Powstaje Dziadowska planszówka

W Kazimierzu powstaje Dziadowska Gra Planszowa Tur de Kazimierz Dolny oparta o piosenki zespołu Dziady Kazimierskie. Premiera w lipcu podczas Kazimiernikejszyn.

Autorką Dziadowskiej Gry Planszowej Tur de Kazimierz Dolny jest Anna Śniechórska – Janik właścicielka Knajpy Artystycznej, która jest wydawcą planszówki.

- Pomysł na zrobienie tej gry – Sergiusza Odorowskiego i mój – powstał 6 lat temu, sama gra powstała 4 lata temu i od tamtej pory leżała w szufladzie. Teraz na wiosnę do niej wróciłam.

Dziadowska Gra Planszowa Tur de Kazimierz Dolny to planszowa gra przygodowa oparta na tekstach Dziadów Kazimierskich. Zawiera planszę, instrukcję, 2 kostki i 30 kart aktywnych w grze.

- Gra polega na tym, że zapraszamy naszych graczy do odwiedzenia Kazimierza Dolnego. Będziemy zwiedzać Kazimierz i okolice, a pomagać nam w tym będą karty, które będziemy losować. Na przykład karta „Trzy Krzyże” – cytując Dziady Kazimierskie: „Chcesz być nich jak najbliżej” – przenosi nas na planszy na Krzyżówkę. Posiadając tę kartę, można odjąć 1 oczko od danego rzutu.
Nie wszystkie karty opatrzone są cytatem z tekstów Dziadów Kazimierskich. Nie wszystkie też przedstawiają kazimierskie miejsca.

- Niekiedy pojawiają się postacie, które są obecne w piosenkach Dziadów Kazimierskich, na przykład Ezechiel Taub, klezmerzy czy Cyganka, która prosi o farta. Niekiedy – takie kazimierskie klimaty, jak kundel kazimierski, banany z Plebany czy studnia, która spełnia życzenia. A to jedna z moich ulubionych kart – Czarny kot – anarchy in The Kazimierz Dolny – która przesuwa pionek o 2 pola do przodu.

Autorem rysunków do Dziadowskiej Gry Planszowej Tur de Kazimierz Dolny jest Ryszard Dąbrowski, polski scenarzysta i rysownik komiksowy, autor cyklów o Likwidatorze i Redaktorze Szwędaku, miłośnik okolic Kazimierza Dolnego i fan Dziadów Kazimierskich.

- Dąbrowski, co charakterystyczne dla twórców osadzonych w tradycji undergroundu, obserwuje i komentuje w sposób bezlitosny dla elit rządzących, obecną polską rzeczywistość. Jest w tej materii nie lada specem, a przerysowania, które stosuje, przez wielu czytelników odbierane są jako realne, a nie karykaturalne przedstawienie współczesnej Polski. Stąd w dużej mierze bierze się identyfikacja odbiorców z treściami zawartymi w komiksach Dąbrowskiego – czytamy na portalu www.komiks.gildia.pl.

Tym bardziej ciekawe, jaki obraz Kazimierza zobaczymy w Dziadowskiej Grze Planszowej Tur de Kazimierz Dolny.

Gra adresowana jest do odbiorców w każdym wieku.

- Mój syn grał w wersję prototypową trzy lata temu - miał wtedy niecałe 6 lat – i świetnie mu się grało – mówi Anna Śniechórska – Janik. – Natomiast dorosły, który zna twórczość Dziadów Kazimierskich i drugie dno niektórych tekstów, też będzie się świetnie bawił, ale na zupełnie innej płaszczyźnie.

Premiera Dziadowskiej Gry Planszowej Tur de Kazimierz Dolny planowana jest już w lipcu podczas Kazimiernikejszyn. Odbywać się będzie po dwóch brzegach Wisły. Główna jej część odbędzie się 20 lipca w sobotę podczas koncertu Dziadów Kazimierskich w Janowcu. Grze towarzyszyć tam będą specjalne koszulki i inne gadżety promocyjne. W Mięćmierzu w Galerii Klimaty odbędzie się wystawa oryginalnych rysunków do gry autorstwa Ryszarda Dąbrowskiego. Natomiast w Kazimierzu w Knajpie Artystycznej już od początku festiwalu Kazimiernikejszyn, czyli od 17 lipca będzie można nabyć grę w przedsprzedaży.

- Obecnie gra jest w drukarni. To już końcówka jej produkcji – mówi Anna Śniechórska – Janik.

W grze oprócz 30 kart aktywnych jej nabywcy znajdą jeszcze kartę – niespodziankę.

- To bonusowa karta zniżkowa – Karta Stałego Dziada do Artystycznej – mówi Anna Śniechórska – Janik. – Taką kartę będzie można nosić w portfelu jak kartę kredytową. Każda gra będzie uprawniała do stałej zniżki w Knajpie Artystycznej.

Ekipa pracująca przy produkcji Dziadowskiej Gry Planszowej Tur de Kazimierz Dolny":
Klimat i fragmenty piosenek użytych w grze: Dziady Kazimierskie
Twórca ilustracji: Ryszard Dąbrowski #Likwidator
Sklad: Rafał Stós
Korekta: Ola Rogalewicz
Koordynator: Sergiusz Odorowski
Wydawca: Knajpa Artystyczna
Pomysł, redakcja i realizacja: Anna Śniechórska - Janik, Knajpa Artystyczna

Skomentuj


Mapa

Restauracje

KNAJPA ARTYSTYCZNA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę