Król Kazimierz już czeka (video)

Skomentuj (2)

Monarcha nazywany krolem chłopów w pełnej gotowości czeka już  na Rynku na przyjęcie ludowych śpiewaków i kapel. 44 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbędzie się w dniach 25-27 czerwca w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Jest to najważniejszy, prestiżowy festiwal śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego celem jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru.

Impreza organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ma charakter konkursu. Repertuar prezentowany w poszczególnych kategoriach zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju.

W konkursie weźmie udział:
• 19 kapel ludowych,
• 12 instrumentalistów - solistów grających na tradycyjnych instrumentach,
• 24 śpiewaków – solistów,
• 29 zespołów śpiewaczych.

Podczas Festiwalu odbywa się także konkurs „Duży-Mały”, w którym mistrzowie -instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. W tym roku w tej kategorii swoich uczniów zaprezentuje 23 mistrzów.

Imprezy towarzyszące:

43 Targi Sztuki Ludowej – organizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie

Klub Festiwalowy „Tyndyryndy” organizowany przez warszawski Klub Tańca:
• w jurcie przy Małym Rynku przeznaczone dla dzieci:
- zajęcia muzyczne, czyli gry i zabawy przy muzyce tradycyjnej, nauka piosenek, tańce
- warsztaty rękodzielnicze pod nazwą tkajka - krajka nawiązujące do rzemiosła tradycyjnego, zabawy z nitką, wełną, koralikami, sznurkami
• w dawnej synagodze:
- warsztaty śpiewacze „Wniebogłosy” prowadzone przez artystów ludowych
- spotkania z artystami wiejskimi, uczestnikami Festiwalu
- koncert Weroniki Grozdew (śpiew) i Sylwii Świątkowskiej (fidel płocka)
- koncert Adama Struga „Nabożne i świeckie pieśni kurpiowskie”

W piątkowy i sobotni wieczór jurta przy Małym Rynku zaprasza wszystkich na warsztaty tańca i potańcówkę w ramach warsztatów Klubu Festiwalowego.

W sobotę, od godziny 20.00 organizatorzy zapraszają na zabawę ludową z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych oraz na koncert Kapeli WAŁASI i Zespołu Varsovia Manta.

W koncertach towarzyszących Festiwalowi wystąpią zagraniczni goście – ludowy zespół „Klapa Škrlet” z Kutiny (Chorwacja) oraz rodzinna kapela Laimute i Jonas Juškos z Rumšiškės (Litwa).

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Norberta Roztockiego „Kontrasty”.

 

źródło: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

 

 

 Zobacz również:

 

A tak bawiono sie w roku ubiegłym podczas XLIII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.  Czy było smutno?  Popatrzmy jeszcze raz.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę