Polski Nazaret - wernisaż wystawy w klasztorze

Skomentuj (5)

zobacz więcej (14)

Krużganki klasztoru franciszkanów w Kazimierzu zamieniły się galerię sztuki. Otworzona wystawa "Klasztor Zwiastowania – Polski Nazaret" prezentuje obrazy Kazimierskiej Konfraterni Sztuki pod kuratelą Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce.

Klasztor Franciszkanów w Kazimierzu jest od dawna związany z artystami. Jak opowiadał o. Gwardian Artur Machala, przebywali w nim m.in.: Adam Chmielowski, który w klasztornych murach przechodził rekonwalescencję po utracie nogi w powstaniu styczniowym, oraz Bolesław Prus czy też Jan Kasprowicz.

Te powiązania ze światem sztuki pielęgnowane są także dziś, np. poprzez wspólne przedsięwzięcia z Konfraternią Sztuki, pielgrzymki-plenery czy też otworzoną właśnie wystawę, podczas której w klasztornych krużgankach wyeksponowano prace 35 artystów z Konfraterni.

- Wystawa ta jest o tyle szczególna, że skupia się na jednym temacie, ale jest on bardzo szeroki. Punktem wyjścia jest oczywiście klasztor, w sensie materialnym oraz duchowym – wyjaśniał prezes Konfraterni dr Waldemar Odorowski. - Chyba nie było takiej wystawy w Kazimierzu, która skupiałaby się na jednym obiekcie w sposób tak wielowymiarowy. To nie jest tylko pokazanie samych murów klasztornych, ale przede wszystkim pokazanie istoty tego miejsca, jego roli w kulturze Kazimierza, jego krajobrazie, historii oraz współczesności.

Kuratorem wystawy jest o. Nikodem Gdyk z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce. Już od długiego czasu jest on związany z Konfraternią.

- Przyjaźń Konfraterni z franciszkanami zaczęła się od o. Nikodema. Jej pierwszym rezultatem była pielgrzymka-plener do Ziemi Świętej. Bez o. Nikodema i bez Komisariatu Ziemi Świętej, tej pielgrzymki by nie było – mówił prezes Odorowski. - Pragniemy podziękować za to, mimo że stało się to trzy lata temu i w ramach tych podziękowań chcemy wręczyć obrazy. Ich autorem jest Marek Andała, za co w imieniu całej Konfraterni serdecznie mu dziękuję.

Obrazy zostały złożone na ręce przedstawicielek Komisariatu, a także samego Komisarza Ziemi Świętej o. Paschalisa Kwoczały, który zaszczycił wernisaż swoją obecnością oraz uczestniczył w mszy św. w intencji Konfraterni.

- Wszystkim artystom, którzy przekazali swoje obrazy na tę wystawę, dziękuję – mówił o. Paschalis. - Jak to powiedział o. Nikodem, cytując św. Brata Alberta, sztuka prowadzi do Boga. Jestem przekonany, że wielu nawiedzi tę wystawę i wpatrując się w te piękne obrazy, poprzez Maryję, będą oni prowadzeni właśnie do Boga.

Choć wystawa potrwa ok. miesiąca to z pewnością nie będzie ostatni raz, kiedy będzie można podziwiać te obrazy w klasztorze.

- Każdy z autorów ofiaruje te prace jako wkład własny w to sanktuarium. Jest to na pewno początek galerii obrazów, która powstanie przy muzeum, które tu jest – mówił o. Nikodem. - Na razie wiszą one tutaj na korytarzu, a potem zobaczymy, jak kolejne lata pozwolą nam te obrazy wyeksponować.

Również gwardian o. Artur Machala wyraził chęć, by klasztor stał się przestrzenią, w której będzie się toczyło życie artystyczne i kulturalne Kazimierza.

- Niech ten nasz klasztor będzie też takim muzeum ziemi kazimierskiej, gdzie krużganki, a może z czasem i inne miejsca, będą udostępniane na tego typu przedsięwzięcia – mówił o. Machala.

Wystawę będzie można oglądać do 28 kwietnia, choć jak usłyszeliśmy podczas wernisażu możliwe, że obrazy zostaną w krużgankach na dłużej. 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2017.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2017/2018? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę