Aktualności dla "Stowarzyszenie Twórców Ludowych"

Kazimierskie kiermasze

Kiermasze kazimierskich twórców ludowych na rynku w Kazimierzu stały się już tradycją. Przyzwyczailiśmy się, że można tu kupić serwety, haftowane obrusy, chodniki, ceramikę, wyroby z wosku i inne ręcznie robione artykuły dekoracyjne. Tak było i w ostatni weekend. Kiedy kolejne kiermasze?
20. Powiatowy Dzień Kultury był jak zwykle okazją do wręczenia corocznych nagród starosty puławskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Wśród nagrodzonych byli także kazimierzacy.

Wystawa rękodzieła

Kilimy i chodniczki, włóczkowe zabawki, porcelana, pająki, pisanki i palmy, wiklinowe kosze, rzeźba, wyroby z wosku. W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki otwarto wystawę rękodzieła Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Potrwa do połowy lutego.

Tradycyjne palmy wielkanocne ze zbóż, ziół, suszonych kwiatów i bukszpanu prezentowała w Brukseli Małgorzata Urban prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu. Konferencja sieciująca NetworX – Inspiring Rural Europe w Belgii miała więc kazimierski akcent.

Około 30 pań wybrało ósmomarcowy weekend na poznanie różnych technik tworzenia sztuki ludowej. Spod ich rąk wyszły ceramiczne baranki, wiórowe ptaszki, pisanki i wycinanki. Wszystko barwne i wesołe, jak wiosna, której wyglądamy coraz tęskniej.

Jeżeli szukamy oznak wiosny w Kazimierzu, to niewątpliwie do nich należy Kiermasz Wielkanocny w KOKPiT. Został właśnie uroczyście otwarty.

Garncarze i przedstawiciele plastyki obrzędowej, rzeźbiarze i twórcy zabawki ludowej, hafciarki i koronczarki – w tym te z Koniakowa, których słynne koronki właśnie wpisane zostały na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – około stu twórców ludowych we wszystkich dyscyplinach charakterystycznych dla danego regionu zaprezentowało się na Rynku podczas 50. Jubileuszowych Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym.

Pokaż stopkę