II Kazimierska Wigilia Miejska

Skomentuj (12)

zobacz więcej (12)

Żeby dopisywało zdrowie, żeby nie opuszczała nas radość, żebyśmy potrafili zgodnie ze sobą współżyć i współpracować – takie i inne życzenia wypowiadali kazimierzacy i turyści, dzieląc się białym opłatkiem nad świątecznym stołem II Kazimierskiej Wigilii Miejskiej.

Kazimierski Jarmark Świąteczny po raz drugi w swojej historii zakończył się Wigilią Miejską. Stół nakryty białym obrusem zastawiony potrawami przez restauratorów, radnych i mieszkańców skupił wokół siebie liczne grono biesiadników. Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta z burmistrzem na czele, którzy z zebranymi podzielili się opłatkiem.

- Za dwa tygodnie będziemy zasiadać do wigilijnego stołu. My już dzisiaj chcielibyśmy wkroczyć w ten świąteczny czas – mówiła, otwierając uroczystą biesiadę na rynku, radna Ewa Wolna. – W imieniu radnych i władz miasta wszystkim kazimierzakom i gościom chcę złożyć najlepsze życzenia spokojnych świąt bez kłótni i swarów, bez tego wszystkiego, co nas dzieli. Niech przynajmniej w ten świąteczny czas połączy nas wigilijny stół.

Wspólne łamanie się opłatkiem było okazją do składania sobie życzeń, jak zwykle – tych najlepszych.

- Żeby dopisywało zdrowie – tego przede wszystkim życzę mieszkańcom tego miasta – powiedział radny Marcin Pisula. – Życzę też troszkę więcej radości i optymizmu.

- Przede wszystkim spokoju, by w nadchodzącym roku żyło się nam lepiej, a czasy nadchodzą dosyć ciężkie – życzył mieszkańcom radny Piotr Guz, dodając zaraz – żeby działalność gospodarcza rozwijała się tak, jak tego sobie wszyscy życzymy.

-  Chciałbym życzyć wszystkim, żeby ten czas świąteczny był czasem zadumy nad tym, co robimy i nad tym, dokąd zmierzamy – mówił burmistrz Grzegorz Dunia. – Chciałbym, żeby zła atmosfera w świecie wielkiej polityki nie przekładała się na to, co dzieje się tutaj u nas. Możemy się dzielić, możemy mieć inne poglądy na życie, na politykę, na wiarę, na wszystko, ale nie powinniśmy zachowywać się agresywnie w stosunku do siebie. Powinniśmy działać dla wspólnego dobra, w zgodzie.

Gośćmi specjalnymi II Kazimierskiej Wigilii Miejskiej okazali się uczestnicy Zimowej Ekspedycji Wisła 2012, organizowanej przez Fundację Marka Kamińskiego, którzy przemierzają blisko tysiąckilometrowy wiślany dystans nie tylko dla przygody.

- Płyniemy w celu charytatywnym, aby promować Klub Odkrywcy Dobra, który pomaga chorym dzieciom. Płyniemy dla przyszłych uczestników Obozów Zdobywców Biegunów - wyjazdów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci. Płyniemy, aby promować aktywny sposób spędzania czasu i promować Wisłę. Mamy do przemierzenia blisko ok. 1000 km. Dziennie pokonujemy po ok. 50 km. Wstajemy skoro świt, na wodzie jesteśmy od 7 rano do godziny15 – 16. Zdarzyło się parę razy płynąć też nocą – mówili przedstawiciele Fundacji Marka Kamińskiego podczas Wigilii Miejskiej w Kazimierzu.

II Kazimierska Wigilia Miejska nie byłaby możliwa bez udziału radnych: Barbary Walencik, Piotra Guza, Rafała Suszka, Mirosława Opoki i Ewy Wolnej, a także restauratorów: Knajpy u Fryzjera. Klubojadalni Przystanek Korzeniowa, SARP, Rynek 22, Berberys, Knajpy Artystyznej i kilku osób prywatnych.

 

Czy to potrzebna inicjatywa? Pytanie zda się być z gatunku tych retorycznych, ale warto się z nim zmierzyć.

- Uważam, że imprezy, które by integrowały środowisko kazimierskie są bardzo ważne i bardzo potrzebne, zwłaszcza że odczuwa się ich brak – mówi Czesława Pisula. – Ta impreza należy do tych bardzo ważnych.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • pijany znaed Grodarza
  @ taki sobie!.Czas Tobie na zadumę, a ściślej, na chrześcijańskie OTRZEZWIENIE.
 • Psubrat
  Odezwała się tzw. fauna i flora środowiskowa - taka co sama nic nie zrobi i nikomu nie da. Normalnie pieski ogrodnika - jak nie poujadają sobie, to żyć nie mogą.Jeżeli łamanie opłatkiem tak Wam przeszkadza to weźcie w garści sztachety, cepy i widły i łamcie sobie nimi kosci to Wam rozumu może nie przybędzie,ale ulżycie sobie do woli. Porąbani malkontenci.
 • tak sobie myslę
  Ale, że jak?
  Na raz wszędzie jest(jako STAŁY bywalec to chyba jest tam non stop),czy grafik jakiś ma?
 • malkontent
  II Kazimierska Wigilia Miejska nie byłaby możliwa bez udziału radnych: Barbary Walencik, Piotra Guza, Rafała Suszka, Mirosława Opoki i Ewy Wolnej, a także restauratorów: Knajpy u Fryzjera. Klubojadalni Przystanek Korzeniowa, SARP, Rynek 22, Berberys, Knajpy Artystyznej i kilku osób prywatnych.
  w /w knajpach stałym bywalcem jest pan burmistrz Grzegorz Dunia
 • taki sobie
  @Ulka -jest coś takiego,że dominuje folklor.Na niektórych portalach Pierwszy Listopada,to Hallowe'en, a nie Wszystkich Świętych.Przykłady można mnożyć.
  Co chodzi o księży.W Polsce mamy Księdza Bonieckiego a na drugim biegunie Isakowicza Zalewskiego,Wcześniej mieliśmy Sw.p.Popiełuszkę i już św.p "Filozofa" vel Życińskiego .
 • Ulka
  @mix, nie przesadzasz? W II Kazimierskiej Wigilii Miejskiej uczestniczył oficjalnie ksiądz. To dalej wg Ciebie profanacja adwentu,czasu zadumy i oczekiwania?
 • zbigniew
  Do mix. To jest problem demokracji, a raczej relatywizmu moralnego. Obowiązujące zasady w społeczeństwach, zanikają. Jak się dobrze zastanowić, bez zacietrzewienia politycznego, to widać walkę z dekalogiem, w szerokim jego rozumieniu. Nie tylko chrześcijańskim. Luzactwo zwycięża. To źle wróży na przyszłość. Miłych Świąt.
 • mix
  @taki sobie-masz rację.W ostatnią niedzielę na Wieczornej Mszy mówił o tym dosadnie ks. Jan Pietruszka.Mówił i dawał przykłady co dzieje się, jeśli toleruje się zło!Nawiązywał to akurat w kontekście profanacji Jasnogórskiego Obrazu.Mówił o tym jak Polska "wykształconych z dużych miast" uczestniczyła i adorowała bezczeszczenie Krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Mówił o zastępowaniu religii, folklorem religijnym.Mówił to w czasie kiedy odbywała się w tym czasie "kazimierskska wigilia".
  To co się wyprawia, to profanacja adwentu,czasu zadumy i oczekiwania.
 • harkie
  @taki sobie:

  1. Choinkę ponoć należy stroić w wigilię.
  2. Należy także być miłym dla ludzi i zwierząt.

  Co do drugiego, to mam mieszane uczucia, bo chyba powinno obowiązywać rok cały??? :) :) :)
 • makser
  Chyba moi znajomi popełnili ''świętokradztwo'' składając mi życzenia ponieważ nie zobaczymy się już przed Świętami , taki sobie na stosie nas spali.Co za durnota , od zawsze ludzie łamali się opłatkiem wcześniej gdy zachodziła taka potrzeba , trudno aby 24 Grudnia ''spędzać ;; wszystkich do Magistratu bo jeden ''nawiedzony'' tak zarządzi .
 • taki sobie
  W kulturze Polskiej zdominowanej przez wartości chrześcijańskie, łamanie opłatkiem zaczyna się od wigilii Bożego Narodzenia.
  To co Nam się proponuje, to sedno filozofii Nietzschego.Nic dziwnego że "ciemny lud" nie kupił tego!
 • zbigniew
  Mili Kazimierzacy. Pozwólcie, że ja też się do życzeń przyłączę. Uśmiechniętych Świąt Bożego Narodzenia oraz rozhulanego karnawału wraz z radosnym i bez trosk Nowym Rokiem. I nie przejmujcie się 13-tką w dacie. Będzie dobrze.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę