Pod znakiem fanfar i opłatka (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (24)

Drugi dzień Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego upływał pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń: premiery fanfar ku czci Matki Bożej Kazimierskiej oraz pierwszej Wigilii Miejskiej w Miasteczku. Było świątecznie i wzruszająco.

Na rynku od rana jarmarczne kramiki po raz kolejny kusiły feerią świątecznych barw i zapachów, zachęcając gości do kosztowania, podpatrywania i kupowania bożonarodzeniowych potraw i dekoracji.

W tym roku Jarmark ze swoją ofertą wykroczył daleko poza rynek. W całym Miasteczku organizowane były liczne imprezy towarzyszące: wystawy, warsztaty dekoracji świątecznych i koncerty. Od Nadrzecznej przez Senatorską, Witkiewicza aż po Krakowską i … Lipową Dolinę.

Wydarzeniem dnia był koncert muzyki Michała Lorenca w kościele Najświętszej Marii Panny „Anioł zwiastował w Kazimierzu”, podczas którego po raz pierwszy wykonane zostały skomponowane przez Lorenca fanfary ku czci Matki Bożej Kazimierskiej. Wydarzenie to uświetniło 25 rocznicę koronacji cudownego obrazu Kazimierskiej Pani. Koncert w wykonaniu zespołu DesOrient, Doroty Niezgody i Andrzeja Blumenfelda w obecności kompozytora został nagrodzony owacjami na stojąco.

- Zwiastowanie Matki Boskiej jest dla mnie dowodem szaleństwa Boga, szaleństwa Maryi – mówi Michał Lorenc. – To wymagałoby dłuższej rozmowy, żeby to wytłumaczyć, ale jest to jedna z tajemnic, która jest mi cały czas bliska: nie w tym znaczeniu, że ją rozumiem, ale w tym znaczeniu, że ją często rozważam.

Piękne, niezwykle sugestywne teksty miedzy innymi Romana Brandstaettera w interpretacji Andrzeja Blumenfelda pokazywały Maryję jako dziecko swego ludu – jednocześnie jedno z wielu, ale i jedyne w swoim rodzaju. Ten związek Miriam z kulturą żydowską i jednocześnie kulturą świata podkreślała niezwykle plastyczna muzyka Michała Lorenza. Fanfary ku czci Miriam Kazimierskiej będą odtwarzane ceremonialnie na odsłonięcie i zasłonięcie cudownego obrazu.

- Moim marzeniem jest, by zbudować maszynę, która by odtwarzała na żywo fanfary ku czci Matki Boskiej Kazimierskiej – mówi Michał Lorenc. – Rozmawiam z Muzeum Instrumentów Dawnych w Poznaniu i jeśli się uda zgromadzić pieniądze, taka maszyna powstanie. A na razie dźwięki fanfar będą odtwarzane z płyty.

Zamknięcie piątego jubileuszowego Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego miało miejsce przy wigilijnym stole pierwszej w historii Kazimierskiej Wigilii Miejskiej zainicjowanej przez radnych, w szczególności przez Piotra Guza – pomysłodawcę oraz Ewę Wolną, Barbarę Walencik i Rafała Suszka.

Święty to czas. Burmistrz Grzegorz Dunia odczytał fragment Pisma Świętego, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej o. Wiktor Wilkosz w obecności proboszcza kazimierskiej parafii księdza dziekana Tomasza Lewniewskiego pobłogosławił opłatek, który po chwili już wędrował z rąk do rąk mieszkańców i turystów wraz z życzeniami wesołych spokojnych świat. A potem – jak tradycja nakazuje – wszyscy zgromadzili się przy nakrytym białym obrusem stole z wigilijnymi potrawami, które przygotowali Hotel Berberys, Urszula Wojtalik Czarnecka, koło Gospodyń Wiejskich i Miejskich z Mięćmierza, Ewa Wolna, Piotr Guz, Knajpa U Fryzjera, EkoPark Lipowa Dolina i Piekarnia Sarzyńskich.

Teraz święta są już naprawdę blisko. Święty to czas…

 

Fotoreportaż Mateusza Stachyry

Organizatorem Jarmarku jest Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.
Patronem medialnym - Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę