Pokolenie pomiędzy...

Skomentuj (4)

Obrazy Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Andrzeja Kołodziejka, Wojciecha Kosowskiego – ikon kazimierskiego malarstwa – złożyły się na wystawę „Pokolenie pomiędzy” zorganizowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki w ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki 13 września miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej "Pokolenie pomiędzy...". Wydarzenie to było jednym z elementów programu Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych, który aktualnie trwa w Kazimierzu Dolnym. Prezentowane obrazy niezapomnianych twórców z kazimierskiej kolonii artystycznej – Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Wojciecha Kosowskiego, Andrzeja Kołodziejka – pochodzą z kolekcji prywatnej Jacka Przybysia.

- Już jako dzieciak nasłuchałem się od mojej babci o malarzach przyjeżdżających do Kazimierza – mówił podczas wernisażu Jacek Przybyś. – W latach 70. do Kazimierza przyjechał Jaś Łazorek, jako pierwszy malarz wystawiał swoje prace w galerii pod chmurką, czyli na Rynku. Interes się kręcił, więc Jaś kupił dom od moich rodziców, to przez niego poznałem tych wszystkich malarzy. Zaprzyjaźniliśmy się bardzo i gdy dostałem się na studia do Warszawy, to zamieszkałem u Jasia. Często podglądałem proces tworzenia obrazów. Dziś jestem wdzięczny mojej żonie i córce, że wspierały mnie zawsze w mojej pasji.

Wystawy „Pokolenie pomiędzy…” jest swoistym uczczeniem pamięci zmarłych artystów, którzy wyznaczali ramy malarstwa kazimierskiej kolonii artystycznej. Obrazy w dużej mierze przedstawiają Kazimierz Dolny lat 60, widziany oczami ówczesnych malarzy, jednakże na ścianach zawisły także obrazy przedstawiające kolorowe pejzaże oraz kwiaty.

W ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych jeszcze w programie:

 

NIEDZIELA / 14 WRZEŚNIA

10:00 -
Rejs statkiem do Mięćmierza / Port
11:00 - 14:00 - Mięćmierz Artystów / Mięćmierz
11:15 - Prezentacja multimedialna pt. „Mięćmierz – wioska Artystów” / Galeria „Klimaty”
12:15 - Wystawa fotografii Tomka Sikory pt. „Kiedy wieś zasypia” / Galeria „Na Płocie”
12:30 - Pokaz malarstwa Hanny Ewy Masojady pt. „Jedwabie na Jabłoniach”
13:00 - Koncert kwartetu smyczkowego „ESMUS” / Kawiarnia „Pod skrzydłami” / Wiatrak, Mięćmierz 10
16:00 - 16:20 - Wprowadzenie do filmu – reżyser Wiesław Dąbrowski i dr Renata Piatkowska / KOKPiT
16:25 - 17:25 - Projekcja filmu pt. „Kazimierz unicestwiona idylla” (40 min.) / KOKPiT
18:00 - Oficjalne zakończenie festiwalu / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19

Organizatorzy – Stowarzyszenie Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna, Muzeum Nadwiślańskie, Gmina Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede (Niemcy), Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede oraz Instytut Wilhelma Fraengera w Berlinie – zapraszają miłośników sztuki do Miasteczka jesienią od 11 do 14 września!

 

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

Tekst i foto: Mateusz Łysiak

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Antoni
  Co to znaczy "z pomyłkę przepraszamy"? Za pomyłkę przepraszamy - powinno być!!! Gimbusy [wymoderowano wulgaryzm], kury wam macać, a nie portale prowadzić. [wymoderowano wulgaryzm]. Nie dość, ze błędy merytoryczne, to jeszcze poprawić nie potrafią!!!
 • Redakcja
  Artykuł został skorygowany, za pomyłkę przepraszamy.
 • Katarzyna Przybyś
  Prosimy o korektę artykułu. W tekście jest przekłamanie. Pan Łazorek nie wybudował domu dla siebie i rodziców Jacka Przybysia, a kupił dom od rodziców pana Jacka. Z góry dziękujemy.
 • Al Capone
  a na wystawę w Miecmierzu potrzebne są jakieś przepustki

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę