Niezależność znów w cenie! (video)

Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych rozwiązany. Nagrodzone filmy obejrzymy 8 sierpnia o 14:00 w Małym Kinie. Znane są już wyniki Plebiscytu Publiczności. "Bikiniarze" zdetronizowani. "Sekret jej oczu" poza pierwszą trójką. Największym uznaniem cieszyły się dokumenty.

Do Niezależnego Jury, które ocenia filmy, wybieramy 20 osób spośród festiwalowej publiczności z założeniem, że są spoza branży filmowej. W ten sposób umożliwiamy widzom uczenie się odpowiedzialnej oceny. Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych ma również za zadanie umożliwić studentom szkół filmowych i amatorom zaprezentowanie prac przed szerszą publicznością.


Konkursowe filmy spływały przez pół roku. Nabór zakończył się 10 czerwca. W konkursie zostały pokazane fabuły, dokumenty i animacje, których czas nie przekracza 60 minut, wyprodukowane w 2010 lub 2009 roku w przypadku, gdy film jest polską premierą.


Oto wybory Niezależnego Jury:


•  CIEMNEGO POKOJU NIE TRZEBA SIĘ BAĆ reż. Kuba Czekaj - Nagroda Główna (3000 pln) za dojrzałość spojrzenia, niesamowity pomysł na opowieść, magiczną scenografię i świetną realizację.


Film jest opowieścią o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu bacznej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice.

 

•  8 HISTORII (KTÓRE NIE ZMIENIŁY ŚWIATA) reż. Ivo Krankowski - Wyróżnienie (1000 pln) za ciekawe portrety, optymizm i wizję przeszłości lepszą niż teraźniejszość.


To historia ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń. Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata.

 

•  JUTRO MNIE TU NIE BĘDZIE reż. Julia Kolberger - Wyróżnienie (1000 pln) za zdjęcia i fenomenalny popis aktorski.

 

Film opowiada o trzydziestoletniej Marcie ma dosyć mieszkania ze swoją zaborczą matką i próbuje się wyrwać z tej toksycznej relacji.


Nagrody ufundował Bank BGŻ.

Blok nagrodzonych filmów zostanie wyświetlony w niedzielę 8 sierpnia o 14:00 w Małym Kinie.


Wyniki Plebiscytu Publiczności.


Najwięcej głosów widzów zebrał film Gra cieniem. Rzecz o Antonim Corbijnie (4.80) pokazywany w ramach sekcji „Muzyka. Moja Miłość”. U Josha Whitemana na temat tytułowego artysty wypowiadają się przyjaciele – Bono, David Gahan, Michael Stipe. Oprócz ich refleksji w dokumencie znalazło się również miejsce na wzmianki o mniej znanych wydawnictwach. Jednym z nich jest album „A.Somebody, Strijen, Holland”, gdzie Corbijn umieścił serię nietypowych autoportretów.

W zupełnie inną podróż zabrała nas Lucy Walker.4.76 głosów zebrał jej dokument Śmietnisko. Reżyserka pokazała ludzi, którzy życie na największym  na świecie wysypisku śmieci potrafili zamienić w artystyczne zmaganie o własną godność. Śmietnisko doceniła nie tylko publiczność na Dwóch Brzegach, ale też w Sundance i Berlinie, gdzie film również otrzymał nagrodę widzów.


Trzecie miejsce w tegorocznym plebiscycie zajął Film Zamknięcia Festiwalu - Czeski błąd (4.69). W idealnym świecie Ona i On żyliby razem długo i szczęśliwie, ale u Jana Hrebejka zamiast sielanki mamy pułapkę tajemnic i niedomówień.


W Plebiscycie Publiczności wzięły udział filmy pełnometrażowe (powyżej 60 minut), prezentowane w ramach sekcji „Świat pod namiotem”, „Dokument”, „Muzyka, moja miłość” i filmy z sekcji retrospektywnych i specjalnych, o ile nie miały jeszcze oficjalnej polskiej kinowej premiery i zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Na zakończenie Festiwalu jeden z losowo wybranych widzów, który brał udział w Plebiscycie wygrał zaproszenie na Festiwal Filmowy do Wenecji 2010, które zostało ufundowane przez EPELPOL – dystrybutora m.in. Filmu Otwarcia 4 edycji Festiwalu Sekret jej oczu.

 

Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę