Święto Najjaśniejszej Rzeczypospolitej (wideo)

Skomentuj (13)

zobacz więcej (26)

Święto Niepodległości tradycyjnie w Kazimierzu celebrowane było w dwóch miejscach: w Farze i miejscu pamięci narodowej pod murami Klasztoru.

Uczestniczyli w nim tłumnie mieszkańcy, poczty sztandarowe gminnych ochotniczych straży pożarnych, szkół i instytucji, przedstawiciele władz samorządowych.

Mszę świętą przy relikwiach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, którym na koniec nabożeństwa wierni oddali cześć, sprawował ks. proboszcz Tomasz Lewniewski i misjonarz Marceli Prawica, który w homilii powiedział m.in.:

Jak mam służyć ojczyźnie dzisiaj? Być mądrym człowiekiem. Polska jest naszą matką, jest domem dla wszystkich. Dlatego w tym domu mają ludzie oddychać tlenem miłości, nie nienawiści. W polskim Sejmie trzeba położyć Ewangelię. I tak rozwiązywać problemy: przykazanie nowe daję wam, abyście Wy, Polacy, się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem i po tym poznaję, żeście Polakami, jeśli będziecie mieć miłość jedni do drugich. A więc służba ojczyźnie – to być dobrą matką, dobrym ojcem, żeby miłość małżeńska owocowała dziećmi, bo chodziło się w jednych butach do podstawówki, ale wystarczyło nas na powstanie styczniowe, wystarczyło nas na bole bitew na całym świecie za wolność waszą i naszą, wystarczyło nas na obozy śmierci, na ubowskie więzienia. Dlaczego wystarczyło nas? Bo nas było. Bo byliśmy. A jak nie ma miłości, nie ma dzieci, bo rodzice się nie miłują, tylko konsumują. Dla mnie ojczyzna to świętość.

Po uroczystościach w Farze uczestnicy przeszli kolumną marszową na wzgórze klasztorne.

- Przybyliśmy tu, by oddać hołd bohaterom, dzięki którym możemy cieszyć się z życia w wolnym niepodległym kraju – powiedział burmistrz Grzegorz Dunia.

Odśpiewano hymn państwowy, modlono się słowami ks. Skargi, pod pomnikiem bitwy warszawskiej 1920 r. złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Piękna słoneczna wybitnie spacerowa pogoda – nietypowa jak na listopad – sprzyjała uczestnikom uroczystości.


Wideo

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Redakcja
  Część komentarzy została usunięta jako niezgodna z regulaminem dyskusji na naszym portalu. Prosimy o wpisy związane z powyższym artykułem.
 • ciekawski
  W naglówku jest napisane -Jedyny prawdziwy od 2003 roku!
 • ciekawski
  A kto tam siedzi w tej redakcji,bo nie wiem.
 • MIESZKAŃCY
  Wczoraj wieczorem było spotkanie w mieszkaniu P.burmistrza Duni.A kiedy sprawozdanie?
 • ciekawski
  Moje wpisy usunięto.Cenzura.
 • pijany znad Grodarza
  @ Wiesław.
  A cóz to byli za demonstranci?> Też PRAWDZIWI, jak Ty?.
 • Wiesław
  Panie Pijany, kombatantów wciąż będzie przybywać. Będą nimi np. ci co wrócili z Afganistanu, albo ci co walczyli z demonstrantami z marszu Niepodległości. Są już nimi ci co pałowali w Gdańsku.
 • pijany znad Grodarza
  A dlaczegój to nie można piać komentarzy pod programai wyborczymi kandytatów na Burmistrza. Toć to powinien być standard. Kiedy było mozna napisalem w sprawie Burmistrza Duni, co ukazało sie, ale teraz?. Teraz pusto.
  Toż to jawna manipulacja, a nie prawo Redakcji,
 • pijany znad Grodarza
  @ Zainteresowany.
  Co Ty Nieboże napiszesz za np. 30 lat, kiedy KOMBATANTÓW już nie będzie.
  Kolego. Posługujac sie HURRA patriotyzmem uwłaczasz żyjacym, a to właśnie Oni pielęgnować beda obelisk " ku czci".
 • Barbara Gogłoza
  @zainteresowany-Zbędowice

  Dzięki Tobie byliśmy z rodziną w Zbędowicach wczoraj.
  Nie opowiadaj o tych prawicowych kombatantach, tez niektórzy naciągani.
  Ludzie żyją wokół znają ich i wiedzą swoje.
  Jak ktoś chce się pomodlić to znajdzie inny czas , teraz te opcje prawicowe tak się podzieliły że uchowaj Boże.
  Ludzi nie pouczaj co do wyborów,są rozsądni i sami wybiorą bez twego opluwania niewygodnych kandydatów.
  To Ty tak mącisz wokół uroczystości w Zbędowicach.
  Zamordowani nie zasługują na to żeby ,, tańczyć na ich grobach" wstyd , trochę pokory.
  Twoje komentarze są za długie i nic nie wnoszą, tylko knują intrygi.
  Pozdrawiam , może się nawrócisz.
 • murarczyk
  To przykre, że za udział w patriotycznej imprezie można zostać posądzony o NIE PATRIOTYZM czy NIEWŁAŚCIWY PATRIOTYZM.
  Ciężki zarzut.
  Autor powinien się przedstawić z imienia i nazwiska, dla wiedzy ogółu.
  Choć mieszkańcy wymienianych dwóch miejscowości raczej wiedzą o kogo chodzi.
 • Zainteresowany
  Komentarz rozdzieliłem na dwie części, gdyż twórca tej strony tak ją sprytnie zaprogramował (ograniczając konstytucyjne prawa ludzi do swobody wypowiedzi), że całego komentarza nie da się zamieścić.
  Część II:
  Widać gołym okiem (na bezsprzecznych dowodach, jakimi są fotografie), że mieszkańcy, którzy faktycznie „tłumnie” nie przyszli na tę imprezę, dali po prostu wyraz swego stosunku do organizatorów i ich „arogancji władzy”.
  Bo czyż nie jest „arogancją władzy” pisanie takich bzdur i fałszu, że w tej imprezie „uczestniczyli tłumnie mieszkańcy”, skoro było dokładnie odwrotnie ? To błędne koło się zamyka, już od kilku lat.
  Im bardziej „władza” pisze o tych mieszkańcach, że „tłumnie uczestniczyli”, tym bardziej tłumnie oni nie uczestniczą. Wtedy „władza” w desperacji przed zbliżającymi się wyborami pisze bzdury i podaje fałsz (ten artykuł jest klasycznym przykładem), że i tak „mieszkańcy tłumnie uczestniczyli”. Więc z kolei mieszkańcy pokażą tej „władzy” w wyborach za kilka dni, co o tej „władzy” myślą. Już za kilka dni, za dni parę ... - jak brzmią słowa piosenki.
  A któż zredagował i zamieścił ten artykuł z taką „propagandą sukcesu” ? Czy nie sekretarz Urzędu Miasta i Gminy ? A może to uczynił sam Pan Dunia ? W obu przypadkach są to „przedstawiciele władzy”. Obecnej „władzy”. Do czasu. Bo mieszkańcy, czyli wyborcy, głupi nie są. Przecież „tłumnie nie uczestnicząc” w tej imprezie „władzy”, dali wyraz temu, co myślą o tej „władzy”.
  Zapraszam wszystkich prawdziwych polskich patriotów i wszystkich zainteresowanych na właściwą uroczystość patriotyczną do Kolonii Zbędowice 23 listopada br. o godz. 11:00. Przekonacie się wtedy naocznie, jak wygląda właściwa uroczystość patriotyczna, jak wielu będzie tam kombatantów, jak liczne sztandary kombatantów, i jak wiele osobistości - także spoza Gminy. Przyjadą tam „tłumnie”, choć jest to mała wioseczka, a i dojechać tam naprawdę trudno, bo droga marna, między innymi wskutek postawy Pana Duni, który przecież odpowiedzialny jest za drogi gminne.
  A przyjadą być może dlatego, że na tamtej uroczystości Pan Dunia nie pojawi się, a może pojawi się i wreszcie publicznie przeprosi za haniebne kłamstwo, które zamieszczone zostało przecież w wywiadzie z nim, że rzekomo „mieszkańcy Kolonii Zbędowice zostali rozstrzelani przez Niemców za to, że kolaborowali z nazistami” ?
  Poczekamy i zobaczymy, co się będzie działo. Już za parę dni. Serdecznie zapraszam do Kolonii Zbędowice 23 listopada.
 • Zainteresowany
  Komentarz rozdzieliłem na dwie części, gdyż twórca tej strony tak ją sprytnie zaprogramował (ograniczając konstytucyjne prawa ludzi do swobody wypowiedzi), że całego komentarza nie da się zamieścić.
  Część I:

  Widzę, że i w tym artykule znów ta sama „propaganda sukcesu”, jak w odniesieniu do marnej uroczystości w Zbędowicach, którą Pan Dunia zorganizował 10 listopada.
  Znów ani jednego sztandaru kombatantów. Ani jednego kombatanta ! Choć to przecież impreza patriotyczna, związana z patriotyzmem i niepodległością !
  Nie przyszedł nawet ten udawany „kombatant”, który mieszka tuż obok miejsca imprezy i jako stronnik Pana Duni pojawił się w Zbędowicach 10 listopada, aby zrobić publikę. Bliższe szczegóły o tym „kombatancie” (w latach okupacji miał 8 lat) znajdują się w komentarzach do artykułu o tamtej imprezie, też zorganizowanej przez Pana Dunię.
  Gdzie więc kombatanci, Panie Dunia ? Dlaczego oni na Pańskich imprezach nie pojawiają się, nawet w tak popularnym kurorcie, jak Kazimierz Dolny, a tak tłumnie przyjdą na uroczystość 23 listopada w Kolonii Zbędowice, która jest przecież „wioską zabitą deskami” ? No dlaczego tak jest ? Dlaczego ci kombatanci nie doceniają Pana tak wybitnych uzdolnień organizacyjnych ? I Pana patriotycznego zaangażowania ? I Pana stosunku do ludzi ? To pewnie są niewdzięcznicy, tak jak mieszkańcy Kazimierza, który „tłumnie nie uczestniczyli” w Pańskiej imprezie.
  Także zapis w tym artykule „Uczestniczyli w nim tłumnie mieszkańcy” ubawi każdego do łez. Na fotografiach, tak sprytnie dobranych, aby ukryć ten fakt, widać, jak to „tłumnie uczestniczyli mieszkańcy”.
  Gdyby odjąć uczestniczących przedstawicieli „ochotniczych straży pożarnych”, „szkół i instytucji” oraz „przedstawicieli władz samorządowych” (którzy drżą o swój los w zbliżających się wyborach), to tych mieszkańców - na fotografiach - nie doliczy się nawet DZIESIĘCIU !
  I to jeszcze, jak napisał autor tego artykułu, gdy „Piękna słoneczna wybitnie spacerowa pogoda - nietypowa jak na listopad - sprzyjała uczestnikom uroczystości”.
  Jak na taką pogodę i na miasteczko liczące kilka tysięcy mieszkańców plus tłumy turystów, którzy ściągają do Kazimierza na weekend, taka liczba (mniej niż dziesięciu) mieszkańców uczestniczących w tej imprezie to naprawdę imponujące osiągnięcie !
  Oczywiście - w domyśle, co wynika z treści tego artykułu - jest to kolejne „osiągnięcie” organizatora tej imprezy, Pana Duni.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę