Pod znakiem fanfar i opłatka (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (24)

Drugi dzień Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego upływał pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń: premiery fanfar ku czci Matki Bożej Kazimierskiej oraz pierwszej Wigilii Miejskiej w Miasteczku. Było świątecznie i wzruszająco.

Na rynku od rana jarmarczne kramiki po raz kolejny kusiły feerią świątecznych barw i zapachów, zachęcając gości do kosztowania, podpatrywania i kupowania bożonarodzeniowych potraw i dekoracji.

W tym roku Jarmark ze swoją ofertą wykroczył daleko poza rynek. W całym Miasteczku organizowane były liczne imprezy towarzyszące: wystawy, warsztaty dekoracji świątecznych i koncerty. Od Nadrzecznej przez Senatorską, Witkiewicza aż po Krakowską i … Lipową Dolinę.

Wydarzeniem dnia był koncert muzyki Michała Lorenca w kościele Najświętszej Marii Panny „Anioł zwiastował w Kazimierzu”, podczas którego po raz pierwszy wykonane zostały skomponowane przez Lorenca fanfary ku czci Matki Bożej Kazimierskiej. Wydarzenie to uświetniło 25 rocznicę koronacji cudownego obrazu Kazimierskiej Pani. Koncert w wykonaniu zespołu DesOrient, Doroty Niezgody i Andrzeja Blumenfelda w obecności kompozytora został nagrodzony owacjami na stojąco.

- Zwiastowanie Matki Boskiej jest dla mnie dowodem szaleństwa Boga, szaleństwa Maryi – mówi Michał Lorenc. – To wymagałoby dłuższej rozmowy, żeby to wytłumaczyć, ale jest to jedna z tajemnic, która jest mi cały czas bliska: nie w tym znaczeniu, że ją rozumiem, ale w tym znaczeniu, że ją często rozważam.

Piękne, niezwykle sugestywne teksty miedzy innymi Romana Brandstaettera w interpretacji Andrzeja Blumenfelda pokazywały Maryję jako dziecko swego ludu – jednocześnie jedno z wielu, ale i jedyne w swoim rodzaju. Ten związek Miriam z kulturą żydowską i jednocześnie kulturą świata podkreślała niezwykle plastyczna muzyka Michała Lorenza. Fanfary ku czci Miriam Kazimierskiej będą odtwarzane ceremonialnie na odsłonięcie i zasłonięcie cudownego obrazu.

- Moim marzeniem jest, by zbudować maszynę, która by odtwarzała na żywo fanfary ku czci Matki Boskiej Kazimierskiej – mówi Michał Lorenc. – Rozmawiam z Muzeum Instrumentów Dawnych w Poznaniu i jeśli się uda zgromadzić pieniądze, taka maszyna powstanie. A na razie dźwięki fanfar będą odtwarzane z płyty.

Zamknięcie piątego jubileuszowego Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego miało miejsce przy wigilijnym stole pierwszej w historii Kazimierskiej Wigilii Miejskiej zainicjowanej przez radnych, w szczególności przez Piotra Guza – pomysłodawcę oraz Ewę Wolną, Barbarę Walencik i Rafała Suszka.

Święty to czas. Burmistrz Grzegorz Dunia odczytał fragment Pisma Świętego, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej o. Wiktor Wilkosz w obecności proboszcza kazimierskiej parafii księdza dziekana Tomasza Lewniewskiego pobłogosławił opłatek, który po chwili już wędrował z rąk do rąk mieszkańców i turystów wraz z życzeniami wesołych spokojnych świat. A potem – jak tradycja nakazuje – wszyscy zgromadzili się przy nakrytym białym obrusem stole z wigilijnymi potrawami, które przygotowali Hotel Berberys, Urszula Wojtalik Czarnecka, koło Gospodyń Wiejskich i Miejskich z Mięćmierza, Ewa Wolna, Piotr Guz, Knajpa U Fryzjera, EkoPark Lipowa Dolina i Piekarnia Sarzyńskich.

Teraz święta są już naprawdę blisko. Święty to czas…

 

Fotoreportaż Mateusza Stachyry

Organizatorem Jarmarku jest Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.
Patronem medialnym - Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę