Ponad 24 tysiące z aukcji na mur

Skomentuj (14)

zobacz więcej (19)

Ponad 250 osób bawiło się na II Letnim Balu Charytatywnym zorganizowanym wspólnie przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Kazimierską Konfraternię Sztuki. Dochód z imprezy – ponad 24 tysiące zł – przeznaczony zostanie na remont muru klasztoru ojców reformatów.

- W Kazimierzu jest ten szczególny - nigdzie indziej nie spotykany przypadek – że uratowany zegar – uruchomiony – pokazuje czas, który… stoi w miejscu. A tak naprawdę posuwa się – nie linearnie, ale w linii koła. Tak więc tradycja w Kazimierzu jest miejscem, w którym dzieje się współczesność, a nie odwrotnie, dlatego myślę, że ten bal za kilkadziesiąt lat będzie kolejnym, ale ciągle będzie tym samym balem, którego celem będzie Kazimierz, jego potrzeby i jego piękno – powiedział podczas otwarcia II Letniego Balu Charytatywnego w Kazimierzu Dolnym prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Waldemar Odorowski, nawiązując do inicjatywy I Balu – restauracji zegara na Farze. Zaznaczył przy tym, że kazimierscy malarze zawsze chętnie włączają się w inicjatywy na rzecz Miasteczka.

- Jacek Kaczmarski, śpiewając „A mury runą”, chyba nie przewidział skutków swojego śpiewania – zażartował Waldemar Odorowski. - Ten mur – mur klasztorny – runął, a przecież nie po to, aby go nie odbudować. Trudno dzielić mury na słuszne i niesłuszne, ale rzeczywiście są mury, które dzielą, i te, które łączą. Mur klasztorny oddziela przestrzeń sakralną od przestrzeni cywilnej, ale tak naprawdę on był zawsze zwornikiem społeczności kazimierskiej. Chcielibyśmy, aby tak było nadal, żeby te dwie sfery były ze sobą ściśle połączone.

Zanim rozpoczęły się tańce, przeprowadzono aukcję 35 obrazów ofiarowanych przez kazimierskich artystów. Najdrożej wylicytowano obraz Tadeusza Michalaka „Rynek w Kazimierzu Dolnym z natury wiosną 1999 r. narysowany”, który kupiono za 1900 zł. O sto złotych przebił on obraz Franciszka Maśluszczaka „Człowiek z innych czasów”. Sprzedano wszystkie obrazy, a także 5 kolekcjonerskich banknotów – dar Narodowego Banku Polskiego z autografami prezesa NBP – Sławomira Skrzypka oraz nalewki, biżuterię artystyczną, albumy i filmy z autografami twórców.

- Możemy razem coś wspólnie dobrego zrobić, żeby nasz Kazimierz jeszcze bardziej wypiękniał, a przy tym miło spędzić czas – mówił podczas ceremonii otwarcia balu Włodzimierz Otulak – prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. I tak też się stało. Obrazy na cel szczytny zlicytowano, a zabawa przy muzyce kapeli „Dwa Księżyce” zakończyła się grubo po północy.

Inicjatywa dwóch stowarzyszeń kazimierskich zbiega się w czasie z inicjatywą samego klasztoru franciszkanów, który na remont muru klasztornego od strony Plebanki ubiega się o fundusze unijne. Jest więc nadzieja, że pieniądze zebrane podczas II Letniego Balu Charytatywnego w Ogrodach Dworu Michalaków razem ze środkami unijnymi wystarczą na ten remont i wkrótce mur – podobnie jak zegar na Farze – zostanie przywrócony Miasteczku.

 

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (14)

 • Ewita
  Nie, ja się tylko przyglądam tej dyskusji i zastanawiam się, co z tego wyniknie. Mam nadzieję, ze samo dobro;-)
 • fandusigroszy
  A co Ewitko? Ty tez potraktowalas ta imprezke jak PCHLI TARG i zdobylas widoczek w cenie samej ramki? Gratuluje braku poczucia przyzwoitosci. Niech zyja kazimierskie cwaniaczki!!!
 • Ewita
  Liczykrupa i Janson na następnym balu i następnej licytacji wylicytują sumę za obraz taką, że pokryje wszelkie wydatki na kolejny cel charytatywny. Organizatorzy liczą na Was, pamiętajcie :-)
 • liczykrupa
  250 osób - wstęp 50 daje 12,500; dwa obrazy 3700; banknoty i bibeloty ca 3000; razem 19200, czyli za 4800 sprzedano 33 obrazy co daje przeciętną 145 złotych za obraz; czyli teza iż wielu nabywców podlicytowalo tak by kupić taniej niż gdyby od artystów przyszło z palca nie wyssana, tak się wydaje jako organizującemu imprezy zbierające na cel, dochód ca 50 tys można by uznać przy takiej frekwencji elit za przyzwoity, a tak to lekka porażka, nie zapraszać na przyszłość dusigroszy...
 • Janson
  Zaiste zadziwiająca impreza, cel szczytny, organizatorzy się postarali, malarnia dala obrazy a i inne rzeczy jeszcze były, wstęp płatny, a w sumie efekt mizerny; czemu to tak się pytam, i dochodzę do wniosku o słabej kondycji elit, finansowej i mentalnej, chyba nikomu do głowy nie przychodzi iż uczestnictwo w takiej aukcji to nie nabywanie rzeczy poniżej ich wartości a powyżej i to grubo, przedmiot na aukcje darowany jest tylko pretekstem do licytacji, i w tym jest s4ns zabawy, przychodzi się dać na cel a przedmiot jest pamiątka, a tu widzę krętactwo by się opłaciły wydatki. Wstyd bywalcy i elity, brawo dla organizatorów (trochę krótkie - trzeba wiedzieć kogo się zaprasza na takie imprezy, na pewno nie małomiasteczkowych sknerusow, kombinatorkow i dusigroszy).
 • Zegarkowy
  Mieszkaniec - a po co ci zdjęcie muru? Nie możesz się przejść i obejrzeć na żywo albo samemu zrobić zdjęcia? No chyba że tylko podszywasz się pod mieszkańca Kazimierza.
  Mieszkanka- tu chwalisz inicjatywę, trochę wcześniej ją krytykujesz - zdecyduj się wreszcie i miej własne zdanie a nie jak chorągiewka na wietrze...
 • Ewita
  Proponuję przystąpic do współzawodnictwa: kto zbierze więcej? Wtedy na pewno zbierze się ekspresowo kwota potrzeba na remont. Do dzieła!
 • Ramyamigymaia
  Towarzystwo wzajemnej adoracji któremu się wydaje że jest elitą organizuje imprezki by o sobie przypomnieć i przy okazji podkreślić kto jest tu ważny hehehehe
  Naprawa muru to przynajmniej setki tysięcy,
  jak ktoś tu już słusznie napisał-można za zebrane pieniądze jedynie koło muru posprzątać.
 • mati
  szczytny cel, dobrze ze udalo sie zebrac pieniadze:)
 • banditen sztrase
  super akcja!!!
  krytykanci teraz wasz czas, co potraficie...?
 • mieszkanka
  No to do dzieła i do roboty! Jak ktoś potrafi wiecej zarobic, to nich się wykarze. Krytykowac najprosciej, ale samemu cos zrobic to Sztuka:)
  Gratulaclę dla Organizatorów:)
 • mieszkaniec
  A GDZIE JEST ZDJĘCIE MURU ?????
 • Marcin w.
  te pieniadze wystarcza na uprzatniecie terenu a nie na mur
 • mieszkaniec
  tylko zeby nie bylo jak ze zbiurka na brulion :))))

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę