W intencji ofiar Krwawej Środy

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

W klasztorze ojców reformatów jak co roku uczczono pamięć ofiar Krwawej Środy. 68 lat temu od 18 do 24 listopada 1942 r. w Kazimierzu i okolicach zginęło około 140 osób, ponad 300 zostało uwięzionych.

W uroczystościach rocznicowych ku czci ofiar Krwawej Środy wzięli udział członkowie rodzin pomordowanych w 1942 r., przedstawiciele władz miasta i kazimierskich instytucji, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy Kazimierza.

Mszę św. celebrowaną przez ojca gwardiana Edwina Kozickiego, w czasie której modlono się nie tylko za ofiary Krwawej Środy, ale również za ich oprawców, poprzedziło wystąpienie dr Aliny Gałan z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie poświęcone wydarzeniom Krwawej Środy na Powiślu. Spotkanie połączone było z promocją książki "Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie w latach 1944-1999”, której jeden z rozdziałów poświęcony jest wydarzeniom kazimierskim.

Po mszy św. pod murami klasztoru w kazimierskim miejscu pamięci złożono wiązanki kwiatów. W czasie okolicznościowych przemówień zwracano uwagę na potrzebę odnowienia pomnika ku czci ofiar tamtych dni. Tegoroczne obchody rocznicowe zorganizowała akcja Katolicka w Kazimierzu Dolnym.

W czasie tzw. Krwawej Środy w Kazimierzu i okolicy w dniach od 18 do 24 listopada 1942 r. ponad 300 osób zostało uwięzionych, a około 140 zamordowano: w Zbędowicach – 88 osób, w Bochotnicy 22 osoby, w Parchatce – 16, we Włostowicach – 12 osób, w Kazimierzu  - 12 lub 17 osób. Więcej na ten temat można przeczytać w 4 numerze Brulionu Kazimierskiego w artykule Z. Mańkowskiego „Krwawa Środa na Powiślu”.

 

Fot. Katarzyna Ponikowska

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • bliżniak
    Urodziłam się w Kazimierzu. Pamiętam jak moi dziadkowie opowiadali mi o krwawej środzie jaką urządzili niemieccy żołnierze. Zaprowadzili mnie na cmentarz i pokazali mogiły pomordowanych, które znajdowały się w tzw. nowej części cmentarza. Pochowano tam po kilka osób z jednej rodziny. Bardzo się cieszę, że dziś również wspomina się ten tragiczny okres i, że młodzi ludzie o tym słyszą. Ta pamięć należy si,ę pomordowanym. Ja będąc w Kazimierzu mówiłam i pokazałam mogiły moim dzieciom i wnukom.bliżniak

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę