Rocznica Krwawej Środy

67 lat temu hitlerowcy w Kazimierzu i jego okolicach przeprowadzili akcję pacyfikacyjną, w wyniku której stracono na miejscu co najmniej 140 osób, a drugie tyle uwięziono. W środę 18 listopada  w Kazimierzu i Bochotnicy odbędą się uroczystości rocznicowe ku czci ofiar tamtych dni, które przeszły do historii jako „Krwawa Środa”.

W 67. rocznicę tragicznych wydarzeń "Krwawej Środy" w środę 18 listopada o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza św. w klasztorze reformatów w Kazimierzu Dolnym w intencji pomordowanych. Nastepnie władze miasta z burmistrzem Grzegorzem Dunią, uczniowie miejscowych szkół z towarzyszeniem pocztów sztandarowych przejdą pod pomnik poległych w obronie Ojczyzny, gdzie złożą wieńce i wiązanki.

18 listopada mieszkańcy wsi Bochotnica, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bochotnica z prezesem Rafałem Suszkiem, rŚroda 18 listopada to Środaadni – zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 67. rocznicę tragicznych wydarzeń w Bochotnicy. Uroczystości odbędą się ok. godz. 17.00 pod pomnikiem ofiar „Krwawej Środy” obok budynku OSP, a następnie przy odnowionym niedawno postumencie, znajdującym się u podnóża zamku, przywodzącym na pamięć wymordowanie przez okupantów w dniu 24 listopada całej rodziny Grzegorczyków. Inicjatorami odnowy postumentu byli prezes OSP - Andrzej Plewicki, Sołtys - Edwarda Skocz, Radny Gminy KD - Piotr Guz i Prezes Bochotnickiego Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego - Rafał Suszek.

 

Dorota Szczuka

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę