Krwawa Środa

Skomentuj (10)

zobacz więcej (7)

Łucjan Pałka, Mieczysław Gardecki, Edmund Załuski, Stefan Zdanowski... to dopiero początek listy ofiar "Krwawej Środy"- akcji mającej na celu likwidację lokalnego ruchu oporu podczas II wojny światowej. W czwartek 18 listopada minęła 62 rocznica tych wydarzeń.
Rankiem 18 listopada 1942 r. Niemcy zablokowali teren od wsi Parchatka przez Bochotnicę, Kazimierz, Cholewiankę, aż po Rogów. Nastąpiły liczne aresztowania i mordy. Apogeum przypadło na 22 listopada – we wsi Kolonia Zbędowice ginęły nawet kobiety i niemowlęta, spalono wiele zabudowań gospodarczych. Zabitych pośpiesznie grzebano, a aresztowanych wywożono do obozów koncentracyjnych. W Bochotnicy 24 listopada zamordowano całą rodzinę Grzegorczyków.

Sprawcami masakry byli żandarmi z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 batalionu Ostlegionów rekrutowanego z żołnierzy Armii Czerwonej więzionych w obozach jenieckich, którzy zdecydowali się na kolaborację.

Wydarzenia „Krwawej Środy” upamiętnia pomnik znajdujący się przy Klasztorze Ojców Franciszkanów – Reformatorów. Na murach klasztoru wyryto nazwiska poległych.

W Koloni Zbędowice znajduję się cmentarz ofiar i poświęcony im pomnik, a w Bochotnicy na wzgórzu pod zamkiem kamień upamiętniający tragiczne losy rodziny Grzegorczyków.

Obchody rocznicy rozpoczną się Mszą Św. o godz. 10.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów – Reformatorów.

Wiele o wydarzeniach "Krwawej Środy" można znaleźć w ostatnim numerze Brulionu Kazimierskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • XXX
  Ta, walczyli. Jak tak "dzielnie" walczyli, to co się nimi stało po przejściu do AK? Większość zginęła bynajmniej nie w walce z Niemcami.
 • małgosia
  mord to tragiczny wypadek na koloni. został tam dom w połowie zniszczony a w lasach zbędowickich groby partyzantów którzy dzielnie walczyli za polskę.
 • dzik
  A, i Zbędowice to nie żadna krwawa środa, bo to było w niedzielę.
 • dzik
  Rzecz w tym, że w wersji elektronicznej tego nie ma nigdzie. Możesz znaleźć u Filipowskiej w redakcji, w bibliotece miejskiej w Puławach albo u Korczyńskiej w bibliotece rolniczej. Tam też możesz znaleść książeczkę Olka Lewtaka.
 • Ronin (gość)
  Witam...
  Czy przedmówca mógłby mi dostarczyć link do tego artykułu o bandzie????
 • dzik (gość)
  Jak czytam o tym, że banda Płatka to ruch oporu, to mi się siekiera w kieszeni otwiera. Ci "partyzanci" ukradli mojej babci swinię. Autorzy pewno nie byli na okolicznych wsiach, tam pojechać i popytać. W /Zbędowicach co 5 lat jest msza na cmentarzu, ale nigdy nie było nikogo od Płatka kiedy zyli. Do poczytania polecam broszurkę Lewtaka i artykuł w Gazecie Puławskiej z 2002 roku, tam jest prawda
 • VINCI
  do mojej poprzedniej wypowiedzi:
  sorry, sorry, sorry!!! oczywiście pamiętamy o 18 listopada
  (roztargnienie to chyba jednak moja druga natura)
 • VINCI
  Bardzo dobrze, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie uległa zatarciu i dobrze, że tę pamięć przekazuje się najmłodszemu pokoleniu. Tragedia ta dotknęła również moją rodzinę - zamordowany został mój wujek a jego żona bardzo ciężko ranna. Chociaż obydwoje nie pochodzili z Kazimierza, ciotka pozostała w Kazimierzu "do końca swoich dni", tj. do1964r. O 18-tym października 42r. zawsze pamiętamy (chociaż wtedy nie było mnie jeszcze na świecie)
  CHWAŁA PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ZGINĘLI!
  Ukłon dla strażników pamięci
 • Kazimierzanka (gość)
  Gratulacje dla młodzieży z Liceum Oółnokształcącego, kóra uświetniła obchody 62 rocznicy Krwawej Środy pięknie przygotowanym programem poetyco-muzycznym.

  Nie możemy zapomnieć o tych wydarzeniach!
 • Mieszkanka (gość)
  Chwała strażnikom pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Piękne i znakomite techniczne zdjęcie w złotej tonacji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę