Pokolenie pomiędzy...

Skomentuj (4)

Obrazy Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Andrzeja Kołodziejka, Wojciecha Kosowskiego – ikon kazimierskiego malarstwa – złożyły się na wystawę „Pokolenie pomiędzy” zorganizowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki w ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki 13 września miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej "Pokolenie pomiędzy...". Wydarzenie to było jednym z elementów programu Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych, który aktualnie trwa w Kazimierzu Dolnym. Prezentowane obrazy niezapomnianych twórców z kazimierskiej kolonii artystycznej – Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Wojciecha Kosowskiego, Andrzeja Kołodziejka – pochodzą z kolekcji prywatnej Jacka Przybysia.

- Już jako dzieciak nasłuchałem się od mojej babci o malarzach przyjeżdżających do Kazimierza – mówił podczas wernisażu Jacek Przybyś. – W latach 70. do Kazimierza przyjechał Jaś Łazorek, jako pierwszy malarz wystawiał swoje prace w galerii pod chmurką, czyli na Rynku. Interes się kręcił, więc Jaś kupił dom od moich rodziców, to przez niego poznałem tych wszystkich malarzy. Zaprzyjaźniliśmy się bardzo i gdy dostałem się na studia do Warszawy, to zamieszkałem u Jasia. Często podglądałem proces tworzenia obrazów. Dziś jestem wdzięczny mojej żonie i córce, że wspierały mnie zawsze w mojej pasji.

Wystawy „Pokolenie pomiędzy…” jest swoistym uczczeniem pamięci zmarłych artystów, którzy wyznaczali ramy malarstwa kazimierskiej kolonii artystycznej. Obrazy w dużej mierze przedstawiają Kazimierz Dolny lat 60, widziany oczami ówczesnych malarzy, jednakże na ścianach zawisły także obrazy przedstawiające kolorowe pejzaże oraz kwiaty.

W ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych jeszcze w programie:

 

NIEDZIELA / 14 WRZEŚNIA

10:00 -
Rejs statkiem do Mięćmierza / Port
11:00 - 14:00 - Mięćmierz Artystów / Mięćmierz
11:15 - Prezentacja multimedialna pt. „Mięćmierz – wioska Artystów” / Galeria „Klimaty”
12:15 - Wystawa fotografii Tomka Sikory pt. „Kiedy wieś zasypia” / Galeria „Na Płocie”
12:30 - Pokaz malarstwa Hanny Ewy Masojady pt. „Jedwabie na Jabłoniach”
13:00 - Koncert kwartetu smyczkowego „ESMUS” / Kawiarnia „Pod skrzydłami” / Wiatrak, Mięćmierz 10
16:00 - 16:20 - Wprowadzenie do filmu – reżyser Wiesław Dąbrowski i dr Renata Piatkowska / KOKPiT
16:25 - 17:25 - Projekcja filmu pt. „Kazimierz unicestwiona idylla” (40 min.) / KOKPiT
18:00 - Oficjalne zakończenie festiwalu / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19

Organizatorzy – Stowarzyszenie Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna, Muzeum Nadwiślańskie, Gmina Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede (Niemcy), Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede oraz Instytut Wilhelma Fraengera w Berlinie – zapraszają miłośników sztuki do Miasteczka jesienią od 11 do 14 września!

 

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

Tekst i foto: Mateusz Łysiak

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Antoni
  Co to znaczy "z pomyłkę przepraszamy"? Za pomyłkę przepraszamy - powinno być!!! Gimbusy [wymoderowano wulgaryzm], kury wam macać, a nie portale prowadzić. [wymoderowano wulgaryzm]. Nie dość, ze błędy merytoryczne, to jeszcze poprawić nie potrafią!!!
 • Redakcja
  Artykuł został skorygowany, za pomyłkę przepraszamy.
 • Katarzyna Przybyś
  Prosimy o korektę artykułu. W tekście jest przekłamanie. Pan Łazorek nie wybudował domu dla siebie i rodziców Jacka Przybysia, a kupił dom od rodziców pana Jacka. Z góry dziękujemy.
 • Al Capone
  a na wystawę w Miecmierzu potrzebne są jakieś przepustki

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę