Po raz czterdziesty i czwarty (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (20)

Ogrom deszczów, pył z wulkanów nie zniweczy naszych planów! Kazimierzu - królu drogi znów zapraszasz w swoje progi! - rozpoczął się 44 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Barwnym rozśpiewanym korowodem ludowi śpiewacy i muzycy wyruszyli na Rynek spod Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych po raz czterdziesty i czwarty rozpoczął się dziś przed południem.

 

Prawie 800 ludowych artystów z 12 województw zjechało do Kazimierza na 44 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Ponad setka muzyków to ludzie młodzi poniżej trzydziestego roku życia. Jak widać sztuka ludowa – której ochroną i popularyzacją zajmuje się festiwal kazimierski – ma się nie najgorzej…

W tym roku festiwal wychodzi do młodego pokolenia już nie tylko poprzez część konkursową „Duży – Mały” – w której udział biorą mistrzowie wraz ze swoimi uczniami, ale również poprzez działania klubu Tyndyryndy, który popularyzuje dawne wiejskie dziecięce gry i zabawy. W jurcie na Małym Rynku w ramach zajęć ”Kajka – krajka” maluchy mogą pobawić się przy muzyce, a także samodzielnie przygotować proste ludowe zabawki – wiatraczki, pajacyki, furkacze, które cieszyły dzieci w dawnych czasach.

W klubie Tyndyryndy prowadzone są także zajęcia dla dorosłych. W synagodze można poznać tajniki śpiewu białym głosem, czyli głosem naturalnym, jakim śpiewali nasi przodkowie - mocnym, głośnym, pełnym wyrazu, bez barier. Można obejrzeć projekcje filmowe czy wreszcie wysłuchać koncertów tradycyjnej muzyki ludowej z Mazowsza, szczególnie z regionu Kurpiów.

Wieczorami w jurcie warszawskie Stowarzyszenie "Dom Tańca" zaprasza na potańcówki – przygrywać będą ludowe kapele – najlepsze w Polsce, bo wyselekcjonowane w konkursach wojewódzkich.

Klub Tyndyryndy przy Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu działa już po raz trzeci. Program:

piątek 25 czerwca

jurta (przy Małym Rynku)
od 12.00 zajęcia i warsztaty dla dzieci (rękodzieło i muzyka tradycyjna) - m.in. Agnieszka Niwińska i Katarzyna Szurman
21.00 Dom Tańca - warsztat i potańcówka z udziałem muzyków tradycyjnych - uczestników Festiwalu

synagoga (zaułek we wschodniej pierzei Dużego Rynku)

14.00-16.00 -  spotkanie z artystami wiejskimi, uczestnikami Festiwalu
16.00-18.00 - warsztaty śpiewacze "Wniebogłosy" Agaty Harz
18.00-20.00 - "Jak uczyć (się) muzyki tradycyjnej?" - punktem wyjścia do dyskusji będzie idea Mazowieckiej Szkoły Muzyki Ludowej przedstawiona przez Bartosza Niedźwieckiego
20.00 - "Echo puszczy - pieśni kurpiowskie" -  koncert Weroniki Grozdew-Kołacińskiej (śpiew) i Sylwii Świątkowskiej (fidel płocka)
Recital o szczególnym charakterze, bo cały zbudowany na bardzo osobistej muzycznej refleksji nad kurpiowską pieśnią ludową. Głos – echo pradawnego śpiewu-wołania i wskrzeszone dźwięki tajemniczo porzuconego XIV-wiecznego instrumentu przywołują światy odległe, stare, a jednak bliskie, bo odkrywane wciąż na nowo i z całą świadomością ich wartości i piękna. Zabrzmią więc pieśni zasłyszane od „klasyków” puszczańskiego śpiewu jak również te „odczytane” z zapisów nutowych księdza Skierkowskiego, a całości dopełnią autorskie melodie skomponowane do oryginalnych kurpiowskich tekstów emigracyjnych oraz improwizowane impresje z muzyką Puszczy Kurpiowskiej w tle. Autorki recitalu znane są m.in. z zespołów Swoją Drogą, Village Kollektiv, Kapela ze Wsi Warszawa, Stilo.

sobota, 26 czerwca

jurta

od 10.00 zajęcia i warsztaty dla dzieci (rękodzieło i muzyka tradycyjna) - m.in. Agnieszka Niwińska i Katarzyna Szurman
20.00 Dom Tańca - warsztat i potańcówka z udziałem muzyków tradycyjnych - uczestników Festiwalu

synagoga

12.00-14.00 - warsztaty śpiewacze "Wniebogłosy" Agaty Harz
14.00-17.00 -  spotkania z artystami wiejskimi, uczestnikami Festiwalu
18.00 - spotkanie ze śpiewaczką kurpiowską Marianną Bączek z Bandyś k/Czarni
19.00 - "Nabożne i świeckie pieśni kurpiowskie" - koncert Adama Struga (śpiew oraz akordeon)
Adam Strug - śpiewak, poeta i kompozytor, znany przede wszystkim z solowej działalności, ale także z Kapeli Brodów czy współpracy z Antoniną Krzysztoń. Laureat wielu festiwali, m.in. OPPY, dwukrotnie zdobył pierwsze miejsce w kazimierskim konkursie. Zaśpiewa m.in. pieśni od swojego mistrza Jana Nasiadki z Mątwicy k/Nowogrodu.

Wstęp na spotkania, warsztaty oraz Dom Tańca wolny; koncerty biletowane (dla uczestników Festiwalu wstęp wolny).

Pomysł: Remigiusz Mazur-Hanaj. Realizacja: Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Agata Harz
Pomoc finansowa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

A na scenie na Dużym Rynku cały czas występują kapele, śpiewacy i instrumentaliści ludowi - laureaci przeglądów wojewódzkich, z których każdy ma nadzieję na zdobycie festiwalowej baszty - nagrody głównej. Z taką nadzieją przyjechała do Kazimierza także Krystyna Warkowska – Downarowicz, która zdobyła pierwszą nagrodę podczas ubiegłorocznego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. W Kazimierzu zaprezentowała XIX wieczne pieśni kresowe przekazane jej przez mamę. Wiązanka trzech utworów zawierała zarówno piosenki miłosne jak i pieśń dożynkową odwołującą się do tradycji tzw. tłoki – wspólnego żniwowania. W Kazimierzu cztery lata temu pani Krystyna zdobyła już II nagrodę wraz z zespołem śpiewaczym „Zaciszuki” z Węgorzewa. Czy i tym razem wyjedzie z Kazimierza z nagrodą? Wyniki konkursu – w niedzielę.

Fotoreportaż: Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę