Znowu będzie odmierzać czas (video)

Skomentuj (11)

Już niedługo usłyszymy na nowo, jak mija czas w Kazimierzu. Na Wielkanoc ruszy zegar na Farze, wybijając godziny i półgodziny. Wróci na swoje miejsce dzięki kazimierskim artystom, którzy wsparli inicjatywę Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu Dolnym.

Jeszcze niedawno sądzono, że ufundował go aptekarz Stanisław Lichtson w latach 30 ubiegłego stulecia. Teraz już wiadomo, że żydowski aptekarz dokonał dzieła, którego i dziś podejmuje się Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu Dolnym – ożywił stary mechanizm farnego zegara…

Pewne światło na historię zegara rzuca wydawnictwo albumowe „W Kazimierzu nad Wisłą”. Na jednym ze starych zdjęć – z 1865 roku – widoczna jest tarcza farnego zegara, choć podpis pod fotografią sugeruje, ze mechanizm zegarowy już wtedy nie działał. Zamontowano go więc znacznie wcześniej – jak sądzą znawcy – jeszcze w pierwszej połowie XVIII w. Na innym zdjęciu z roku 1905 już wyraźnie widać białą wnękę po zegarowej tarczy, widoczną także na zdjęciach Juliusza Kłosa z 1916 r. i późniejszych. Zegar ożył dopiero w latach 30 XX w. dzięki inicjatywie Stanisława Lichtsona, który sfinansował jego remont. I służył miastu przez następne dwadzieścia kilka lat, milknąc prawdopodobnie w latach 50.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które wzorem Lichtsona podjęło się rekonstrukcji zegara zapowiada, że już na Wielkanoc tego roku przywróci Miasteczku zegar na nowo. W czasie ubiegłorocznego Letniego Balu Charytatywnego zebrano ponad 30 tys. zł z aukcji obrazów, ofiarowanych specjalnie na ten cel przez kazimierskich malarzy. Od tamtej pory trwały poszukiwania zegarmistrza, który mógłby podjąć się renowacji farnego zegara. Jego mechanizm oglądało 6 specjalistów, zanim wybrano ofertę z Olsztyna. Naprawy podjął się zegarmistrz specjalizujący się w i renowacji uszkodzonych, starych zegarów wieżowych – Waldemar Porwal. Już w najbliższym tygodniu zegar zostanie zdemontowany i przewieziony do zakładu w Olsztynie, gdzie będzie remontowany.
- Zegar jest bardzo zmęczony, ząb czasu go strasznie naruszył – mówi Waldemar Porwal, pytany o kondycję kazimierskiego czasomierza. – Nie ma nic gorszego dla zegara jak to, że przez dłuższy czas nie chodzi – a ten nie chodził na pewno 20 – 30 lat.

Na razie – na podstawie wstępnych oględzin – nie udało się ustalić wiele na temat historii zegara, ale zwykle mechanizmy wieżowe posiadają tabliczki znamionowe z danymi producenta czy fundatora, ze wskazanym rokiem produkcji. Jest więc nadzieja, że tego typu informacje uda się onaleźć w czasie renowacji zegara na Farze.

Prace renowacyjne mają zakończyć się w marcu tego roku, tak że już na tegoroczne rezurekcje usłyszymy jego bicie.

 

Realizacja wideo: Art - Mix

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Pokaż stopkę