Wiedzieć o tym zwyczajnie trzeba

Skomentuj (2)

zobacz więcej (13)

Aktion Zamosc – wystawa plenerowa przy Farze
Na placu wokół Kościoła Farnego w Kazimierzu Dolnym zwiedzać można wystawę plenerową zatytułowaną „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Organizatorem wydarzenia jest Akcja Katolicka.

„Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” to wystawa ukazująca przygotowania i przebieg Aktion Zamość. Odwiedzając wystawę, dowiemy się, w jaki sposób organizowana była pomoc dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, jak wyglądał i na czym polegał cywilny i zbrojny opór struktur Polskiego Państwa Podziemnego wobec działań okupanta oraz jak zakończyły się powojenne próby osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjęte przez sądownictwo polskie i międzynarodowe.

Otwarciu plenerowej wystawy towarzyszył wykład jej autorki - Agnieszki Jaczyńskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który odbył się w Starej Wozowni.

- To wszystko – zarówno wystawa, jak i książka – było elementem bardzo dużego projektu edukacyjno – wystawienniczego z roku 2012, gdy akurat miała miejsce 70. rocznica niemieckiej akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie – mówi Agnieszka Jaczyńska.

Książka, o której wspomina, to wydany przez oddział lubelski Instytutu Pamięci Narodowej album „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” jej autorstwa.

Co znajdziemy w samym albumie? Reprodukcje dokumentów archiwalnych, relacje, wspomnienia oraz zdjęcia, które umożliwiają czytelnikowi zapoznanie się z tym tematem.

Wystawę bez wątpienia warto zobaczyć. Przypomina ona bowiem wydarzenia, o których wiedzieć zwyczajnie trzeba.

Plenerową wystawę „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna” oglądać można na placu wokół Fary do września włącznie. Organizatorem jest Akcja Katolicka.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Olek
    "Mar" masz pole do popisu pochwal się coś sam dobrego zrobił i nie martw się o KK ,da sobie radę bez ciebie.
  • mar
    To dobrze, że środowiska kościółkowe zajmują się historią. Przynajmniej pare płacht pod kościołem stoi. Gdyby ideały katolickie zaczęli wcielali w życie to farę odwiedzać będą tylko turyści. I tak w tą stronę kościół zmierza.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę