Retrospektywa Carla Dreyera

zobacz więcej (6)

Mimo iż w Polsce Carl Theodor Dreyer nie jest powszechnie znanym reżyserem, miał ogromny wpływ na rozwój światowego kina. Podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mamy okazję zapoznać się z filmami tego artysty.

Carl Theodor Dreyer to duński reżyser filmowy, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii kina. Urodził się 3 lutego 1889 roku w Kopenhadze, a zmarł 20 marca 1968 roku. Artysta był nieślubnym, wcześnie osieroconym dzieckiem. Rodzina, która go następnie adoptowała, wywarła na niego ogromny wpływ swoim żarliwym luteranizmem.

4 sierpnia o godzinie 16 w Cafe Kocham Kino odbyła się konferencja z udziałem gości z Duńskiego Instytutu Filmowego oraz Marii Kurnatowskiej – krytyka filmowego i Tadeusza Szczepańskiego – historyka filmu, krytyka i kulturoznawcy. Tematem spotkania była oczywiście trwająca na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi retrospektywa filmów Carla Th. Dreyera. Rozmawiano o jego filmach, życiu osobistym i religii, która miała wielkie dla niego znaczenie. Dreyer bowiem był jednym z najbardziej religijnych twórców w historii kina, ale nieortodoksyjnym w stosunku do żadnej doktryny – stałym wątkiem jego filmów jest sprzeciw wobec ustanowionych instytucji i konwencji religijnych. Co najmniej kilka jego filmów (Męczeństwo Joanny d'Arc, Wampir, Słowo) uznawanych jest za przełomowe w historii kina.
Podczas spotkania próbowano odgadnąć, dlaczego tworzył właśnie takie filmy, dlaczego interesowała go ta tematyka. Goście polscy, jak i duńscy zgodnie uznali, że największy wpływ na jego twórczość miało trudne życie osobiste, w tym dzieciństwo.

- Dreyer dopiero w wieku 19 lat poznał prawdę o swoim pochodzeniu – mówi Tadeusz Szczepański. – Udał się wtedy do Szwecji, odnalazł matkę i jej siostrę, ale przez całe swoje dalsze życie skrywał tajemnicę swego pochodzenia.

Jak twierdzi Szczepański, te wszystkie wydarzenia, ta wiedza o zawiłej przeszłości spowodowała, że Dreyer był w pewnym stopniu upośledzony.

- Poprzez to upośledzenie, które on odczuwał, odznaczał się wielką empatią dla ludzi upośledzonych, w jakiś sposób bojkotowanych – tłumaczy Tadeusz Szczepański. – Miało to podłoże psychologiczne, głęboko osobiste. Stąd ta jego fascynacja narodem żydowskim.

Dreyer pozostawił po sobie 14 filmów pełnometrażowych, 9 krótkometrażowych, liczne scenariusze, zapiski i nieskończony projekt, nad którym pracował 30 lat. Na tegorocznym festiwalu zaprezentowanych zostanie łącznie szesnaście tytułów tego nietuzinkowego twórcy. Filmy długometrażowe: “Gertrud”, “Męczeństwo Joanny d’Arc” (La Passion de Jeanne d’Arc), “Michael”, “Napiętnowani” (Die Gezeichnete), “Pewnego razu” (Der var engang), “Słowo” (Ordet), “Wampir” (Vampyr) oraz “Wdowa po pastorze” (Prästänkan).

W bloku krótkometrażowym zobaczyć można
: “Dobre matki” (Mødrehjælpen), “Oni dopędzili prom” (De nåede far gen), “Duński kościół wiejski” (Landsbykirken), “Most Storstrøm” (Storstrømsbroen),  “Thorvaldsen”, “Walka z rakiem” (Kampen mod kræften), “Woda na wsi” (Vandet på landet) oraz “Zamek w zamku” (Et slot i et slot | Krogen og Kronborg).

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę