowarzyszenia.
Obecnie korzystając z uprzejmości księdza proboszcza naszą działalność koncentrujemy na plebanii jednocząc środowisko osób niepełnosprawnych i starszych poprzez cotygodniowe spotkania oraz warsztaty artystyczne. Dotychczas wykonane prace - przyniosły nam wiele satysfakcji - zostały również docenione podczas VI Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego oraz „wystawy wielkanocnej” w Kościele Farnym. Chcemy działać dalej. W naszych planach jest też dwudniowa pielgrzymka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.  Dziękujemy za wsparcie.

Godz. 17.00 - "Przy szarlotce" - spotkanie kazimierskich kobiet – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Przez cały weekend trwać będą:

 

 • Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. połowy XX wieku - Muzeum Sztuki Złotniczej. Na wystawie zobaczymy 350 precjozów z kolekcji znanej badaczki rzemiosła artystycznego prof. Ireny Huml. Wystawa potrwa do końca maja 2013 r.
 • "Żydowski Kazimierz'' - stała wystawa fotografii B.J.Dorysa - Synagoga
 • Wernisaż wystawy "Jan Józef Szczepański - życie i dzieło" cz. II - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
 • "Ogród rozkoszny" - wystawa malarstwa Haliny Nowickiej i Tomasza Klimczyka - Galeria Grabskich ul. Lubelska Kazimierz Dolny. Tomasz Klimczyk - jak piszą organizatorzy - stworzył nową technikę malarską - pędzlem składa mozaikę obrazu ze światła. Halina Nowicka, głaszcząc światło, potrafi wprawić je w ruch.
 • Fotografia Ludwika Gronowskiego - Kamienica Celejowska
 • "Życie rzeki" - pokonkursowa wystawa fotografii - Muzeum Przyrodnicze

 Na wystawie pokazane zostaną prace nadesłane na konkurs przez uczniów szkół objętych programem "Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły". Program ten dotyczy gmin nadwiślańskich leżących na obszarach Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły, Dolina Środkowej Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły. W trakcie wernisażu nagrodzeni zostaną finaliści konkursu we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum), a każdy obecny na otwarciu uczestnik konkursu zostanie uhonorowany dyplomem i albumem. Konkurs zorganizowany został przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Wernisaż wystawy uświetni obchody tegorocznego Dnia Ziemi. Prace młodych pasjonatów fotografii przyrody oglądać będzie można do 19 maja, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00. Zapraszamy!

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • btyui
  jasne kazdy ksiadz w naszym lublinie jest muzykiem a duszpasterstwo lezy..
  • wiesiek
   zgadzam sie
 • Jaro
  Bardzo ładnym językiem pisane są teksty w tutejszych "Aktualnościach". Rzadko się spotyka taki styl na stronach internetowych. W szczególności dotyczy to oficjalnych stron miejskich gdzie z urzędniczego obowiązku powstają artykuły pisane językiem w stylu ustaw czy rozporządzeń.
 • Gosia
  Aż chciałoby się być...
 • Zbigniew
  Pięknie. Szkoda, że nie zawsze można być tam, gdzie się zamarzy. Cała Polska jest jednak piękna, wypada być więc i w innych miejscach. Trochę wam jednak zazdroszczę i pozdrawiam.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę