Świątecznie, muzycznie, teatralnie

Kazimierski Jarmark Świąteczny to okazja nie tylko do przedświątecznych zakupów, ale również do spotkań towarzyskich i tych spod znaku Melpomene i Polihymii. Przed nami dwa dni spektakli, koncertów i wspólnego muzykowania przy choince.

Świąteczne spotkanie z piosenką w Kazimierzu rozpocznie się w sobotę 14 grudnia na Rynku w samo południe. Kolędy dla Świętego Mikołaja o godzinie 12.30 zaśpiewają chóry Canto i Cantare oraz soliści z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz zespoły wokalno – instrumentalne ze szkół w Dąbrówce i Rzeczycy.

W godzinę później o 13.30 popłynie w niebiosa „Lulajże Jezuniu” wyśpiewana wspólnie i wspólnie wygrana, na czym się da. Wybierając się na Jarmark w sobotę warto więc zabrać z domu własny instrument muzyczny, także z gatunku niekonwencjonalnych, czy innych sprzętów wydających dźwięki.

Także na Rynku już po zapadnięciu zmroku wysłuchamy nastrojowych utworów świątecznych z różnych stron świata m.in. „Uciekali” z musicalu „Metro”, „Cicha noc”, „Miłość podobna do snu” czy „Last Christmas” w wykonaniu młodej, niezwykle utalentowanej laureatki wielu konkursów wokalnych z Białorusi – Marii Lebieckiej. Początek – sobota godzina 17.30.

„Candle Night” – to propozycja Klubojadalni Przystanek Korzeniowa, która zaprasza na sobotnią muzyczną noc bez prądu. O godzinie 19.00 przy kominku i blasku świec posłuchamy specjalnie wybranej przez Toma Little Bettera winylowej, chilloutowej selekcji. Wstęp jak zwykle „tylko dla wtajemniczonych”. Warto się więc wybrać, by zdobyć pierwszy bądź kolejny stopień wtajemniczenia. Na pewno będzie magicznie – klimatycznie….

Wydarzeniem tegorocznego Jarmarku będzie koncert czterokrotnie uznanej przez magazyn „Jazz Forum” za najlepszą wokalistkę jazzową Grażyny Auguścik i należącego do czołówki polskich jazzmanów Andrzeja Jagodzińskiego – „Świątecznie”. Ciekawie w takim razie zabrzmią bardziej i mniej znane utwory bożonarodzeniowe, muzyka Chopina i pieśni ludowe.

- Zazwyczaj gram z jazzmanami, więc siłą rzeczy mieszczę się w tej formule – mówi Grażyna Auguścik. – Zdecydowanie odbiegam jednak od czystego jazzu, choćby przez fakt, że inspiracji szukam w różnych gatunkach. Niezwykle ważne są dla mnie piękne melodie, koniecznie wzbogacone niebanalnymi tekstami. Wielką wagę przykładam do aranżacji i harmonii.

Na koncert zaprasza hotel Król Kazimierz 14 grudnia o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

W tej uczcie dla ducha coś spod znaku theatrum.

Działający od lat dziesięciu przy Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika Teatr SPUT2 zaprasza do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i turystyki w sobotę o godzinie 18.30 na monodram "Serce zszyte fastrygą" oparty na motywach powieści Olgi Tokarczuk „E.E”, w której bohaterka – odgrywana przez Paulinę Pajórek – po wielu latach musi ponownie zmierzyć się z demonami przeszłości. To opowieść o niespełnionej miłości, odrzuceniu i braku akceptacji.

W niedzielę o 14.30 także w KOKPiT zobaczymy kolejny spektakl Teatru SPUT2 "Boisz się". To przyczynek do refleksji nad problemem, czy nasza przeszłość i przyszłość są nierozerwalne i czy nasz los jest dziełem przypadku, przeznaczenia czy też jest zależny wyłącznie od nas samych.

 

Program VII Kazimierskiego Jarmarku Światecznego:

Sobota, 14 grudnia


10.00 –
Rozpoczęcie 7. Jarmarku Świątecznego

10.00 - Decoupage na bombkach choinkowych – warsztaty w Muzeum Przyrodniczym (udział nieodpłatny – po wcześniejszym zgłoszeniu w terminie 5-12 grudnia, tel. 81 88 10 326, ilość miejsc ograniczona)

10.30 - Animatorzy przy choince na rynku

10.00 – 15.00 - Kazimierska Akademia Fotografii – spotkanie z fotografem Andrzejem Koziarą (sala na dole) - Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

12.00 - Oficjalne otwarcie 7. Jarmarku na kazimierskim Rynku pod choinką, wizyta św. Mikołaja z prezentami

12.30 - Występ chórów, wspólne śpiewanie dzieci i młodzieży na kazimierskim rynku – prowadzenie: Monika Kubiś-Arbuz; o 13.30 – wspólne zagranie na czym się da i zaśpiewanie kolędy „Lulajże Jezuniu…” – wcześniejsze zgłoszenia grup pod nr tel. 694 952 780

13.00, 14.00, 15.00, 16.00 –
co godzinę bezpłatne pokazy i prezentacja „Czym naprawdę była Gwiazda Betlejemska?” - w Planetarium i Muzeum Meteorytów i Bursztynu, ul. Sadowa 19a (w budynku Lodziarni „Ambrozja”)

13.30 - Animatorzy przy choince na rynku – konkursy dla dzieci

14.00 - Wernisaż Kazimierskiej Konfraterni  Sztuki (w podcieniach kamienic w Rynku)

14.00 - 17.00 - Warsztaty dekoracji świątecznych w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki:

14.00 – rysowanie pastelami i konkurs rysunków dzieci

15.00 – wykonywanie i zdobienie ozdób choinkowych (modelina fimo)

16.00  - warsztaty dla dorosłych – patchwork (Mirosława Kluziak)

16.00 – 17.00 - Happy Christmas! Joyeux Noël! - Szkoła Rosetta w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki –  spotkanie tematyczne, podczas którego odbędzie się m.in.:

•          nauka angielskich słówek opisujących tradycje świąteczne

•          wiersze, fragmenty opowiadań i piosenek angielskich o tematyce świątecznej (m.in.   A visit from St. Nicholas, Christmas carol, Jingle jingle little bell)

•          „spacer” po brytyjskich i francuskich teatrach dla dzieci oraz muzeach sztuki, które organizują świąteczne przedstawienia i wystawy dla dzieci

•          przygotowanie kartek świątecznych z życzeniami w języku angielskim i/lub francuskim

•          Quiz sprawdzający i utrwalający słówka.

16.00 - Wykłady otwarte z cyklu: Renesans lubelski – genealogie i dokonania: Łukasz Rejowski, Środowisko muratorów lubelskich i kazimierskich; dr Waldemar Odorowski, Renesans lubelski - spojrzenie z Kazimierza Dolnego (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Kamienica Celejowska)

17.30 – koncert kameralny na Rynku

18.00 - Zakończenie pierwszego dnia Jarmarku na Rynku (zamykanie straganów)

18.30 - Monodram "Serce zszyte fastrygą" w wykonaniu Pauliny Pajórek na podstawie powieści "E. E." Olgi Tokarczuk  -  Teatr Sput2 - Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (30’) - Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

19.00  – „Candle Night” w Klubojadalni „Przystanek Korzeniowa”. Muzyczna noc bez prądu. Jedynie przy kominku i blasku świec posłuchamy specjalnie wybranej przez  TomaLittleBettera vinylowej chilloutowej selekcji. Bez prądu ale przy winie, z którego Korzeniowa słynie. Będzie owocowo…

20.00 – Grażyna Auguścik i Andrzej Jagodziński – „Świątecznie” – koncert w Hotelu Król Kazimierz, ul. Puławska 86

Niedziela, 15 grudnia

10.00 -
Rozpoczęcie drugiego dnia Jarmarku na kazimierskim rynku

11.00 - Ozdabianie pierniczków i ciasteczek przez dzieci - Pracownia Artystyczna Iga Sarzyńska, Piekarnia Sarzyński, ul. Nadrzeczna 6

11.00, 12.00, 13.00 – co godzinę bezpłatne pokazy i prezentacja „Czym naprawdę była Gwiazda Betlejemska?” - w Planetarium i Muzeum Meteorytów i Bursztynu,     ul. Sadowa 19a (w budynku Lodziarni „Ambrozja”)

12.00 – 13.30 - Warsztaty dekoracji świątecznych dla dzieci i ich rodziców – filcowanie na mokro - Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

12.30 - Zimowy program, animatorzy przy choince na rynku

14.30 – Spektakl „Boisz się” – Teatr Sput2 - Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (20’) - Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

15.30 - Ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze stoisko jarmarku

16.00 - Wigilia Miejska na Rynku

17.00 - Zakończenie 7. Jarmarku Świątecznego


Zapraszamy w imieniu organizatorów!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę