Poznaj Kazimierz Witkiewicza i Sicińskiego

Skomentuj (5)

zobacz więcej (12)

Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego proponuje poznanie Kazimierza od strony dokonań dwóch wielkich architektów, którzy wpłynęli na kształt Kazimierza: Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego.

Inauguracja nowego szlaku turystycznego po Kazimierzu śladami projektów : Jana Koszczyca Witkiewicza i Karola Sicińskiego miała miejsce w piątek 19 października. Spacer rozpoczął się na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ulicy Nadwiślańskiej i był dedykowany szkole i jej uczniom z okazji stulecia istnienia placówki założonej w 1918 r. i zaprojektowanej przez Jana Koszczyca Witkiewicza. Niektóre budynki powojenne tej szkoły wykonał z kolei Karol Siciński, nic więc dziwnego, że tu właśnie rozpoczyna się szlak.  

Uczestnicy spaceru zobaczyli na trasie dawną łaźnię miejską, remontowaną właśnie jak i w czasach Witkiewicza kamienicę Celejowską, studnię w rynku i sam rynek,  a także Mały Rynek i dom Sicińskiego na ulicy Krzywe Koło, którą ktoś oznaczył „Zaczarowane Krzywe Koło”. Wszystkie te miejsca omówione zostały pod kątem działań Witkiewicza lub Sicińskiego.

- Wydawało mi się przez tyle lat pracy w Kuncewiczówce, że niewielu ludzi przyjeżdżających do Kazimierza zna nazwisko Karola Sicińskiego, według projektu którego powstała Kuncewiczówka – mówi o początkach pracy nad szlakiem Karolina Oleksiewicz z Kuncewiczówki.

A nie można przecież mówić o Sicińskim bez Witkiewicza. Obaj wywarli duży wpływ na formę dzisiejszej zabudowy Miasteczka i ukształtowanie jego architektonicznego fenomenu.

Podczas spaceru wykorzystywane były dawne zdjęcia i ryciny, które pokazywały ogrom zmian, jakie się dokonały w Kazimierzu dzięki obu tym architektom. Oprowadzająca koncentrowała się głównie na centrum Miasteczka, ale nie jest wykluczone rozszerzenie szlaku w zależności od sugestii grupy. Muzeum zwraca się także do wszystkich, którzy chcieliby opowiedzieć o Sicińskim czy Witkiewiczu rzeczy dotąd nieopublikowane, do kontaktu z Muzeum Nadwiślańskim kuncewiczówka@mnkd.pl

Szlak Jan Koszczyc-Witkiewicz i Karol Siciński to kolejna po Szlaku Kucewiczów propozycja Muzeum Nadwiślańskiego do zwiedzania Kazimierza.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Licencja
  Szlakiem architektów oprowadzają przewodnicy od lat.
 • spec od turystyki
  Potrzebny jest przewodnik po szlaku w wersji papierowej i elektronicznej a także logo szlaku umieszczone na obiektach architektury.
 • xxx
  Człowieku, czytaj przynajmniej to, co komentujesz!
  • Harry
   skoro nie potrafisz odczytac ironii---to juz nie jest moj problem...
 • Harry
  jezleli to ten sam sicinski(wladyslaw)co uzyl jako pierwszy Liberum Veto...to ja gratuluje poczucia humoru !!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę