Święto Kobiet na ludowo!

zobacz więcej (11)

Około 30 pań wybrało ósmomarcowy weekend na poznanie różnych technik tworzenia sztuki ludowej. Spod ich rąk wyszły ceramiczne baranki, wiórowe ptaszki, pisanki i wycinanki. Wszystko barwne i wesołe, jak wiosna, której wyglądamy coraz tęskniej.

Siedlisko Małgorzaty po raz kolejny gościło miłośniczki sztuki ludowej. Po raz piąty z okazji ósmego marca. W ekomuzeum na Cholewiance wśród lubelskich pasiaków rozpiętych na ścianach i warsztatach tkackich panie uczyły się techniki malowania wyrobów ceramicznych, wykonywania pisanek techniką skrobania i zdobienia zakładek do książek metodą kropkowania. Poznawały także sposób tworzenia tradycyjnych wycinanek lubelskich i ozdób z wiórów osikowych.

- To okazja, by panie oderwały się od domu, od obowiązków i mogły coś zrobić dla siebie i dla twórczości – mówi twórczyni ludowa Urszula Wojtalik rzecznik prasowy Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

I rzeczywiście tych, które z tej okazji chciały skorzystać, nie zabrakło. Trzydziestka pan w różnym wieku z bliższej i dalszej okolicy przyglądała się pokazom i próbowała własnych sił w różnych technikach.

- Skąd wzory do moich pisanek? Z głowy. To zależy od jajka, czy puszczę wzorek wzdłuż, czy w poprzek, czy bazie wymyślę, czy kurczątko, czy baranka – mówi Wanda Bartoś z Kolonii Rzeczyca prezentująca technikę skrobania pisanek, którą wybrała zamiast zdobienia jaj woskiem. – Najpierw były proste wzory: gałązki, wiatraczki, a później, gdy zaczęłam pracować nożykiem – kwiatki, baranki, kurczaczki…

Jak widać to technika  niełatwa. Jedna pisanka – rzecz krucha – to godzina pracy nawet dla wytrawnego artysty ludowego. Spod palców Wandy Bartoś wychodzą jednak cudeńka.

- Nam bardzo spodobały się warsztaty zdobienia ceramiki. Zdobienie wymaga dużej precyzji i dokładności – mówi pani Urszula z Opola Lubelskiego, która w Siedlisku Małgorzaty jest już po raz kolejny. – Uczy to jednak cierpliwości – dodaje pani Aneta, także opolanka.

- A ja – mimo, że od dziecka zajmuję się rękodziełem – trochę się obawiałam, że na tych zajęciach zadrży mi ręka. Ale nie! Zafascynowało mnie to bardzo – mówi Małgorzata z gminy Wąwolnica. – Już umawiam się z panią Leną na kolejne zajęcia, by poczuć glinę i zobaczyć, jak odbywa się produkcja ceramiki od podstaw.

Olena Suvorova z Okala, która prowadziła warsztaty ceramiczne – wierzy w swoich kursantów. Stąd też na stoliczku pięknie prezentują się wykonane przez uczestników jej warsztatów nie tylko ozdoby świąteczne – baranki i zajączki, ale i biżuteria: zawieszki czy broszki.

- Jestem przekonana, że każdy ma talent i każdemu się udaje – i to przekazuję uczestnikom swoich warsztatów.

Ci, którzy chcieliby sprawdzić, czy mają talent do sztuki ludowej, mogą już szykować się na kolejne warsztaty w Siedlisku Małgorzaty. Być może jeszcze przed świętami odbędą się tu warsztaty robienia pająków ze słomki i bibułki.

- Czekamy tylko na podpisanie umowy z LGD Zielony Pierścień – mówi Małgorzata Urban właścicielka Siedliska Małgorzaty i prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Niewykluczone, że powtórzone zostaną  także warsztaty robienia kwiatów z foamiranu, na które po pierwszej edycji już jest dużo chętnych. Siedlisko jak widać tętni życiem, a sztuka ludowa – co widać także po comiesięcznych targach sztuki ludowej na rynku – wciąż jest w modzie.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę