Skoczne polki i oberki (video)

Skomentuj (10)

zobacz więcej (18)

Skoczne polki, oberki i walczyki w wykonaniu najlepszych kapel ludowych w Polsce zapraszały do tańca publiczność 44 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Kazimierskim Rynkiem w sobotę wieczór zawładnęły tańczące pary, kółka i węże, a śpiew było słychać nie tylko ze sceny.

Festiwal ożywił nieco smętny w tym roku Kazimierz. Kapele przez dzień cały organizowały jak zwykle samorzutnie minikoncerty w najróżniejszych zakątkach Miasteczka, by wieczorem przygrywać do tańca festiwalowej publiczności ze sceny. Ludowe rytmy – jak się okazuje na kazimierskim Rynku co roku – mamy we krwi, bo trudno ustać bez ruchu, gdy wokoło słychać walczyki, oberki, a zwłaszcza – polki.

 

Najbardziej podobają się nam te piosenki, które są nie tylko skoczne i taneczne, ale… i znane. W Kazimierzu w trakcie ludowej zabawy takich piosenek nie zabrakło, co pozwoliło publiczności być współuczestnikiem koncertu.

Zalecoł mi się oj z Pierzyn, oj z Pierzyn, oj z Pierzyn świniorz,
i co niedzielę tu do mnie, tu do mnie, tu do mnie przylozł.
I choć padało, choć było ślisko, to się przywlekło to świniorzysko,
i choć padało, choć było ślisko, to się przywlekło to świniorzysko.

Takie i inne ludowe pieśni wyśpiewywano razem z zespołami w sobotę wieczór w Kazimierzu.

Tańczono i śpiewano nie tylko zresztą na Dużym Rynku, ale i w nowym miejscu zaadaptowanym na potrzeby festiwalu – w jurcie na Małym Rynku, gdzie mimo późnej pory tańczyły nawet maluchy. W końcu jak wesele – to wesele!

Ukoronowaniem występów ludowych kapel był koncert zespołu Wałasi z Istebnej – tuż przed północą i kapeli Varsovia Manta – tuż po północy. Kto wie, kiedy usnął rozgorączkowany kazimierski Rynek?

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę