Poznaj Kazimierz Witkiewicza i Sicińskiego

Skomentuj (5)

zobacz więcej (12)

Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego proponuje poznanie Kazimierza od strony dokonań dwóch wielkich architektów, którzy wpłynęli na kształt Kazimierza: Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego.

Inauguracja nowego szlaku turystycznego po Kazimierzu śladami projektów : Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego miała miejsce w piątek 19 października. Spacer rozpoczął się na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ulicy Nadwiślańskiej i był dedykowany szkole i jej uczniom z okazji stulecia istnienia placówki założonej w 1918 r. i zaprojektowanej przez Jana Koszczyca Witkiewicza. Niektóre budynki powojenne tej szkoły wykonał z kolei Karol Siciński, nic więc dziwnego, że tu właśnie rozpoczyna się szlak.  

Uczestnicy spaceru zobaczyli na trasie dawną łaźnię miejską, remontowaną właśnie jak i w czasach Witkiewicza kamienicę Celejowską, studnię w rynku i sam rynek,  a także Mały Rynek i dom Sicińskiego na ulicy Krzywe Koło, którą ktoś oznaczył „Zaczarowane Krzywe Koło”. Wszystkie te miejsca omówione zostały pod kątem działań Witkiewicza lub Sicińskiego.

- Wydawało mi się przez tyle lat pracy w Kuncewiczówce, że niewielu ludzi przyjeżdżających do Kazimierza zna nazwisko Karola Sicińskiego, według projektu którego powstała Kuncewiczówka – mówi o początkach pracy nad szlakiem Karolina Oleksiewicz z Kuncewiczówki.

A nie można przecież mówić o Sicińskim bez Witkiewicza. Obaj wywarli duży wpływ na formę dzisiejszej zabudowy Miasteczka i ukształtowanie jego architektonicznego fenomenu.

Podczas spaceru wykorzystywane były dawne zdjęcia i ryciny, które pokazywały ogrom zmian, jakie się dokonały w Kazimierzu dzięki obu tym architektom. Oprowadzająca koncentrowała się głównie na centrum Miasteczka, ale nie jest wykluczone rozszerzenie szlaku w zależności od sugestii grupy. Muzeum zwraca się także do wszystkich, którzy chcieliby opowiedzieć o Sicińskim czy Witkiewiczu rzeczy dotąd nieopublikowane, do kontaktu z Muzeum Nadwiślańskim kuncewiczówka@mnkd.pl

Szlak Jan Koszczyc-Witkiewicz i Karol Siciński to kolejna po Szlaku Kucewiczów propozycja Muzeum Nadwiślańskiego do zwiedzania Kazimierza.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę