Zmarł ks. Marceli Prawica

Skomentuj (6)

Nie żyje ks. Marceli Prawica, legenda misji afrykańskich. Zmarł w wieku 79 lat, po 45 latach pracy w Zambii.

Zmarł pochodzący z Kazimierza ksiądz Marceli Prawica. Od 1972 r. jego ojczyzną była Zambia. Był misjonarzem w Chingombe, w którym mieści się misja założona w 1914 r. przez polskich jezuitów. Mimo, że miejsce to zyskało sławę jako jednej z najtrudniejszych misji w diecezji Lusaka, pracował tam blisko 45 lat. Za swoją pracę w 2014 r. został nagrodzony statuetką „Zasłużony dla misji – Serce bez granic” – to nagroda dla misjonarzy i osób w sposób szczególny zaangażowanych w dzieła misyjne, którą co roku przyznaje Fundacja im. ks. kard. Adama Kozłowieckiego.

O Afrykanach wyrażał się zawsze z wielkim szacunkiem.

- Czego moglibyśmy się nauczyć od Afrykanów? Na pewno zwykłej ludzkiej dobroci, życzliwości, pogody ducha. My jesteśmy zarażeni egoizmem i zamknięci w sobie, oni są wychowani przez wspólnotę, a zatem otwarci, serdeczni, przyjacielscy. Wiodą proste życie, dzielą się tym, co mają. To jest takie zdrowe współżycie braterskie – mówił w wywiadzie udzielonym Echu Dnia 19 września 2011 r.

Nic dziwnego, że po zaledwie pięciu miesiącach pobytu na emeryturze jeszcze w styczniu tego roku wyjechał do Afryki ze słowami z Ewangelii, że „kto przyłoży rękę do pługa, wstecz się nie ogląda”. Stan zdrowia zmusił go jednak do powrotu do Polski. W ostatnim czasie mocno osłabiony przebywał na leczeniu w szpitalu św. Łukasza w Końskich, gdzie – jak podaje portal Konecki24.pl – zmarł w niedzielę 17 września o godzinie 20.40. Miał 79 lat.

Msza pogrzebowa ks. Marcelego Prawicy odbędzie się w piątek 22 września o godzinie 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Ciało księdza misjonarza spocznie w grobowcu koneckich księży na cmentarzu parafialnym w Końskich.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (6)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę