Rozpoczynają się Letnie Koncerty Organowe

Skomentuj (4)

Przez dwa miesiące, w każdy sobotni wieczór w kazimierskiej farze odbywać się będą wyjątkowe koncerty. Pierwszym gościem tegorocznych Letnich Koncertów Organowych będzie Julian Gembalski. Koncert już 5 lipca.

Tegoroczne koncerty organowe pod nową nazwą Letnie Koncerty Organowe rozpoczną się w najbliższą sobotę, 5 lipca. W kazimierskiej Farze wystąpi Julian Gembalski. Koncert poprowadzi Jan Popis. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 19.30. Wstęp wolny.

Julian Gembalski
urodził się w 1950 roku w Siemianowicach Śląskich. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, ukończył też kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen, w Belgii oraz dalsze studia w Paryżu, pod kierunkiem Andre’a Isoira i Michela’a Chapuisa (organy) oraz Jeana Saint-Arromana (muzykologia). 

Obecnie prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia i telewizji. Jest laureatem pierwszych nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze. Julian Gembalski jest również profesorem na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni, zaś od wielu lat jest Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowo – Wschodniej Muzeum Organów.

Co usłyszymy podczas sobotniego koncertu? Między innymi: utwory z Krakowskiej Tabulatury Organowej oraz „O lux beata Trinitas” i “Fantasia w manierze echa” - Jan Pieterszoon Sweelinck, “Fuga Prima” - Bernhard Schmidt, “Praeambulum, Fugue, Finale tertii toni” - Franz.Xaver A.Murschhauser, „Suita per organo historico” - Julian Gembalski.
 
Program Letnich Koncertów Organowych 2014:

5 lipca, godz. 19.30
Julian Gembalski – organy
Prowadzenie: Jan Popis
 
12 lipca, godz. 19.30
Hanna Dys – organy
Prowadzenie: Paweł Kasjan
 
19 lipca, godz. 19.30
Gianfranco Nicoletti (Włochy) – organy
Prowadzenie: Paweł Kasjan
 
26 lipca, godz. 19.30
Maciej Zakrzewski – organy
Prowadzenie: Paweł Kasjan
 
2 sierpnia, godz. 19.30
Dan Lönnqvist (Finlandia) – organy
Urszula Mizia – wiolonczela
Prowadzenie: Paweł Kasjan
 
9 sierpnia, godz. 19.30
Michal Novenko (Czechy) – organy
Prowadzenie: Paweł Kasjan
 
16 sierpnia, godz. 19.30
Krzysztof Urbaniak – organy
Prowadzenie: Jan Popis
 
23 sierpnia, godz. 19.30
Federica Iannella (Włochy) – organy,
Silvio Celeghin (Włochy) – organy
Prowadzenie: Jan Popis
 
Kierownictwo artystyczne:  prof. Roman Perucki. 

Koncerty muzyki organowej w kazimierskiej Farze odbywają się od 1972 roku, zapoczątkował je polski organista Feliks Rączkowski.

Organizatorzy Letnich Koncertów Organowych: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła,  Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara oraz Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Janico Powolny
  Janko M - protestu nie bedzie, protest dotyczacy wystawy przybral taka forme gdyz jeden kazimierski malarz nie zostal na nia zaproszony (prywatnie bliski pani protestance z piekna twarza), w ramach planu alternatywnego pod studnia beda koncerty na cyji....
 • Skrzypek z Dachu
  Jako plan B proponuję koncerty organkowe na murku nad Wisłą. Marna to alternatywa, ale zawsze coś.
 • pijany znad Grodarza
  To bedą bilety?. Idz precz, siło nieczysta.
  @ Janko M. Jesli już, to na Małym Rynku.
 • janko m
  A jest jakiś plan B?
  Tak na wypadek, jakby się okazało,fara jest Domem Bożym przeznaczonym do modlitwy, a nie promowania, ba,zarabiania przez muzyków pieniędzy.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę